Mesto Liptovský Mikuláš udelilo bývalým príslušníkom Československej armády pamätné listy.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Každému z nás je dopriaty malý moment slobody, v ktorom sa musíme rozhodnúť medzi pravdou a lžou, dobrom a zlom, krásou a ošklivosťou. Od toho, ako sa človek rozhodne v danej chvíli, závisí jeho vlastný osud a osud jeho národa i celého ľudstva,“ zacitoval Leva Nikolájeviča Tolstého zástupca primátora Liptovského Mikuláša Pavol Bobák. Vo štvrtok 21. augusta v Múzeu Janka Kráľa sa uskutočnilo spomienkové stretnutie pri príležitosti 40. výročia vpádu okupačných vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Na stretnutí udelilo mesto pamätné listy Bohumilovi Čičmancovi, Jánovi Gejdošovi, Jozefovi Valentovi, Tomášovi Streleckému in memoriam, Štefanovi Geročovi, Ottovi Kokavcovi, Vladimírovi Matějkovi, Ivanovi Buffovi a Františkovi Závodníkovi.
Pavol Bobák vyzdvihol, že v auguste 1968 aktívne demonštrovali odmietavý postoj k vstupu okupačných vojsk na územie bývalého Československa. Za svoje vyjadrenia celé roky pykali nielen oni, ale aj celé ich rodiny. Ján Gejdoš, jeden z ocenených, povedal, že udalosti roka 1968 zasiahli mnohých a každý z nich má svoj vlastný príbeh prežívania rokov neslobody. Mnohí, vysokoškolskí vzdelaní ľudia, v čase normalizácie robili vrátnikov a pomocných robotníkov, mnohí zostali bez práce či sa dostali do väzenia.
Mesto Liptovský Mikuláš ocenilo aj prácu vtedajšieho mladého fotografa Stanislava Gajdoša, ktorý pohotovo zachytil vstup okupačných vojsk do Liptovského Mikuláša.
(DAG)