Pondelok, 3. október, 2022 | Meniny má Stela

Svet spoločných záujmov býva bezpečným mostom pre vzťah

„PO JEHO ODCHODE mi tu bude o poznanie pustejšie. Prežívam osobný smútok za človekom, ktorého som si odjakživa vážil a mal ho rád,“ vyjadril svoje pocity liptovský básnik Milan Rúfus pri oznámení smrti Michala Bartku.

Michal Bartko, slovenský literárny vedec, romanista, estetik, filozof a prekladateľ, rodom z Važca, zomrel nečakane vo veku nedožitých osemdesiatich piatich rokov v Liptovskom Hrádku pred necelým mesiacom. Jeho manželka, maliarka Viera Bartková – Mertová nám so zmesou smútku, ale aj spomienkových úsmevov poskytla rozhovor.

Čo ste vy na manželovi obdivovali?
Jeho charakter. Bol nepodkupný, nikdy sa nedal ideologicky zmanipulovať a veľmi na to doplatil. Keď založil časopis Revue svetovej literatúry, viedol korešpodenciu so zahraničnými autormi. Niekto vymyslel na neho komplot, že listy určite nie sú len literárnou záležitosťou. Osočovali ho, ťažko to znášal a podlomilo mu to zdravie. Pracoval však ďalej. Celý život bol absolútne pohrúžený do práce. Dokázal osemnásť hodín denne pracovať. Inak by nestihol redaktorčenie i prekladateľskú činnosť. Osemnásť kníh preložil z francúzštiny. Prekladal básne, beletriu a vedecko-literárne diela. Vydával aj vlastné knihy: Stupne poznávania, Portrétne štúdie, Poézia prostoty, Cestami tvorby a myslenia.

Neprekážalo vám jeho vysoké pracovné nasadenie?
Ja som si ho brala s tým, že je spisovateľ a celá oblasť jeho záujmov ma nekonečne lákala. Dokonca bolo jedno obdobie, keď syn nebol na svete a nemaľovala som, veľmi usilovne som robila s manželom. Keď sme šli na svadobnú cestu na Štrbské Pleso, bol práve pred doktorátom, tak viezol kufor kníh. Mnohí páni spisovatelia, na čele s J. P. Sartrom ležali v posteli medzi nami. Potom ma posielal okolo jazera trošku sa prejsť so slovami: „Ja ti budem z okna kývať.“ Jeho práca chcela jeho celého, ale dokázal zhodnotiť moje obrazy a som mnohé veci s veľkou láskou robila s ním. Práca zaberala toľko duchovného aj praktického priestoru, že denno-denné drobnôstky a starosti sme spolu ani nekonzultovali. Našťastie, som mala nesmierne obetavú mamičku, ktorá mala k môjmu maliarstvu a k manželovej literárnej tvorbe veľmi dobrý vzťah. Tak sme sa mali o koho oprieť, rovnako ako neskôr o porozumenie nášho syna.

Každý ste mali teda svoj svet?
Áno, svoj i spoločný. To je ten najbezpečnejší most pre partnerov. Naše povolania vzájomne korešpondovali. Mnohé témy sme mali spoločné, ibaže každý z nás ich inak vyjadroval. A vždy sa do tvorby dalo uniknúť pred všednými trampotami. Netvrdím, že by som nebola privítala, keby sa mohol rodine viac venovať. Ale už keď som si ho brala, vedela som trochu, do čoho idem.

Inšpiroval vás v maľbe?
Nie, doslova, nefungovalo to v takom zmysle, že by mi dal tému na maľovanie. Naša životná cesta však bola taká, na ktorej sa tehlička k tehličke sama prikladá. Veľa som maľovala. Veľmi rada som robila nástenné mozaiky, keramiky – vždy to bolo niečo nové a úplné dobrodružstvo, veľakrát som nevedela, čo z práce nakoniec vyjde. Či to nebola ťažká tvorba pre mňa? Keď niečo veľmi milujete, nie je to ťažké. Dostala som však alergiu, a preto sme kúpili domček v Liptovskom Hrádku a posledných sedem rokov bývame v Liptove. Navzájom sme sa inšpirovali najmä v poézii. Venoval mi zbierku básní Boľavé diaľky.

Môžete pozrieť za seba na svoju a manželovu tvorbu, na váš spoločný život spokojne?
Viete, že málo pozerám naspäť? Nemyslím na to, kde stojí moja mozaiková stena, kde je aký obraz. Všetko som to milovala, najviac som bola unesená, keď som sa blížila k cieľu – k dokončeniu práce. Po dokončení akoby to odstúpilo a už sa človek ponáral do inej problematiky.

Ostali nejaké manželove knihy v rukopisoch?
Manžel takmer nikdy dopredu neuzatváral zmluvy. Autorov, ktorých prekladal, vždy to bol veľmi atraktívny autor, vyberal sám. Preložil ho a potom mu kniha vyšla. Mal šťastnú ruku a pamäť mal skvelú, do detailov sa pohyboval v literárnom svete. Rozmýšľala som, či v rukopisoch sú nevydané veci. Áno, sú. Napríklad o abstraktnom umení, dejiny románu, o paralele medzi jednotlivými umeleckými disciplínami...

Kde sa manžel tak dobre naučil po francúzsky?
Obaja sme chodili na gymnázium v Liptovskom Mikuláši a mali sme francúzštinu. Manžel ako vynikajúci študent dostal štipendium francúzskej vlády a študoval vo Francúzsku na Sorbone a v Lyone. Keď tam bol, myslela som si, že pôjdem za ním a tiež vo Francúzsku skončím štúdium, ale prišiel február 1948 a povedali: buď okamžite domov, alebo ostať natrvalo v zahraničí.

Kde ste sa poznali s manželom?
Vo Važci cez plot. Na prázdniny ma vzala jeho sesternica z rodiny Lúčanských. Išla som do rodiny, z ktorej pochádzal evanjelický kňaz, pedagóg a básnik Michal Lúčanský. Bola som u najbližších Michalových susedovcov a on sa práve vrátil z Francúzska. Voňal diaľkami a mali sme si od začiatku čo povedať. Bola to osudová láska. Od prvej chvíle mi bolo jasné, že to bude on.

Neľutovali ste?
Kto občas nemá v manželstve ťažké chvíle? Keďže medzi nami existovali pevné mosty cez záľuby, dalo sa preklenúť všetko aj keď doba bola nekonečne ťažká. Napríklad brat bol zatvorený za skauting, v povstaní sa môj otec veľmi angažoval – bol cestný inžinier a postavil pre partizánov letisko. Nemci ho uväznili a odviezli do koncentračného tábora. Cestou vlak omylom Američania bombardovali. Manžel bol v Podtatranskej brigáde za Povstania. Nás stretali v spoločnom živote skutočne hraničné situácie. Niečo však stálo pri nás, že sme všetko zázračne prežili. Keď išli v televízii seriály, iba sme sa usmievali, že na desať takých by sme mali námety aj v našom živote.

Vás neťahala literatúra popri manželovi?
Vyšla mi kniha veršov v češtine. Raz som sa prechádzala a odniekiaľ prišli ku mne hotové verše. Vravím si: aha, tuto sú verše. Poslali mi ich z hora. Bol to zvláštny psychologický proces tvorby. Neviem, do akej miery a či sa niekedy niekto procesu tvorby venoval a rozanalyzoval ho, ale, myslím si, sú to dary.

Nebolo ťažké pred takmer siedmimi rokmi odísť z Bratislavy a ostať žiť v Liptove?
Čo do podnebia, áno. Bývali sme pod Slavínom, kde je tak kúzelne, ale moje zdravie a atmosféra pre nás nebola žičlivá. V čase príchodu do Liptova gro našej činnosti sme mali za sebou, takže v Liptovskom Hrádku sme žili povoľnejší dôchodcovský vek. Chodievali sme na nádherné prechádzky, okolie je tu úžasné. Mali sme mať s manželom v jeseni briliantovú svadbu, on by bol mal osemdesiatpäť, pravnúčatko má prísť na svet, ale on odišiel. Nečakane umrel. Večer bol v poriadku, ráno nežil, hoci nemal predtým zjavné zdravotné problémy. Ani nemyslel v kategórii starnutia a očakávania smrti. Možno utajene v srdci, ale navonok nie. Nikdy sme sa o tom nerozprávali. Naposledy sme spolu čítali knihu Veda kontra viera, takže tematicky akoby navodila situáciu, ktorá nás postihla.

Čo znamená, že ste knihy čítali spolu?
Veľmi často tú istú knihu približne v rovnakom čase a potom sme sa o nej rozprávali. Alebo nemal trpezlivosť niečo čítať, povedal: „Prečítaj, porozprávaš mi.“ Zásoboval ma knihami. Manželova láska ku knihám bola enormná, stále chodieval do kníhkupectva a nakupoval. Naša knižnica neobsahuje nič brakového, veľa kníh máme v origináli, najmä vo francúzštine. Neviem, čo s tým, musím vyvinúť značné psychické úsilie, aby som situáciu zvládala a dala pozostalosť do poriadku.

DAGMARA

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 7. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 8. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 1. Metropolis ostáva bez inflačnej doložky
 2. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň
 3. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 5. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 6. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 8. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 6 737
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 863
 3. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 079
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 074
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 923
 6. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 818
 7. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 2 374
 8. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 2 312

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 2. Mária Drahošová: Máte pravdu
 3. Ján Šubák: Plán "B"
 4. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 5. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 6. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 7. Věra Tepličková: Na severe Nigérie sa už kameňuje
 8. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 979
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 666
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 917
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 200
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 578
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 279
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 695
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Tatran ukazuje dobrú hru, ktorej však chýbajú góly. Tatran v červenom vs Dunajská Streda v žltom.

Fortunaligisti MFK Tatran Liptovský Mikuláš si ani po 12. kole na svoj účet prvé tohtosezónne víťazstvo nepripísali, keď v sobotu (1. 10.) prehrali doma v Poprade s Dunajskou Stredou 0:1.


a 1 ďalší 12 h
Ilustračné

Liptovský Mikuláš je na energetickú krízu pripravený, potvrdila to hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.


TASR 2. okt

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


30. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ak sa pri covide zhorší stav, pohotovosť by pacienta nemala odmietnuť.


1. okt

Nemecký koncern plánuje postaviť ďalšie gigafabriky.


1. okt

Podľa bezpečného analytika je dlhodobé zásobovanie Ukrajiny Západom nereálne.


23 h

Pravidelná údržba vodnej nádrže je nariadená zákonom.


30. sep

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Fantóm ambulancie
 2. Mária Drahošová: Máte pravdu
 3. Ján Šubák: Plán "B"
 4. Vladimír Benčík: Malta 3/3 – „Hniezdo zmijí“ - Veľké obliehanie Malty
 5. Monika Ďurajková: ČO SA V PRIEVOZE ZA DVA ROKY PODARILO A NA ČO SA TEŠIŤ II.
 6. Filip Kaľavský: Prvé zasadnutie komisie k osade na Gerbovej ulici za nami
 7. Věra Tepličková: Na severe Nigérie sa už kameňuje
 8. Katarína Chudá: Niko Pirosmani: ťažký osud geniálneho umelca
 1. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 979
 2. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 7 666
 3. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 4 917
 4. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 4 200
 5. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 578
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 279
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 2 834
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 695
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu