Dolnoliptovské folklórne slávnosti pod Chočom bývajú v Lúčkach každé dva roky. Posledný júlový víkend sa uskutočnil už dvanásty ročník.
Kvôli nepriaznivému počasiu sa časť slávností uskutočnila v kinosále liečebného domu Choč a nie v prírodnom amfiteátri Markuška, ako bolo pôvodne plánované. V piatok večer zahrali členovia ľubelského ochotníckeho divadla komédiu Linka dôvery. Hra mala veľký úspech a diváci sa dobre zabávali.
Jarmok remesiel
V sobotu pokračovali slávnosti tradičným jarmokom remesiel. Tento rok bol však chudobnejší. Na minulom ročníku sme videli celú technológiu spracovania ľanu. Lúčania bufkali, sekali, česali, priadli, zvíjali, snuvali, tkali a bielili na každom mostíku od Šiškov po Fulov. Prejsť sa po dedine bol nevšedný zážitok. Tento raz boli ukážky spracovania ľanu skromnejšie a predviedli ich ženy z Komjatnej. Neboli ani súťaže v plieskaní bičmi a pílení dreva. Drevo síce pílili chlapi z folklórnej skupiny Lúčan, ale iba nesúťažne. Pomáhali aj krájať kapustu, ktorú v sude bosými nohami tlačila Erika Hajasová, asistovala jej Veronika Senková. Oči potešila aj paličkovaná čipka, ktorú vytvárali šikovné ruky Ľubky Druskovej.
Pltnícke tradície
Pod Lúčanským vodopádom sa ozýval nielen hukot padajúcej vody, ale aj spev folklórnej skupiny Lúčan. Niektorí návštevníci si nostalgicky zaspomínali na desiaty ročník slávností, keď sa mohli pod vodopádom povoziť na plti. Postavili ju chlapi z Lúčanu a Marko Pecho previezol na nej za deň až dvesto ľudí. Pltníctvo malo totiž v Lúčkach dlhoročnú tradíciu. Markov starý otec pltníčil už ako 14-ročný. V Lúčkach žila aj posledná slovenská pltníčka Margita Senková. Zomrela koncom minulého tisícročia ako 102-ročná.
Keď sa kedysi v Lúčkach narodil chlapec, pôrodná babica mu vložila do prvého kúpeľa íver a stružlinku z vesla, aby bol z neho pltník. Pri krste pltníka, ktorý sa vydával na svoju prvú plavú plavbu, ho krstná mať na plťovisku pošibala brezovým korbáčom, aby bol smelý a odvážny. Na cestu mu dala pletenák - posúch z jačmennej múky, ktorého časť mal počas plavby hodiť do Váhu. Tým si mal získať pomoc duchov a vodných víl. Otec potrel synovi ruky a rukoväť vesla medvedím „sadlom", aby bol „mocný ako húžva, pevný ako liňa a rovný ako veslo.“ Potom dievčina hodila do vody venček, aby sa mladý pltník šťastne vrátil domov. Symbolický krst mladého pltníka pod Lúčanským vodopádom sme naposledy videli pred štyrmi rokmi v podaní folklórnej skupiny Lúčan. V tomto roku si pripomína 35. výročie svojho vzniku.
Jubilujúci Lúčan
Predchodcom folklórnej skupiny Lúčan bol folklórny súbor Choč, ktorý založil v roku 1940 Dominik Ševc. V roku 1973 sa premenoval na Lúčan. Pod vedením Dominika Ševca nacvičil súbor viacero tancov aj nezabudnuteľnú Pltnicu, ktorej myšlienku prevzal aj SĽUK. Ešte ako 79-ročný mal Dominik Ševc sólový výstup. Hrával a režíroval divadelné hry, skladal kuplety, šil kroje. Zaslúžil sa o zachovanie ľudových tradícií a rozvoj kultúry v obci. Zomrel v roku 1976. V jeho rodnom dome otvorili výstavu venovanú mies-tnemu folklórnemu súboru, ktorú pripravili členovia kultúrnej komisie v Lúčkach.
Nositelia tradícií
V rámci slávností sa konala re-gionálna prehliadka folklórnych súborov pod názvom Nositelia tradícií. Predstavili sa v nej folklórne skupiny z Likavky, Liptovského Ondreja, Dúbravy a Lúčok. Na základe vyjadrenia odbornej poroty do krajského kola odporučili folklórnu skupinu Chabenec z Dúbravy s pásmom Ráno a večer na salaši a folklórnu skupina Likava s pásmom Likavská bursa. Ako hostia vystúpila skupina Rozmajrín z Pliešoviec. Večer sa v amfiteátri Markuška konal tradičný Anabál, do tanca hrala domáca skupina Eminems.
Nedeľňajší program sa začal dopoludnia omšou. V kázni farár Peter Kvasňách priblížil históriu jubilujúceho folklórneho súboru a ocenil prácu jej bývalých aj súčasných členov. Popoludní v amfiteátri v galaprograme Vitajte pod Chočom alebo na Tých Lúčkach dobre, na tých Lúčkach zdravo, vystúpili deti z Materskej školy v Lúčkach, folklórny súbor Lúčanček aj Lúčan, spevácka skupina Lúčané z družobnej obce Lúčky pri Michalov- ciach a folklórny súbor Bystrina z Banskej Bystrice. Veľký úspech zožali deti zo súboru Šťastné detstvo z Brezna. Organizátromi podujatia bola obec Lúčky, Liptovské kultúrne stredisko a Liptovské liečebné kúpele Lúčky.
(BEA)