K článku v MY Liptovské noviny, ktorý vyšiel 26. augusta, si dovolím napísať dve poznámky:
Poslankyňa Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Liptovskom Mikuláši Edita Havránková v súvislosti so separovaným zberom v meste uviedla: „Možno by stálo za pokus urobiť osvetu medzi ľuďmi.“ Tento návrh, mňa osobne, značne zarazil. Nepoznám totiž v rámci Slovenskej republiky mesto s takou prepracovanou a intenzívnou osvetovou stratégiou v oblasti odpadového hospodárstva, taktiež nepoznám mesto s takou vysokou hustotou rozmiestnených kontajnerov na separovaný zber. Občania mesta dostali a budú dostávať do schránok informačné letáky k separovanému zberu, v TV Liptov boli vysielané propagačné spoty a ďalšie sa pripravujú, v informátori Mikuláš je uverejňovaný seriál k tejto problematike.
Každá osveta, podľa môjho názoru, má však svoje hranice. To, že množstvo ľudí odpady neseparuje, aj keď majú kontajner priamo „pod nosom“, je dôkazom nefunkčnosti kontroly a represie voči neprispôsobivým spoluobčanom, a to bez ohľadu na ich spoločenský status.
Mimochodom, podľa Všeobecno-záväzného nariadenia (VZN) číslo 7/2005/VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi, drobnými stavebnými odpadmi a elektroodpadmi z domácností kontrolu dodržiavania tohto VZN vykonáva: mestská polícia, poverení pracovníci mestského úradu, príslušné orgány štátnej správy, komisia zdravia a životného prostredia MsZ, poslanci MsZ a iné poverené osoby. Každý poslanec teda môže vstupovať nielen do svedomia občanov či firiem.
V tom istom článku poslanec Jozef Bobák uviedol: „ ... podnikateľské subjekty nie sú žiadnym spôsobom prinútené k tomu, aby odpad triedili“.
Žiaľ, nerozumiem tejto myšlienke. Podľa platného VZN mesta Liptovský Mikuláš čísla 7/2005/VZN: Pôvodcovia odpadov, právnické a fyzické osoby, sú povinní zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov v meste. Do zberných nádob na zmesový komunálny odpad sa nesmú ukladať druhotné suroviny. Pôvodcovia odpadov sú povinní rešpektovať, že zbieranými zložkami na území mestá sú: papier, sklo, plasty, lieky, žiarivky, batérie, pneumatiky, železný šrot, odpady zo záhrad a parkov, elektroodpady z domácností, kovové obaly, viacvrstvové kombinované obaly (tzv. tetrapakové obaly alebo nápojové kartóny).
Subjekt vykonávajúci podnikateľskú činnosť je preto povinný zber, prepravu, zneškodňovanie či zhodnocovanie odpadov: deklarovať prostredníctvom separátnej zmluvy s oprávnenou osobou pre výkon takejto činnosti (napríklad Verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš), resp. deklarovať prostredníctvom dokladov, ktoré jasne verifikujú spôsob zberu, prepravy, zhodnotenia či zneškodnenia odpadov.
Kto tak nečiní porušuje nielen platné VZN mesta, ale aj platný zákon o odpadoch. Apropo, rozvoj cestovného ruchu by mal byť spojený aj s niečím, čo sa v slušných krajinách nazýva spoločenská zodpovednosť firiem v environmentálnej i sociálnej oblasti.
RUDOLF PADO, predseda a projektový manažér OZ TATRY