Mikulášania by už od budúceho mesiaca mali platiť za teplo o dvadsať percent viac.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S domovými dôverníkmi z mesta sa počas uplynulého týždňa stretol liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč. Dôvodom bola otázka bytovej politiky. Dominoval najmä prenájom tepelného hospodárstva súkromnej spoločnosti, ktorý prednedávnom schválili mestskí poslanci. Doteraz ho zabezpečoval Bytový podnik, ktorého jediným akcionárom je mesto.
Primátor sa s domovými dôverníkmi stretol počas minulého týždňa trikrát. Stretnutia odštartoval minulý pondelok na najväčšom sídlisku v Liptovskom Mikuláši, na Podbrezinách. Tam viac ako dvadsať domových dôverníkov informoval o aktuálnej situácii s tepelným hospodárstvom v meste. „Chceme, aby cena tepla bola stabilizovaná a udržali sme ju na čo najnižšej možnej hranici. Služby pre občanov chceme zabezpečovať na lepšej úrovni, ako bolo doteraz,“ povedal J. Blcháč. Podľa jeho slov Bytový podnik požiadal Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o zvýšenie ceny. „Tá by sa mala pohybovať na hranici približne osemsto korún za gigajaule. Táto cena bude úradom zrejme akceptovaná, aj keď možno nie do takej miery. Pôjde o približne dvadsaťpercentné zvýšenie ceny za gigajaule, ktoré by malo platiť od budúceho mesiaca.“ Generálny riaditeľ Bytového podniku Peter Pavella poznamenal, že hlavným dôvodom je zvýšenie ceny plynu. Ten je hlavným médiom pri výrobe tepla v meste.
Transformáciu Bytového podniku pred dôverníkmi označil primátor za krok k lepšiemu. „Rozhodli sme sa aj na základe auditu, ktorý sa v Bytovom podniku uskutočnil v minulom roku. Už sme odčlenili zo správy Bytového podniku športoviská. Chceme, aby teplo dodávala firma, pre ktorú je to hlavným remeslom. Bytový podnik by sa mal, tak ako je v názve, venovať správe bytov a nebytových priestorov. Je na zamyslenie, prečo je v takom zlom stave Dom služieb a iné objekty,“ uviedol primátor. Bytový podnik by sa okrem toho mal venovať informačno-komunikačným technológiám a implementácii projektov z Európskej únie. „Práve peniaze z únie sú veľmi významným prostriedkom na rozvoj mesta.“
Dôverníci sa zaujímali aj o kúrenie biomasou. „Nebolo by výhodnejšie?“ pýtali sa. „Počítame aj touto možnosťou,“ odpovedal primátor. Ďalšia otázka sa týkala Bytového podniku. „Prečo ideme prenajať dobre zabehnutý podnik?“ J. Blcháč poznamenal, že nejde o privatizáciu, ale o potrebnú transformáciu Bytového podniku. Jeden z dôverníkov poznamenal, že keď bude k dispozícii návrh zmluvy s novým dodávateľom tepla, bolo by dobré, aby si ho mohli prečítať. Primátor na záver dodal, že s tým počítajú.
MICHAL PAŠKA