Začiatok školského roka priniesol niekoľko noviniek nielen pre pedagógov, ale aj pre žiakov. Preto sme v uliciach Ružomberka niektorým –násťročným žiakom položili otázku, či zaregistrovali ministerské nariadenie o zákaze používania mobilov počas vyučovania.
Jana, 12 rokov: „Mňa sa to netýka. Ja som na hodine nezvykla nikomu volať a vždy si zapínam tiché zvonenie. Maximálne napíšem sms-ku, kedy mi začína prestávka.“
Igor, 13 rokov: „V školskom poriadku máme napísané, že nesmieme mobil používať, no ja viem, pri ktorom učiteľovi to platí, a pri ktorom nie. A podľa toho sa správam.“
Lukáš, 14 rokov: „Ide o to, nepreháňať to s telefonovaním počas vyučovania. Ja nevolám, ak niekto zavolá, ticho, rýchlo mu odpoviem a potom zložím.“
Viera, 13 rokov: „Učiteľ to nepostrehol, ale raz mi kamarátka na písomke „esemeskou“ poslala správnu odpoveď. A či mi teraz učiteľ bude môcť pred hodinou zobrať mobil? Neviem, či to môže urobiť, mobil je predsa môj. Musím sa opýtať ocina, on je právnik.“
Pedagógovia, ktorých sme s podobnou otázkou oslovili, odpovedali viac-menej rovnako – nevidia veľký význam v tom, že rezortné ministerstvo v novej vyhláške obmedzilo používanie mobilov v školách. Tento problém prakticky všetky školy už v minulosti vyriešili v školských poriadkoch zakomponovaním zákazu používať mobily na vyučovacích hodinách. A je vecou učiteľa, či má takú autoritu, že žiaci na jeho hodinách toto vnútorné nariadenie školy rešpektujú. A ak ju nemá, žiaci nebudú mať rešpekt ani pred ministerskou vyhláškou.
Skutočne, tento ministerský zákaz je viac-menej len formálnym potvrdením niečoho, čo už v praxi bežne existuje. Pedagógovia od jeho obsahu očakávali omnoho viac. Mysleli si, že získajú silnejšiu právnu istotu, napríklad, pri odoberaní mobilov žiakom, resp. pri udeľovaní trestov za to, že žiak napriek zákazu použije mobil na vyučovacej hodine. Ministerský zákaz však neurčuje, čo majú školy s mobilmi žiakov robiť. Podľa úradníkov je na riaditeľoch, či ich pred začiatkom vyučovania prikážu vyzbierať a po ňom ich zase rozdajú, či to bude robiť každý učiteľ pred každou vyučovacou hodinou v triede alebo žiakov len upozorní, že mobil nesmú používať. Vyhláška tiež nerieši tresty v prípade, ak školák zákaz poruší. Toto je vraj v právomoci škôl, správanie žiakov vraj upravuje školský poriadok.
„Z tohto pohľadu teda možno povedať, že nová vyhláška nám v ničom nepomohla. Je nám nanič, lebo sa len obtrela o problém, ktorý si musíme riešiť aj tak sami. A ak niekto tvrdí, že sa tým sťaží šikanovanie cez mobil či nahrávanie nevhodných videí, tak to je tiež len kamufláž. Také veci sa omnoho častejšie dejú, chvalabohu nie v liptovských školách, po vyučovaní. A v tom čase môže učiteľ ovplyvňovať konanie svojich žiakov len v minimálnej miere,“ tvrdila jedna ružomberská pedagogička.
Podľa posledných prieskumov až 95 % detí vo veku od 11 – 15 rokov pravidelne používa mobil a 14 % ho aspoň raz využilo ako ťahák, keď im prostredníctvom neho niekto „našepkával“. Mobil je teda problém, ktorý je aktuálny a treba ho riešiť. Ako prví sa s touto problematikou zaoberali pred dvoma rokmi v Grécku. Išlo o reakciu na znásilnenie 16-ročnej študentky štyrmi spolužiakmi, ktorí si tento atak nahrávali na mobilný telefón. Výsledkom odbornej diskusie bol zákaz nosenia mobilov do školy. Žiak v Grécku si na základe platného zákona pri vstupe do školy mobil odkladá do špeciálnej skrinky a pri odchode z nej si ho zase zoberie. Počas vyučovania sa učitelia už týmto problémom teda nemusia zaoberať.
V súčasnosti sa o tomto probléme intenzívne diskutuje aj v susednom Česku. Čo nevidieť teda zistíme, či naši susedia budú tento problém riešiť „tvrdo“ alebo len formálne ako na Slovensku.
JÁN SZABÓ