Vlani loď PV Mária jazdila po Liptovskej Mare bezmála tristokrát.
RUŽOMBEROK. Takmer desaťtisíc ľudí spoznávalo počas uplynulého roka krásy Liptova z paluby lode PV Mária. Tá po Liptovskej Mare premáva od roku 1996. Jej plavbu prevádzkuje Správa povodia horného Váhu v Ružomberku.
Stalo sa už tradíciou, že pred otvorením letnej sezóny Správa povodia horného Váhu pozve na palubu vyhliadkovej lode aj zástupcov médií. Inak nebolo ani uplynulý štvrtok, keď ich na palube privítal riaditeľ Róbert Hok a námestník Peter Caban. „Loď premáva od mája až do septembra. V júli a v auguste každý deň, okrem soboty, v dvojhodinových intervaloch z kempu v L. Trnovci,“ uviedol R. Hok. Plavba trvá približne hodinu a cestujúci absolvujú dvadsaťkilometrový okruh. Ako podotkol R. Hok, cieľom plavieb je aj propagácia vodného diela Liptovská Mara a ponúknutie krásnej scenérie Liptova.
„Návštevníkom vysvetľujeme, aj čo priehrada vlastne je a aký plní význam. Často ju navštevujú aj študenti,“ povedal riaditeľ. Liptovská Mara zachytáva a vyrovnáva i povodňové a zvýšené prietoky, v prípade sucha slúži aj na dodávku vody do Váhu na celú Važskú kaskádu. Jej celkový objem je 346 miliónov metrov kubických vody. V tomto období dosahuje jej voľný objem približne sedemdesiat miliónov metrov kubických vody. „V tomto období ide o normálny stav,“ poznamenal R. Hok.
Loď má kapacitu päťdesiatpäť miest na sedenie. Podľa slov jej kapitána Róberta Durdiaka ju najviac využívajú Slováci a Poliaci. R. Durdiak na lodi jazdí odvtedy, čo ju do Liptova priviezli z ruskej lodenice. „Prišla kompletne rozobratá na vlaku. V roku 1995 sme najskôr robili skúšobné plavby, o rok neskôr sme začali s prevádzkou. Za ten čas som na nej urobil stovky jázd, je to ťažké spočítať,“ povedal kapitán. Na lodi je okrem kapitána aj lodník.
S presťahovaním obcí, ktoré zaliala Liptovská Mara, začali v roku 1965. Prvú turbínu spustili do prevádzky o desať rokov neskôr.
(MIŠ)