Na počesť Andreja Hlinku vysvätili na Smrekovici novopostavenú kaplnku.
RUŽOMBEROK. Sedemdesiate výročie úmrtia známeho slovenského kňaza a politika Andreja Hlinku si pripomenuli v Ružomberku.
Pietna spomienka sa uskutočnila na Hlinkovom námestí tretiu augustovú nedeľu. Zúčastnilo sa na nej päťsto ľudí, prevažne išlo o sympatizantov Slovenskej národnej strany. Jej predseda Ján Slota zdôraznil, že odkaz A. Hlinku je živý aj sedemdesiat rokov po jeho smrti. „Myslím si, že všetci Slováci, ale predovšetkým politici, by si ho mali zobrať k srdcu. Ukázal cestu ako vybudovať samostatný slovenský štát, za svoj národ bojoval na viace– rých frontoch,“ pripomenul J. Slota. Doplnil, že odkaz A. Hlinku má význam najmä v časoch veľkomaďarského šovinizmu.
„Najmä v tomto období, keď má v Strednej Európe čoraz väčší priestor. Pred voľbami do maďarského parlamentu, ktoré budú v roku 2010, nikto nepochybuje o tom, že jeho hlavný nositeľ Miklos Orbán sa dostane do vlády. Je to taká veľká hrozba, že odkaz A. Hlinku, ktorý bojoval proti maďarskému šovinizmu, je stále živý,“ uviedol J. Slota.
„A. Hlinka má v slovenskej histórii veľké miesto. Aj napriek tomu sa našli neprajníci, ktorí ho chceli stiahnuť pod čiernu zem,“ zdôraznil Jozef Markuš, predseda Matice slovenskej. Jeho odkaz slovenskému národu označil za veľmi aktuálny. „Hovorí o tom, aby sme sa pridržiavali originálnej slovenskej kultúry, jednote národa. A. Hlinka bol človekom, ktorý sa usiloval zjednotiť slovenský národ. Po jeho smrti sme prešli viacerými peripetiami, ale autonómia, zvrchovanosť, samostatnosť a rovnocennosť medzi národmi Európy a sveta je Hlinkovou inšpiráciou, ktorá sa postupne napĺňa.“
Súčasťou pietnej spomienky bola slávnostná svätá omša. Celebroval ju spišský diecézny biskup František Tondra. V ružomberskej mestskej časti Černová, ktorá je rodiskom A. Hlinku, položili veniec pri jeho mauzóleu. Minulú nedeľu na Smrekovici na počesť A. Hlinku vysvätil biskup František Rábek, ordinár Ozbrojených síl Slovenskej republiky, aj novopostavenú kaplnku. Umiestnená je v nadmorskej výške približne 1400 metrov. Ide o najvyššie položenú sakrálnu stavbu v republike.
Sväté omše v nej budú usporadúvať každú nedeľu. F. Rábek poznamenal, že vďaka kaplnke budú ľudia z vojenskej zotavovne na Smrekovici odchádzať posilnení nielen fyzicky, ale aj duchovne. „Pozemok, na ktorom kaplnka stojí, nám mesto prenajalo na tridsať rokov za symbolickú korunu (0,03 eur),“ skonštatoval Milan Paučula, predseda Ružomberského katolíckeho kruhu.
A. Hlinka, ktorého mnohí považujú aj za otca národa, sa narodil v Černovej 27. septembra 1864. V roku 1918 stál pri zrode Československa. Zomrel 16. augusta 1938 v budove súčasnej ružomberskej radnice.
(MIŠ)