NA SLOVENSKU ŽIJE asi 120 párov orlov skalných. Orlica znáša dve vajcia, ale ročne opustí hniezda iba 24 mladých orlov. Porozprávali sme sa o nich s Pavlom Majkom, riaditeľom Správy TANAP-u.
V pracovni máte dva vypreparované orly. Ako zahynuli?
Na stĺpoch elektrického vedenia. Hovorí sa im aj stĺpy smrti. Strážili sme ich hniezda pred vykrádaním a napokon práca celej sezóny vyšla navnivoč. Tieto orly však svojou smrťou v roku 1994 zachránili život mnohým vtákom, pretože odštartovali na celom Slovensku proces zapuzdrovávania elektrického vedenia. Odhaduje sa, že na stĺpoch smrti ročne zahynie až 15-tisíc vtákov.
Ako sa pracovníci TANAP-u starajú o orly?
Zabezpečujeme stráženie hniezd kamerami, robíme monitoring počas svadobných letov, aj takzvané adopcie. U orlov sa totiž vyskytuje kainizmus. Staršie mláďa, ktoré sa vyliahne o dva-tri dni skôr, má dostatok času na zosilnenie, kým sa vyliahne druhé. Keď príde na svet jeho mladší súrodenec, starší do neho ďobe dovtedy, kým neuhynie. Je to zvláštny fenomén, ktorý sa vyskytuje iba u orlov na Slovensku, alpské to nemajú. My včas odoberieme mladšie mláďa, kým ešte nie je zranené a chováme ho v zajatí. Snažíme sa pri tom vyhnúť imprintingu (jav, keď živočích považuje za svoju matku predmet alebo cudzieho živočícha). Urobili sme si umelé rukavice v tvare zobáka, ktoré používame, keď ho kŕmime, aby nás mláďa nevidelo a nezvyklo si na ľudí. Orol sa totiž musí človeka báť, lebo doteraz mu vždy len škodil. Keby sa ho nebál, tak ho najbližšie gazda prepichne vidlami.
Čo urobíte s mláďaťom, keď vyrastie?
Po niekoľkých týždňoch, keď kainizmus pominie, ho vraciame naspäť do hniezda. Takýmto zásahom človeka prežijú obe mláďatá, inak by prežilo oba jedno.
Ale povedali ste, že ročne opustí hniezdo iba 24 mla- dých orlov. Prečo tak málo?
Blesk, spadnutie hniezda, spílenie hniezda, zástrely samíc. Pred pár rokmi v oblasti Podbanského zastrelil „tiežpoľovník“ orlicu, ktorá mala v hniezde dve vajcia. Žiaľ, páchateľa sa nám nepodarilo chytiť.
Ale dvakrát sa vám podarilo chytiť vykrádačov hniezd, za čo ste dostali čestné uznanie od dvoch ministrov. Ako to bolo?
- Prvýkrát sme chytili vykrádačov hniezd v rezervácii Choč nad Ružomberkom začiatkom mája 1997. Boli to traja českí sokoliari a vybrali dve vajcia orla skalného. Podarilo sa nám skutok zdokumentovať, dokázať, v Čechách boli právoplatne odsúdení. V roku 2000 sme v Revúčanskej doline chytili chlapíka, ktorý ukradol z hniezda jedno mláďa orla skalného. Bol to výsledok práce celého tímu. Hniezdo, z ktorého zobral orlie mláďa, bolo dlhodobo vykrádané, nepretržite sme ho strážili vo dne v noci, bez ohňa, potichučky. Odsúdili ho na jeden rok nepodmienečne. Bol to tiež sokoliar z Českej republiky.
Vyzerá to tak, ako keby u nás vykrádali hviezda iba Česi.
