Podporiť dialóg medzi rovesníkmi z rómskeho a nerómskeho prostredia je jedným z cieľov projektu Vzdelávaním k rovnosti.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prvá séria školení začala minulý týždeň.
„Našou snahou je posilniť dobrovoľnícku základňu komunitného centra Nový svet v Hlbokom prostredníctvom neformálneho vzdelávania budúcich dobrovoľníkov,“ uviedla lektorka projektu Nicol Fuchsová. Cyklus školení ako aj realizácia samotného projektu sa prostredníctvom spoločných aktivít zameriava na búranie bariér, znižovanie napätia a odstraňovanie predsudkov medzi majoritnou a minoritnou časťou spoločnosti.
Mesto Liptovský Mikuláš chce participovať na neformálnom vzdelávaní budúcich dobrovoľníkov. Od ministerstva školstva získalo v rámci projektu ADAM 2 finančnú dotáciu vo výške 400-tisíc korún (viac ako 13-tisíc eur).
„V našom okrese žije najviac Rómov v rámci Žilinského kraja. Liptovský Mikuláš bolo prvé mesto, ktoré predstavilo komplexnú stratégiu riešenia rómskej problematiky. Budeme sa snažiť o to, aby samotní Rómovia pristupovali zodpovednejšie k zlepšeniu svojich podmienok,“ uviedol primátor Ján Blcháč.
Na prvé neformálne stretnutie prišlo do komunitného centra v osade Hlboké takmer desať dobrovoľníkov. Väčšina z nich bola z radu rómskych aktivistov mesta Liptovský Mikuláš. Pre dobrovoľníctvo sa rozhodli aj dve stredoškolské študentky.
„Stretli sa tu ľudia z dvoch odlišných kultúr, ktorí sa môžu vzájomne obohatiť. Myslím, že je to na dobro veci,“ povedala jedna z aktivistiek. Pre projekt, ktorý napomáha vzdelávaniu Rómov, je naklonený aj Miro. „Chceme im pomôcť, aby veci nevideli len čierno-bielo.“
Priama interakcia účastníkov v rámci vzdelávania a vzájomné poznávanie mladých ľudí z odlišných prostredí prispeje nielen k tolerancii, ale aj k prijímaniu rôznych kultúr a k vzájomného obohateniu.
(RED)