„Podaril sa nám husársky kúsok. Do Liptova sme pritiahli skutočne excelentné svetové tanečné kapacity,“ tešila sa z Tanečného leta Eva Ohraďanová.
Z Holandského kráľovského baletu pricestoval tanečník Roger Van der Poel, aby učil repertoár choreografa svetového formátu – Jiřího Kyliána. Roger je tanečník, ktorý v roku 2007 dostal ocenenie ako najlepší mladý tanečník Európy a v súčasnosti je nominovaný na cenu Krištáľová labuť.
Buď sú rybári, alebo piráti
„Jeho životný príbeh je pre mňa čarovný,“ a Eva Ohraďanová, riaditeľka Súkromnej základnej umeleckej školy z Liptovského Hrádku, vyrozprávala: „Vyrastal v prostredí, kde spoločnosť nie je tancu naklonená. Pochádza totiž z juhu Portugalska a podľa tradičných názorov tohto prostredia muži majú robiť mužské povolania. Muži boli buď rybári, alebo piráti. Roger si musel tvrdo prebojovávať svoju pozíciu. Tancu sa začal venovať v osemnás–
tich rokoch, keď si zbalil kufre a odišiel do Lisabonu za svojím snom. Začal študovať tanec na konzervatóriu a hneď sa dostal do piateho ročníka, je neskutočne talentovaný. Od začiatku štúdia dostával najlepšie angažmány. Začínal vo Švajčiarsku a teraz tancuje v Holandsku v divadle Jiřiho Kyliána. Ja som ho poznala ešte ako netanečníka. Stretli sme sa v jeho pätnástich rokoch v Portugalsku, kde som bola navštíviť svoju sestru. Keď ma vtedy Rogerovi predstavila a povedala, že študujem tanec na vysokej škole múzických umení, bola som pre neho, dobre, že nie, idol. Skamarátili sme sa a na pláži som ho učila tanečné kroky. Prešlo desať rokov a on prišiel ako najlepší mladý európsky tanečník učiť do Liptovského Mikuláša. Aj účastníci Tanečného víkendu ním boli unesení. Je úžasný tanečník, úžasný človek."
Balet nemusí iba bolieť
Okrem Rogera bola lektorkou tanečného leta Irina Čierniková. V súčasnosti má na Slovensku najvyššie vzdelanie, aké možno dosiahnuť v klasickom tanci.
„Irina si dokončuje profesúru a je mojou pedagogičkou z vysokej školy. Keď som začala študovať, z klasiky som nevedela takmer nič. Trpezlivo sa však so mnou trápila a naučila ma všetko, čo viem. Je úžasná a je pre mňa veľkým vzorom. Darí sa jej u tanečníkov vybudovať lásku k baletu, ktorý nezriedka bolí a pri ktorom sa človek poriadne potí a mnohokrát potí krv,“ objasnila svoj vzťah k druhej lektorke tanečného víkendu Eva Ohraďanová.
Hrádocké tanečnice
Účastníkmi stretnutia s Rogerom a Irinou boli tanečníci-profesionáli aj amatérski tanečníci od Košíc až po Bratislavu. Najväčšie zastúpenie mal však Liptovský Hrádok. Z neho prišlo osem dievčat. Využili možnosť, aby získali kvalitu a dostali originalitu z prvej ruky. Bolo to užitočné vyplnenie času, keď divadlá majú divadelné prázdniny, keď záujmové krúžky majú pauzu a kde sa deťom stráca rytmus v živote. Pre zaujímavosť: tanečníci za jeden víkend absolvovali osem tanečných tréningov, čo je dvoj až trojfázový tréning, a odtancovali jedenásť hodín čistého času.
Priniesla do Liptova svoj sen
„Bola to drina, boli svalovice, tridsaťpäť tanečníkov odchádzalo ustatých, ale spokojných. Som veľmi spokojná, lebo som chcela na Slovensko, a hlavne do Liptova, doniesť kvalitu v tancovaní, kvalitu počnúc lektormi až po účastníkov,“ zakončila Eva Ohraďanová. Ďalší z tanečných víkendov bude zameraný na džezový tanec s lektorkou Alenou Plačkovou z Liptovského Mikuláša v spojením s africkým tancom Akashe Merkelovej a jej bubeníkov z Prahy.
DAGMARA