Zaujímavé dokumenty, historické a umelecké fotografie, ale aj kamzíka či orla skalného môžete vidieť na výstave o Kriváni v Dome Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši.
Na výstave si môžete zalistovať v kronikách národných výstupov na Kriváň aj v jedinej vrcholovej knihe, ktorá bola na Kriváni dva mesiace v roku 2003. „Zobral som ju dolu, lebo bola už celá popísaná. Vietor a dážď ju síce trochu zničili, aj keď bola v škatuli, ale čítať sa v nej dá,“ povedal Ivan Bubelíny. Sú v nej zápisy v mnohých jazykoch, češtine, nemčine, francúzštine aj iných. Zapísali sa do nej napríklad mladomanželia, ktorí sa na Kriváň vybrali na svadobnú cestu. Ladislav Dráb, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, nás upozornil na vzácne historické dokumenty. „Máme tu kópiu článku, ktorý opisuje výstup G. F. Belopotockého na Kriváň ešte pred štúrovcami v roku 1835, kópiu listu z denníka S. B. Hroboňa, kde opisuje svoj výstup na Kriváň v roku 1841. Je tu fotografia, na ktorej sú účastníci výstupu na Kriváň v roku 1912, fotografia jedného z prvých slovenských horolezcov Andreja Žuffu. Vystúpil na Kriváň v roku 1909 a je po ňom pomenovaná Žuffova štrbina na Kriváni. Časť expozície je venovaná Milošovi Janoškovi, priekopníkovi slovenskej turistiky. V roku 1911 napísal prvého slovenského Sprievodcu po Tatrách. Jeho dcéra Oľga Kostková, ktorá bola aj na otvorení výstavy, nám poskytla vzácne dokumenty, rukopisy svojho otca, jeho korešpondenciu.“
Na výstave je aj niekoľko tričiek z národných výstupov na Kriváň, ktoré požičal Ján Kamien. Na jednom z nich z roku 1992 je zobrazený orol. Koľkokrát vystúpil Ján Kamien na Kriváň, nepočítal, ale dalo by sa to vraj počítať na desiatky. „Zaujímavé je, že často som stetával pri národných výstupoch na Kriváň mníšky v dlhých šatách. Niektorí zase vybiehajú na Kriváň v trenkách a šľap- kách,“ povedal Ján Kamien. Pod tričkami z logami Kriváňa bol na zemi veľký kameň, ktorý údajne niekto v ruksaku priniesol priamo z vrcholu. Nepodarilo sa nám však zistiť, kto. Na stolíku ležal čakan – cepín, s ktorým horolezec Krišák vyliezol na Everest. Vedľa neho boli vypreparované zvieratá, ktoré pri troche šťastia môžete uvidieť v Tatrách aj naživo. Napríklad svišťa, orla či kamzíka.
Okrem fotografií z výstupov na Kriváň, na ktorých je tiež Alexander Dubček a bývalý prezident Rudolf Schuster, môžete obdivovať aj obrazy a umelecké fotografie Kriváňa od Karola Špánika a Zdena Kostku, vnuka Miloša Janošku. Jeden z obrazov namaľoval Ivan Bubelíny. Zaujal nás Kriváň, ktorý vo forme paličkovanej čipky vytvorila Jana Žiaranová. Vo vitrínach sú odznaky z národných výstupov, príležitostné pečiatky a jediná pamätná medaila, ktorú vyrobili pri príležitosti 150. výročia prvého národného výstupu na Kriváň. Je na nej Ľudovít Štúr.
Výstavu si môžete pozrieť do konca septembra. Oplatí sa ju vidieť.
(BEA)