Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Katka držala svojej modrookej sestre Aničke palce, aby vyhrala

PÄTNÁSŤROČNÁ AŇA z Liptovského Mikuláša získala titul prvej slovenskej
Miss Rom 2008. Na súťaži sa zúčastnilo pätnásť finalistiek z celého Slovenska. Víťazke Aničke Balážovej držala palce aj jej šestnásťročná sestra Katka, ktorá bola tiež jednou z finalistiek.

Doteraz sa celoslovenská súťaž Miss pre rómske dievčatá nekonala. Preto sa partia chlapov rozhodla, že keď oficiálne agentúry takéto súťaže nerobia, zorganizujú ju sami. „Na túto myšlienku sme prišli spolu s Danielom Puškom a Robom Bartošom z Ružomberka v marci tohto roka. V máji sme sa začali príprave podujatia viac venovať,“ dozvedeli sme sa od jedného z organizátorov Jozefa Baláža, zároveň otca finalistiek Katky a Ani. Myšlienka nadobudla reálnu podobu ako celoslovenská súťaž Miss Rom 2008 v kultúrnom dome A. Hlinku v Ružomberku v sobotu 12. júla.

Žiadne veľké prípravy
Katka a Aňa nám porozprávali, ako sa pripravovali na súťaž ony. „Žiadne veľké prípravy sme nerobili, občas sme si zacvičili,“ povedala Katka. Aňa dodala: „A ešte sme si kúpili šaty, to je všetko.“ Katka na mladšiu sestru prezradila, že Anička si na módu potrpí viac ako ona. „Aňa je módou posadnutá a na nakupovaní oblečenia závislá,“ povedala s úsmevom.
Katka má pred sebou ešte rok štúdia v odbore kaderník na Spojenej škole v Liptovskom Mikuláši. Okrem školskej praxe skúša svoje kadernícke umenie na vlasoch celej rodiny a kamarátiek. „Baví ma starať sa o vlasy a upravovať ich. Zatiaľ sa nikto z tých, ktorí sa mi s účesom zverili do rúk, nesťažoval. Naopak, chodia ku mne aj opakovane a ľudí, ktorí chcú, aby som im spravila účes, pribúda,“ poznamenala Katka.
Anička skončila základnú školu a v septembri nastúpi do prvého ročníka na Združenej hotelovej obchodnej škole v Liptovskom Mikuláši. „Vybrala som si štúdium v odbore čašník, pretože ma to tiež baví,“ povedala Aňa. V Balážovie rodine majú teda o účesy postarané, zaujímalo nás ešte, kto a ako sestry nalíčil na súťaž Miss Rom 2008. „Ja som nebola nalíčená, ani bežne sa vôbec nemaľujem,“ povedala moodrooká Anička a pohľad na jej výrazné črty tváre potvrdil, že jej prirodzená krása je výrazná aj bez maľovania. Rovnako pekná je však aj jej sestra Katka, tá sa ale na súťaž trochu primaľovala sama. Nielen ich, ale všetky finalistky na finálový súťažný večer učesali Katkine spolužiačky. Ona mala v ten deň iné povinnosti súvisiace so súťažou.

Orientálny tanec s otcom
Pätnástka finalistiek sa spolu prvýkrát stretla len deň pred súťažou. „Pozoznamovali sme sa, ukázali sme, čo sme si pripravili ako voľnú disciplínu. Vyskúšali sme si choreografiu, ktorú na finále pripravil Vladimír Čonka, naučil nás, ako máme chodiť, kde sa máme postaviť. Večer sme sa boli všetky spolu zabaviť a v sobotu sme od rána celý program ešte skúšali a vylepšovali,“ porozprávali nám Anička s Katkou. Teda žiadne dlhé mesiace driny, chudnutia či drahých sústredení v zahraničí. Napriek tomu bol výsledný efekt podujatia výborný, rovnako ako jeho úroveň. Potvrdili to stovky divákov, ktorí sa na Miss Rom 2008 prišli pozrieť.
Dievčatá sa predviedli vo večerných róbach v spoločnej choreografii aj jednotlivo, keď sa v rámci tejto disciplíny prechádzali pomedzi divákov. V ďalšej disciplíne mali rovnaké šaty a v rozhovore s moderátorom, ktorým bol spevák a tanečník Vlado Sendrej z Kokavy nad Rimavicou, sa predstavili porote aj divákom. Nasledovala voľná disciplína. Aňa si vybrala tanečné číslo, Katka tiež, ale ona ho zatancovala spolu s otcom. „Orientálny tanec, ktorý sme tancovali, sme netrénovali. Dcéra tancovala to, čo som tancoval ja a ja zasa to, čo tancovala ona. Jednoducho, je to v nás,“ vyjadril sa otec dievčat Jozef Baláž. Ako nám povedala Katka, s otcom sa jej tancuje dobre, pretože majú rovnaký štýl. Anička má zasa iný štýl, takže pri voľnej disciplíne sa radšej spoľahla sama na seba. Poslednou disciplínou pred vyhlásením výsledkov bol spoločný rómsky tanec. Tancovalo ho však už len šesť dievčat, ktoré porota vybrala, lebo boli najhorúcejšími favoritkami na tituly Miss, 1. a 2. Vicemiss Rom 2008.

