Každý štvrtý obyvateľ Martinčeka je vraj hasič. Preto oslavy 80. výročia založenia Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) v Martinčeku boli naozaj veľkolepé.
Dušan Pavlík, predseda DHZ, spolu s veliteľom Rastislavom Bachanom a Lukášom Bachanom vykosili do trávy dvanásťmetrovú osemdesiatku. Kto neverí, môže sa presvedčiť na vlastné oči. Od kostola v Martinčeku ju vidieť aj teraz.
Oslavy sa začali sprievodom, ktorý kráčal od obecného úradu až do kostola sv. Martina. V ňom požehnal spišský pomocný biskup Andrej Imrich novú zástavu Dobrovoľného hasičského zboru. Z kostola sa sprievod vybral na cintorín, kde si uctili pamiatku zosnulých členov hasičského zboru. Založili ho vo februári 1928. Prvým veliteľom zboru bol Jozef Jarabák. Posledný z jeho zakladateľov Koloman Kohút zomrel pred dvoma rokmi vo veku 99 rokov.
Popoludní pred kultúrnym domom privítal hasičov a návštevníkov starosta obce Marián Lauko, s históriou hasičského zboru ich oboznámil Dušan Pavlík. Spolu s riaditeľom DHZ v Martinčeku Slavomírom Hrehom odovzdali vyznamenania jeho zaslúžilým členom. Potom predviedli hasičské družstvá na ulici pred radovou zástavbou za účasti asi dvesto divákov klasický hasičský útok. Súťaž moderoval s megafónom, vtipom a šarmom starosta Marián Lauko. Diváci povzbudzovali a vytvorili neopakovateľnú atmosféru, lepšiu ako na olympiáde v Pekingu. Spolu súťažilo jedenásť ženských aj mužských družstiev: jedno z Valaskej Dubovej a Komjatnej, dve z Likavky a oravskej dediny Vasiľov a až päť z Martinčeka – dievčenské, ženské, ktoré bolo v roku 1972 druhé na celoslovenskej súťaži, mužské, dorastenecké a záloha. Jeho najstarší člen, Emil Surový, má 69 rokov, ale spolu so svojimi spolubojovníkmi dokázal, že hasiť ešte vedia.
Všetky hasičské útoky skončili tak, ako mali – voda zasiahla terč. Keď starosta ohlásil výsledný čas zálohy 3 x 13 sekúnd, súťažiaci spozorneli, pretože prvá časť nebola veľmi dobre zrozumiteľná. Až keď hrozil protest, vyšiel starosta s farbou von a čas 3 x 13,1 sekundy ohlásil jasne za búrlivého potlesku okolostojacich. Čiže výsledný čas zálohy bol 39 sekúnd, čo je na veteránov veľmi slušný výkon. Zvíťazilo družstvo Likavky s časom 17, 22 sekundy, druhí boli muži z Martinčeka (18,8) a tretí domáci dorast (24,4). Medzi ženami boli najrýchlejšie Likavčanky (26,13) pred ženami z Martinčeka (33,21) a Vasiľova (33,4). Vyhodnotenie súťaže bolo v lokalite zvanej Kežísad, kde bol aj kultúrny program, zábava a tradičný guláš. Navarili ho 400 porcií a všetkým chutil.
Ešte predtým, ako sa začala zábava, potešili návštevníkov svojím pútavým vystúpením členovia folklórneho súboru Likavan. Potom nastúpil miestny širokospektrálny „dídžej“ Lukáš Lacko, ktorý púšťal ľudovky aj najmodernejšie hity. Ľudia tancovali a zabávali sa až do skorého rána. Usporiadatelia boli pripravení aj na mokrý variant a v Kežísade postavili veľký stan takmer cez polovicu ihriska, keby náhodou pršalo. Aj keď nepršalo, dobre sa v ňom sedelo, keď padla rosa.
Atmosféra v Martinčeku počas osláv bola výborná. Fotografie z nej vyvesili pred obecným úradom na nástenku, ktorú volajú nástenný internet. Keď si ich prezeral jeden pán čakajúc na starostu, poznamenal: „V tejto dedine je radosť žiť,“ a ukázal na smejúcu sa a povzbucujúcu dedinu pri útokoch záloh mužov a žien na fotografiách.
V Martinčeku býva každý rok Hasičský deň, na ktorý sa všetci tešia. Jeho hlavnou súčasťou sú miestne taktické cvičenia zamerané vždy na ukážku hasenia nejakého požiaru. V rámci cvičení hasili napríklad horiace auto či stoh sena, kostol aj kultúrny dom, pričom nacvičovali aj evakuáciu obyvateľov. Predvádzajú ukážky hasenia vedrami, ručnou aj motorovou striekačkou, hasenie zo studne aj hydrantu. Súčasťou Hasičských dní býva futbalový turnaj, hry pre deti , posedenie pri guláši a zábava. V obci majú aj sochu patróna hasičov svätého Floriána, ktorú daroval bývalý duchovný otec farnosti Štefan Tuka.
(BEA)