Tri Sláviky drobučké, schoval by si ich do dlane. Cenou však veľké: dva zlaté a jeden strieborný za víťazstva v celoslovenskej speváckej súťaži Slávik. Štvrtý je drevený a väčší. Pre Mirku ho špeciálne dal urobiť starosta Likavky a dostala ho za reprezentáciu obce.
Miriam Bystričanová z Likavky, alebo Mirka ako ju blízki volajú, nosí v hrdle zlato. Strieborného Slávika zaň získala v roku 2005, prvého zlatého v roku 2006, druhého zlatého tohto roku v Zlatých Moravciach. V dejinách celoslovenskej súťaže Slávik, a to už bol osemnásty ročník, je jediná, ktorá získala tri také vysoké ocenenia. Dokonca porota tohto roku konštatovala, že spevácky talentovaná Mirka je objav slovenského Slávika.
Najbližší Mirku podporujú
„Pokiaľ sa dá, chodíme s Mirkou všetci na súťaže. To je hrdoba, nie?“ usmiala sa šťastím Mirkina mamina. Pod slovkom všetci treba rozumieť najmladšiu z dcér Zuzku, najstaršiu Ľubku plus otec s mamkou. Všetci boli aj v Zlatých Moravciach, kde speváci súťažili v troch kategóriách. Mirka po prvýkrát v druhej, medzi staršími spevákmi. V prvej kategórii však súťažila jej mladšia spolužiačka z Likavky, tretiačka Dominika Brtková. Dve speváčky z jednej dediny, z jednej školy, z jedného regiónu. Žeby sa rodili pod Likavským hradom ľudové speváčky?
Tohtoročný osemnásty ročník bol venovaný storočnici Eugena Suchoňa.
Pred súťažou vyspevuje
Ako sa Mirka pripravovala na súťaž? „Pred súťažou som cvičila viac. Doma tak, že všetkým vyspevujem,“ prehĺbili sa Mirke v úsmeve jamky na lícach. „V škole ma trénovala triedna učiteľka Danica Blašková.“ Mamka podotkla, že polovica úspechu je výber pesničky, a tak aj v Mirkinom prípade pred súťažou zasadla rodinná rada a navrhla jej pesničky. Že návrh bol dobrý, dosvedčuje najčerstvejší zlatý Slávik. Z Mirkinho umiestnenia sa jej najbližší veľmi tešia. Podľa mamky je to veľký úspech. Veď Mirka nereprezentovala len seba a rodinu, ale Likavku, ba aj celý Žilinský kraj. Mirku poznajú už aj členovia poroty a tohto roku ju vítali slovami: „Prišla si vyhrať?" Prišla a vyhrala.
Hoci Mirka vystupuje na javisko s veľkou trémou, pri speve z nej opadá a dokáže si počas vystúpenia všímať aj ľudí v hľadisku.
Tri Bystičanovie princezny
Každá z Bystričanových dievčat je iná, Mirkine sestry vraj spievajú pomenej. Staršia, modrooká Ľubka, našla záľubu v šachoch. Podľa nej to nie je nič ťažké pre dievča, len si zvoliť stratégiu a meniť ju podľa situácie, do ktorej sa hráč dostane. Ľubka ju volí dobre, v šachu porazí aj otca. Knihy, literatúra a písanie sú tiež Ľubkiným svetom. Dokonca tohto roku dievčina vyhrala literárnu Rázusovie Vrbicu s poviedkou o školských duchoch.
Najmladšia, prváčka Zuzka, podľa mamky, tiež krásne spieva, len zatiaľ nemá chuť vyniknúť. Zuzka má ešte svoj svet hier, domčekov a najnovšie sa mojká s mačacou slečnou Muškou. Koncoročné vysvedčenia všetky tri doniesli s jednotkami, len Mirke na ňom zasvietila dvojka z matematiky. Ako strávia dievčence prázdniny? Mirka ide do Bojníc – pobyt v tábore si vyspievala. Veľmi sa naň teší. Zuzka s Ľubkou ostávajú doma. Určite sa nebudú nudiť. „U nás je stále plný dvor detí,“ skonštatovala mama. V pivnici rodinného domu majú totiž ping pongový stôl, hrávajú na ňom všetky tri dievčatá s priateľkami.
Nielen spevom je Mirka živá
Mirka má k hovorenému i písanému slovu veľmi blízko. Rada napríklad aj recituje, a tak chodieva na recitačné súťaže Hviezdoslavovho Kubína, Rázusovie Vrbicu i na súťaž v rétorike pod názvom Šaliansky Maťko. Hoci stredná Bystičanovie princezná inklinuje k slovenským ľudovým pesničkám, obľúbila si aj francúzske. V škole navštevuje krúžok francúzskej pesničky a aj keď sa francúzštinu zatiaľ neučí, po francúzsky jej to „krásne spieva."
K ďalším Mirkiným záľubám patrí hra na flaute, ale nevyhýba sa ani športu. Korčuľuje sa, bicykluje, pláva. Takže dievča sa nenudí. Za najcennejší dar však pokladá ona i jej blízki zlato v Mirkinom hrdle.
DAGMARA