Na jar v roku 2006 došlo v Prosieku k zosuvu pôdy. Išlo o prúdový zosuv dlhý 150 metrov a široký 10 až 30 metrov v svahovitom území nad rodinnými domami.
Zosuvom boli ohrozené tri rodinné domy, hospodárske budovy a miestna komunikácia. Obec vyhlásila mimoriadnu situáciu. Okamžité protihavarijné opatrenia spočívali v odvedení výverov podzemnej vody, ktoré boli zistené v troch výškových úrovniach, provizórnymi rigolmi do zberného obvodového rigolu.
Mimoriadnu situáciu obce monitoroval krízový štáb v koordinácii s Obvodným úradom, odborom civilnej ochrany a krízového riadenia v Liptovskom Mikuláši. Záchranné práce dosiahli náklady asi 81-tisíc korún (viac ako 2500 eur). Hoci starostka obce zrušila mimoriadnu situáciu, špecialisti zhodnotili územie ako potenciálne nestabilné a nebezpečné a prišli s návrhom sanačných prác a opatrení pre stabilizáciu územia.
V nasledujúcom období obec, mikulášsky obvodný úrad v spolupráci s MV SR a MŽP SR hľadali možnosti pre financovanie prác, ktoré by smerovali k stabilizácii územia. Na základe spolupráce a koordinácii zainteresovaných a špecialistov pre zosuvné územia bola vypracovaná inžiniersko-geologická štúdia, v ktorej bol navrhnutý rozsah a druh prác pre stabilitu územia aj s ohľadom na možnosti využívania územia v budúcnosti. Obvodný úrad v Liptovskom Mikuláši na základe spracovanej štúdie zhodnotil potrebu sanačných prác a dal návrh na zaradenie zosuvu v obci Prosiek do projektu komplexného riešenia zosuvov v Žilinskom kraji.
Sanačné práce boli účinné. Drenážne stabilizačné rebrá splnili účel a okrem stabilizácie sa výrazne prejavil aj drenážny efekt. Pramene boli zachytené a odvedené, zamokrené miesta do značnej miery vysušené. Subhorizontálne odvodňovacie vrty boli navrhnuté na odvedenie podzemnej vody vyskytujúcej sa v nižších horizontoch, resp. v tektonických líniách. K zvýšeniu stability územia prispelo aj jeho povrchové odvodnenie a čiastočná úprava terénu.
Podľa záverov hodnotiacej správy sa však v tomto území neodporúča s jeho využitím ako stavebných pozemkov preto, že svahovými deformáciami rôznych typov a stupňov aktivity je postihnutý takmer celý svah a v budúcnosti v tejto oblasti nemožno vylúčiť vznik ďalších zosuvov podobného charakteru.
Efektívnou spoluprácou orgánov samosprávy a orgánov štátnej správy sa dosiahol výsledok v podobe pridelených finančných prostriedkov na riešenie mimoriadnej udalosti v zosuvnom území.
VIERA TEREKOVÁ