V minulom storočí boli v Čechách orly skalné vyhubené. Preto si ich českí sokoliari chodia brávať na Slovensko. Jeden nemenovaný český sokoliar napríklad povedal, že Slovensko je jeho voliéra. Každý rok si zobral mláďatko orla, ktoré malo na čiernom trhu hodnotu asi 140-tisíc korún. Keď sa mu podarili 3-4 vykrádačky do roka, v pohode prežil celý rok. Kolegovia v Malej Fatre chytili aj ďal- ších českých občanov dokonca s jedným Ukrajincom. Ale nedokázali im to, lebo boli vyrušení. Posledný prípad bol však bývalý slovenský sokoliar. Tiež skončil vo väzení. Asi pred dvoma rokmi sa pokúsil vyviezť do Rakúska šesť mláďat sokola sťahovavého a jedného krkavca, ktorého zabalil do ponožky, aby bol ticho. Tieto akcie, keď napríklad Čech sedel rok vo väzení, mali obrovský efekt.
Pred dvoma rokmi našli v Bukovine zranenú orlicu. Aký bol jej osud?
Kolega Macek, ktorý má v Zázrivej rehabilitačnú stanicu, ju vypiplal, osadili sme jej do peria mikrovysielačku a dva roky sme mali vďaka tomu úžasné údaje. Pomocou nej sme zistili napríklad jej lovné teritórium, často sme boli prekvapení, ako blízko ľudských sídiel zbiera kadejakú háveď. Volali sme ju Elena. Žiaľ, pred dvoma mesiacmi uhynula. Posledný mesiac často chodila peši. To už bol znak toho, že je stará a nevládze. Mala len asi kilogram, normálny orol má 4 až 5 kg. Potom ju pohrýzol pastiersky pes do hlavy, doviezli sme ju ešte do Zázrivej, ale po dvoch dňoch tam skonala.
Lietajú u nás ešte nejaké orly s vysielačkou?
Elena bola prvá. V súčasnosti k nám zalieta mladý orol z Českej republiky, mapovali ho v Tichej doline. V rámci medzinárodného projektu reštitúcie orlov do Českej republiky beží projekt, v rámci ktorého Slovensko dodáva ročne do Česka asi štyri orlie mláďatá. Tam ich odchovajú a vypúšťajú ich na severnej Morave. Hľadajú si svoje teritórium a partnerku, s ktorou sú si verní celý život.
Majú vysielačky aj iné zvieratá?
V Tatrách ich majú dvaja kamzíci a v budúcnosti ich plánujeme dať asi štyrom medveďom. Svište, ktoré sme nedávno presťahovali zo Západných Tatier do Belianskych, majú zase čipy.
Ako sa im darí? Monitorujete ich?
Majú sa dobre, nepretržite ich strážime. Sú medzi nimi dve gravídne samice, takže sa v najbližších dňoch tešíme na prírastok.
Počuli sme, že ste doma chovali vydry...
Áno, jedna sa volala Noro a druhá Estera. Noro bol mláďa, matku mu asi zabilo po povodniach. Mal som ho v byte, kojil som ho mačacím mliekom. Vzali sme ho do Čiech, tam sme ho naučili loviť a po roku sme ho úspešne vypustili v Kvačianskej doline. Estera bola už dospelá vydra. Mala prasknutú lebku, ale dostala sa z toho. Bývala v garáži, lebo keď mi zahryzla do nohy, prehryzla botasku. Vypustili sme ju na Orave. Na balkóne som mal aj mladého orla, ale iba jednu noc. Našli sme ho vyhladovaného, zmoknutého, zožral asi 800 g jelenieho mäsa. Na druhý deň sme ho s kolegom Vrlíkom vypustili do doliny a už o hodinu ho našli rodičia.
Aj vašou zásluhou sa na cestách pred rokmi objavili nové dopravné značky, na ktorých je zobrazená vydra.
Keď sme inštalovali pri diaľnici značky Pozor vydra, musela sa upraviť vyhláška. Chcem sa za to dodatočne poďakovať pánovi Droppovi zo správy diaľnic. Dovtedy mohli byť totiž iba značky Pozor zver alebo zvieratá. Na jednej bol jeleň, na druhej krava. Iné zvieratá na dopravných značkách vyhláška nepovoľovala. Ak napríklad tiahli po ceste žaby, na značke mohol byť iba jeleň. Teraz môžu byť na nej rôzne zvieratá podľa druhu.
BEATA CHRENKOVÁ