V meste bude ulica Igora Rumanského, Alexandra Kubíniho, Zalomená, Krátka a ďalšie.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na zasadnutí mestského zastupiteľstva 4. júla schválili poslanci názvy desiatich novovzniknutých ulíc v meste. Ďalšie sa budú volať Kamenné pole, Stráne, Pod horou, Vrchhrádok, Brezie a Brezovec.
Súhlasili aj s návrhom nového spôsobu vykonávania komplexných komunálnych služieb v meste prostredníctvom obchodnej spoločnosti s dvomi spoločníkmi. 50-percentný podiel v nej bude mať mesto L. Mikuláš a taký istý nový spoločník, ktorého vyberú na základe konkurzu. Schválili aj zvýšenie poplatku za stravnú jednotku detí v detských jasliach o päť korún. Doteraz bol poplatok za stravu 27 korún na jeden deň, zvýši sa na 32. Prijali tiež nový štatút pre kluby dôchodcov. Predtým boli akoby pobočkami jedného hlavného klubu, odteraz majú rovnoprávne postavenie.
Hlavný kontrolór mesta Ján Bonko predložil správu o výsledkoch kontrol vykonaných za posledné dva mesiace a návrh kontrolnej činnosti na druhý polrok. Boris Vacek podal návrh, aby skontroloval aj to, či je predaj nehnuteľností v Okoličnom - areál skleníkov, v súlade so zásadami o hospodárení s majetkom mesta. Poslanci schválili predaj na mimoriadnom zastupiteľstve v apríli spoločnosti IPEC Real za necelých sedem miliónov, podľa znaleckého posudku mali hodnotu 26 miliónov. (Pozri MY Liptovské noviny č. 15.) Poslanci Vacekov návrh neodsúhlasili. „Predaj alebo prenájom obecného majetku pod cenu sa v európskom práve považuje za poskytnutie neprimeranej pomoci podnikateľovi alebo firme, ktorá ich zvýhodňuje pred inými. Ak rozdiel medzi trhovou cenou a cenou, za ktorú sa predaj uskutočnil, je viac ako 200-tisíc euro (približne 6 miliónov korún), majú obce a mestá povinnosť ohlásiť takúto operáciu Ministerstvu financií SR. Ak Európska komisia po prehodnotení uzná predaj za neprimeranú pomoc, podnikateľ musí doplatiť cenový rozdiel späť do obecného rozpočtu aj s úrokmi,“ povedal poslanec Jozef Repaský.
Poslanci odsúhlasili návrh Jaroslava Lehotského, aby útvar hlavného kontrolóra mesta vykonal v tomto roku aj kontrolu vo VPS a spoločnosti MHK 32. Schválili návrh na nadobudnutie a predaj majetku mesta a zmeny v rozpočte na tento rok. Niektoré plánované akcie - modernizácie škôl či opravy ulíc, sa totiž v tomto roku nebudú realizovať. Polemiku vyvolal najmä bod o stavebných úpravách a prístavbe hygienických zariadení v dome smútku. Dušanovi Vinčurovi sa zdala suma 1,5 milióna na tieto účely neprimeraná a žiadal, aby do mesiaca po kolaudácii stavby bola v dome smútku urobená kontrola a na zastupiteľstve predložený rozbor a analýza.
Edita Havránková vyjadrila pobúrenie nad majlom, ktorého súčasťou je aj primátorov výrok: „Poznáme zámery opozičných poslancov a vieme o ich plánoch s podnikmi mesta, teda s ma-jetkom všetkých občanov. Vôľa koalície rozhodla a predišli sme tak zamýšľanej privatizácii spoločného majetku.“ Poslankyňa reagovala: „Ak viete o mojich plánoch, povedzte to konkrétne a na rovinu, inak je to osočovanie a sú to veci, ktoré by mohli skončiť aj pred súdom." Boris Vacek dodal: „Ten, kto koncipoval tento text, je podľa mňa nejaké špiritistické médium, ktoré vie dopredu, čo sa v mojej hlave liahne alebo uliahne. Verím, že tieto špiritistické výhody využije v prospech mesta."
K rokovaniu z mestského zastupiteľstva sa vrátime v budúcom čísle.
(BEA)