K schváleniu prenájmu tepelného hospodárstva chýbal jeden hlas.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Prenájom tepelného hospodárstva z rúk Bytového podniku súkromnému investorovi na dvadsať rokov sa zatiaľ odkladá. Liptovskomikulášski mestskí poslanci neschválili návrh zmluvy, podľa ktorej by teplo v meste mala vyrábať bratislavská spoločnosť. Za hlasovali dvanásti, proti bol taký istý počet poslancov.
Na schválenie bola potrebná nadpolovičná väčšina hlasov. Zmluva sa dotýka hnuteľných a nehnuteľných vecí, nájmu a podnájmu nebytových priestorov i prevádzkovania tepelného hospodárstva. Najdôležitejšou súčasťou dokumentu je výroba, distribúcia a predaj tepla a teplej vody.
Návrh zmluvy o tepelnom hospodárstve bol najdôležitejším bodom minulotýždňového štvrtkového rokovania mestského parlamentu. To trvalo rekordných deväť hodín, okrem tepla sa poslanci zaoberali ďalšími, viac ako dvadsiatimi, bodmi. Podľa pôvodného návrhu mali o teple rokovať až v závere zasadnutia, materiál bol v poradí až dvadsiaty piaty. Na návrh primátora Jána Blcháča sa poslanci téme venovali v úvode. To sa nepozdávalo poslancovi Jozefovi Repaskému. Navrhol bod stiahnuť z rokovania, no neuspel. „Včera sme sa tým zaoberali na rokovaní poslaneckého klubu. Nemali sme čas na prehodnotenie zmluvy. Podľa našich vedomostí návrh zmluvy nebol schválený v dozornej rade Bytového podniku, ktorý má teraz väčšinu majetku. Potrebovali by sme počuť aj názor tejto strany.“
Pôvodná zmluva sa podľa neho nezhodovala s tou, ktorú dostali na stôl pred rokovaním zastupiteľstva. Alena Oberučová, vedúca odboru právnych služieb radnice vysvetlila, že niektoré ustanovenia zmluvy upravili po výsledkoch rokovania, ktoré prebiehalo aj deň pred zastupiteľstvom. „Niektorí súťažiaci vo verejnej súťaži boli znevýhodnení, proces nebol úplne transparentný,“ povedal J. Repaský.
Primátor zdôraznil, že zmeny v zmluve zvýhodňujú pozíciu mesta. „Súťaž bola veľmi korektná. Podmienky boli nastavené tak, aby sa do nej mohli prihlásiť aj veľkí hráči v tepelnom hospodárstve – európsky, český, slovenský, jeden z uchádzačov nesplnil súťažné podmienky.“ Podľa J. Blcháča je prioritou dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja ceny tepla. „Bytový podnik v týchto dňoch dostal rozhodnutie o zvýšení tepla za gigajoule zo 635 korún (21 eur) na 795 korún (26 eur). Je to nepríjemný darček pre občanov, ktorí sú od ceny tepla závislí.“
Poslanec Boris Vacek vyjadril vážnu nespokojnosť s dodatočným predkladaním materiálov. „Chcel by som požiadať kolegov, aby zvážili svoje postoje a brali do úvahy nesúhlas stovky občanov, ktorý vyjadrili v petícii. Hlasujte tak, aby ste sa bez hanby mohli pozrieť voličom do očí.“ Poslankyňu Editu Havránkovú mrzelo, že si ako členka petičného výboru nenahrávala vyjadrenia občanov. „Nie všetci, čo ju podpísali, boli našimi sympatizantmi. V dnešnej dobe, keď začína vládnuť atmosféra strachu, chceme chrániť ľudí, ktorí petíciu podpísali.“ Primátor poznamenal, že petícia opozičných poslancov nebola doručená na mestský úrad.
„Nesúhlasíme s tým, ako sa nakladá s funkčným a ziskovým Bytovým podnikom. Dnes sme oblečení v čiernom nie preto, že ideme z pohrebu, ale že sme naň prišli. Prenájom tepelného hospodárstva je pre občanov výhodný možno len krátkodobo, ale myslím si, že počas dvadsiatich rokov na to obyvatelia doplatia,“ povedal J. Repaský. Podľa poslanca Dušana Vinčura neurobili všetko preto, aby situáciu s teplom vyriešil Bytový podnik. „Zatiaľ sme asi nevyčerpali všetky možnosti.“
Poslanec Roman Mojžiš navrhol, aby sumu za ročný prenájom mesto zvýšilo z 1,9 milióna korún (63-tisíc eur) na 3,8 milióna korún (126-tisíc eur) a dobu prenájmu skrátilo z dvadsiatich na sedem rokov. Neskôr návrh stiahol. Konateľ spoločnosti, ktorá by mala mať na starosti výrobu tepla, Peter Strýček uviedol, že majú takmer tristo zamestnancov a pôsobia ne celom Slovensku. „Jednoznačne chceme využiť skúsenosti a pre mesto spraviť pekné projekty. Našim záujmom je zníženie ceny tepla pre konečných odberateľov a oslobodenie mesta od závislosti od plynu.“ Ako povedal ďalší predstaviteľ spoločnosti Peter Tužička, uvažujú, že zamestnajú súčasných zamestnancov Bytového podniku. Na rozvoj tepelného hospodárstva budú chcieť využiť aj prostriedky z eurofondov.
„Každá dobrá vec sa rodí bolestivo,“ povedal primátor o výsledku hlasovania. „Náš cieľ je jasný, chceme vyjsť v ústrety občanom a znížiť cenu tepla. Verím, že sa to už čoskoro podarí," dodal primátor.
MICHAL PAŠKA