V porote bol aj primátor
Dostali sme sa už k vyhlasovaniu výsledkov, ale zaujímalo nás ešte, prečo sa do súťaže prihlásili obidve sestry Balážové. „Náš oco, ktorý bol jedným z organizátorov súťaže, prišiel s tým, že jedna z nás by sa mala prihlásiť. Ja som nechcela súťažiť, tak som hovorila, aby sa prihlásila Anička. Napokon oco prišiel s tým, že sa o tom s organizátormi rozprávali a pôjdeme obidve,“ vysvetlila nám Katka.
Vieme už, že jej sestra Aňa získala titul Miss Rom 2008. Titul 1. vicemiss porota udelila Márii Puškovej z Ružomberka, 2. vicemiss sa stala Barbora Facunová z Martina. Martina Kováčová z Dolného Kubína získala titul Miss sympatia. Krásu, um a výkony dievčat hodnotila desaťčlenná porota z rôznych slovenských miest, jedným z jej členov bol aj ružomberský primátor Michal Slašťan. V programe medzi súťažnými disciplínami vystúpili Vierka Berkyová, skupina Kmeťoband, skupina Miťa z Košíc, skupina Trnava a finalistka Julka Kokyová.
Sestry Balážové sú pekné, milé a komunikatívne. Nedalo sa nám však neopýtať staršej Katky, či tak trochu Ani nezávidí víťazstvo a titul Miss Rom 2008. „Vôbec nie. Od začiatku som jej držala palce. Bola nielen mojou favoritkou, ale hádam aj desiatich ďalších finalistiek. Stretli sme sa dobrá partia, nezazerali sme na seba. Všetkých pätnásť sme sa navzájom povzbudzovali, bolo nám v podstate jedno, ktorá z nás vyhrá. Boli sme radi, že sme sa zabavili a spoznali nových ľudí. Som rada, že Anička vyhrala. Myslím si, že porota víťaznú trojku vybrala naozaj dobre a spravodlivo,“ odpovedala nám na otázku Katka. A ako vníma svoje víťazstvo Anička? „Nečakala som, že vyhrám. Všetky dievčatá boli pekné, konkurencia bola veľká. Mojimi favoritkami boli Katka a Barbora Facunová,“ povedala Aňa.

Na obidve dcéry sú hrdí
Kým dáme slovo rodičom Aničky a Katky, pripomeňme, že mama Miriam sa venovala bežeckému lyžovaniu a otec Jozef bol úspešným tanečníkom. Miriam Balážovú poznali fanúšikovia bežeckého lyžovania pod rodným priezviskom Mertošová. Počas základnej školy a štúdia na gymnáziu bola členkou vtedajšieho tréningového strediska mládeže Telovýchovnej jednoty Jasná. Pod vedením známeho trénera Jaroslava Hrnčiara sa zúčastňovala pretekov v bežeckom lyžovaní nielen v rámci bývalého Československa, ale aj medzinárodných súťaží.
Otec Jozef Baláž bol zasa v deväťdesiatych rokoch úspešným tanečníkom. Spolu s Vladimírom Čonkom a Ľubomírom Puškom založili tanečnú skupinu Diskotrojuholník. So skupinou si vytancovali titul majstrov Československa, úspešní boli aj na medzinárodných tanečných súťažiach. O kvalite Diskotrojuholníka za všetko hovorí skutočnosť, že v súťažiach dvakrát zvíťazili nad známou tanečnou skupinou UNO českého tanečníka a speváka Jiřího Korna.
Čo teda na úspech svojich dcér hovoria nemenej úspešní rodičia? „Určite je to príjemný pocit pre rodičov vidieť svoje dcéry na celoslovenskej súťaži medzi vyrovnanou konkurenciou. Ešte príjemnejší pocit je, že jedna z nich zvíťazila,“ poznamenala mama Miriam. „Sme hrdí na obidve,“ dodal otec Jozef.
My ešte dodajme, že Aňa postúpila do celoeurópskeho kola Miss Rom, ktoré by malo byť v jeseni v Maďarsku. Spýtali sme sa jej, či sa z toho teší. Veselo nám za ňu odpovedala Katka: „Veľmi sa jej tam nechce ísť. Ale ja a rodina ju dotlačíme, aby išla. Pôjdem s ňou a budem sa jej počas súťaže starať o vlasy.“ Obidvom budeme držať palce.

EVA PETRANOVÁ

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 273
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 192
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 7 737
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 974
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 012
 6. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 786
 7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 700
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 3 848

Blogy SME

 1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
 2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
 3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
 4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
 5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
 6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 7. Martin Pollák: Koberec
 8. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 011
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 42 123
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 018
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 247
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 508
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 635
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 533
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 441
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Najviac preferenčných hlasov z regiónu má Ján Magušin.


53m
Niektorí voliči vyjadrili svoj názor už pred voľbami.

Ľudia sa často báli povedať, komu dajú svoj hlas.


2 h
Voľby v Liptovskom Mikuláši.

Aj na Liptove vyhral voľby Smer.


8 h
O treste bude rozhodovať odvolací súd v Žiline. Proti rozsudku liptovskomikulášskeho súdu sa prokurátor odvolal.

Mladík z Liptovského Mikuláša pod vplyvom drog zmrzačil dvoch ľudí.


6 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Lukáš Kačaliak: Via Francigena (Lucca-Roma)
 2. Jano Richter: „Pani prezidentka, a teraz mi kúpite nepriestrelnú vestu?“
 3. Rado Surovka: Deň keď pozdrav Dobré ráno je sarkazmom
 4. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko
 5. Tupou Ceruzou: Víťaz volieb
 6. Roman Kebísek: Krman chystal na Slovensku r. 1707 veľkú kultúrnu obnovu. Prekazili to boje
 7. Martin Pollák: Koberec
 8. Věra Tepličková: A teraz, babo raď...
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 011
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 42 123
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 018
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 31 247
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 508
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 635
 7. Věra Tepličková: Kto všetko sa nám smeje? Asi všetci, čo rozumejú po slovensky 10 533
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 10 441
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu