Blížil sa desiaty ročník CampFestu. Druhýkrát v prostredí slovenských lesov. Dovtedy vítala nových, ale aj skalných „fesťákov“ lúka v Tatranskej Lomnici. Osada Svarín, blízko pri Kráľovej Lehote sa však nedala zahanbiť.
Ranč v obkolesení sviežich lesov, mäkkučká tráva... „Už aby prišiel siedmy august,“ hovorili mnohí. Drina a odriekanie ľudí organizačného tímu sa chýlilo k posledným, konečne hmotným prípravám. Postaviť stanové mestečko pre vyše 4 500 ľudí... Päť programových, jeden poradenský, kotolňu alebo inak modlitbový stan, detský, divadelný, jedálenský stan alebo tiež „brucho centrum“ a iné a iné... Neľahká úloha.
Spadol zo strechy
Riaditeľ festivalu, hlava celého tímu, ten, ktorý „jednoducho vedel“, však necelý týždeň pred začiatkom podujatia spadol zo strechy campfestovej kaviarne rovno hlavou na betón. Nešťastný úraz, otras mozgu, zlomeniny, odreniny...
Napriek tomu, že to vyzeralo veľmi vážne, sa tri dni po nehode odvážne postavil na nohy. Povedal: „Je vzácne si uvedomiť, že práve ja a práve vtedy, keď sa blížil vrchol organizačného náporu, keď som mal byť na mieste a o všetkom rozhodovať a organizovať, zrazu Pán Boh ukázal, že to nemôže byť na človeku.“
Jedinečný festival
CampFest je jeden z najväčších kresťanských festivalov v strednej Európe. Dominantne ho neorganizuje žiadna cirkev. V tom spočíva jeho jedinečnosť.
V prírode sa na štyri dni vytvorí improvizované kresťanské mestečko. Dobrá hudba, skvelý čas s priateľmi, dlhé rozhovory po nociach, rozhodnutia, ktoré môžu zmeniť život, takmer non–stop koncerty, okolo 250 slovenských a zahraničných účinkujúcich, divadlo, slnko, dážď, premoknuté spacie vaky, zábava, hry, čas chvál a uctievania. Mravenisko s tisíckami ľudí. Zábavný program pre deti, rozmanité športové aktivity, prednášky, filmy, semináre. Každý ročník je špecifický inou témou. Svoje jubileum CampFest oslávil s podtitulom: Uži si to!
Podľa Mariána Lipovského, jedného z hlavných organizátorov, toto heslo v sebe skrýva hlboké posolstvo. „Chceme, aby mladí ľudia našli zmysel života a začali si ho skutočne užívať.“ Na CampFeste bez alkoholu. Je tam zakázaný.
Odpálili to Angličania
Program odpálila britská rockovo – jazzová kapela (dweeb). Ide o partiu štyroch mladých, nenápadných hudobníkov z rôznych kútov Anglicka. Ich rockové vystúpenia, obohatené o Jazz - funkové prvky zaraďujú (dweeb) medzi kapelu s najenergickejšími vystúpeniami v celej Veľkej Británii. A taký bol vlastne celý festival, veľmi energický, rôznorodý, farebný. Striedali sa kapely aj štýly.
Keď sme počuli, že má vystúpiť formácia a hrať gospel reggee, vzdychli sme si: „To hádam nie.“ O pár minút sme s davom, za zvukov trúby a prenikavého zamatového hlasu speváčky nevychádzali z úžasu. Oni to skutočne vedia! Američania, černosi s africkými vrkôčikmi na hlavách, vo farebných šatách, extravagantní. Suverénne prehlasovali svoju vieru v Pána vesmíru, keď sa predstavili pod menom Christafari.
Four Corners, minuloročných ťahúňov CampFestu, účastníci tiež netrpezlivo očakávali. Štyria bratia prezentovali chytľavú zmes Funku, Soulu a R&B gospelu a tradičných nigerijských rytmov. Headlineri jubilejného ročníka, austrálski Planetshakers, roztancovali a roztlieskali masu ľudí. Táto worshipová kapela patrí medzi najlepšie na svete vo svojom štýle.
Rýchly klavirista
Zaujímavé bolo, že aj mnohí menej známi zožali neočakávané ovácie. Klavirista Huntley Brown (USA) hral tak rýchlo a šialene, ako by mal aspoň štyri ruky. Volver (SUI), DJ G (GB), Project Europe 2008 (SWE), Láďa Křížek (CZ), Wes (NI) a mnohé iné zahraničné formácie, či sólisti spolu so slovenskými ako Richard Čanaky, eSPé, K-Projekt, Lamačské Chvály, Christallinus, S2G band.
Všetci vystúpili a mali úspech. Nie u všetkých, ale tak je to správne. CampFest nie je uniformne obmedzený na jeden štýl či žáner. Jediná podmienka, ktorú musia spĺňať všetci účinkujúci, je láska. Musia milovať svojho Stvoriteľa.
MIROSLAVA KOMOROVÁ