Na svetovom kongrese vystúpili uznávaní odborníci na médiá.
RUŽOMBEROK. Diskutovať o vplyve médií na rodinu i vnútrorodinnej komunikácií o médiách bolo cieľom dvadsiateho tretieho svetového kongresu Rodina a médiá. Trojdňový program sa v závere minulého týždňa uskutočnil na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku.
„Privítali sme viac ako štyristo účastníkov. Približne tridsať prednášajúcich zo šestnástich krajín ponúklo riešenia, ako využiť médiá na posilnenie rodiny,“ povedal Lukáš Marťák, hovorca kongresu. V piatok na kongrese vystúpila aj prvá dáma slovenskej republiky Silvia Gašparovičová, podpredseda vlády Dušan Čaplovič a eurokomisár Ján Figeľ. Belgičanka Elzbieta Drucka Lubecka de Sejournet, predsedníčka organizačného výboru uviedla, že na otázku, či sú médiá prínosom pre rodinu prínosom, neexistuje jednoznačná odpoveď. „Médiá sú skvelým prostriedkom na komunikáciu medzi ľuďmi. Či sú dobré alebo zlé, záleží aj od nášho pohľadu na ne.“
Médiá môžu i nemusia robiť veci pre dobro rodiny. Povedal to kardinál Ennio Antonelli, predseda Pápežskej rady pre rodinu. „Vďaka médiám môže rodina precestovať celý svet. Dôležité je, aby boli vždy tam, kde je celá rodina. Bolo by vhodné, keby sa rodiny združovali a mohli sa obracať na zodpovedných ľudí v médiách.“
Kongres Rodina a médiá sa prvýkrát uskutočnil v roku 1981. Jeho dejiskom odvtedy boli Paríž, Madrid, Brusel či Kyjev. Filozofická fakulta Katolíckej univerzity ho zorganizovala na požiadanie Svetovej organizácie pre rodinu z Washingtonu a nadácie Rodina nádej zajtrajška z Bruselu.
„Je pre nás cťou, že si organizátori vybrali našu inštitúciu. Sme radi, že sme mohli pozvať odborníkov z Európy i celého sveta. Téma Rodina a médiá sa dotýka aj katedry žurnalistiky, ktorá pôsobí na našej univerzite,“ skonštatoval Peter Olekšák, zástupca vedúceho Katedry žurnalistiky na Filozofickej fakulte a prvý prorektor Katolíckej univerzity a generálny sekretár kongresu.
MICHAL PAŠKA