Časť poslancov s prenájmom tepelného hospodárstva nesúhlasila. Hovorili o fraške.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Tepelné hospodárstvo v Liptovskom Mikuláši bude mať v meste najbližších dvadsať rokov na starosti súkromná firma. Tak o tom rozhodli na mimoriadnom rokovaní mestskí poslanci v Liptovskom Mikuláši. Primátor tvrdí, že občania budú za teplo platiť menej ako pri doterajšom systéme. Časť poslancov mestského zastupiteľstva má iný názor.
Bratislavská spoločnosť založí v Liptovskom Mikuláši firmu, ktorá v meste bude odvádzať dane a zamestná ľudí. Vyrábať a distribuovať teplo bude od začiatku budúceho roka. Vtedy začne platiť zmluva, s ktorej uzavretím na mimoriadnom rokovaní minulý štvrtok súhlasili poslanci. Zmluvu o nájme hnuteľných a nehnuteľných vecí, o nájme a podnájme nebytových priestorov, o prevádzkovaní tepelného hospodárstva, výrobe, distribúcii a predaji tepla s teplou vodou podpíšu na obdobie dvadsiatich rokov. Za jej návrh sa vyslovilo trinásť poslancov, proti boli desiati. Z celkového počtu dvadsiatich piatich poslancov na rokovaní primátor ospravedlnil Jozefa Bobáka a Alžbetu Smiešnu. Návrhom zmluvy sa poslanci zaoberali už na septembrovom rokovaní predminulý štvrtok. Vtedy zastupiteľstvo neprijalo uznesenie k tejto problematike.
„Mesto za celú dobu prenájmu získa do rozpočtu viac ako 170 miliónov korún (viac ako 5,6 milióna eur). Spoločnosť na opravy súvisiace s prevádzkou tepelného hospodárstva vynaloží približne 120 miliónov korún (takmer 4 milióny eur),“ povedal pred poslancami Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša. Majetok, podľa jeho slov, zostane v rukách mesta. „Naším hlavným cieľom je zabezpečiť trvalé udržanie ceny tepla. Pre nás je absolútne nemysliteľné, aby Bytový podnik zvýšil cenu za gigajoule dodaného tepla z vtedajších 643 korún (21 eur) na súčasných bezmála 800 korún (takmer 27 eur),“ vysvetlil primátor. „Myslím si, že ak má niekto výrobu tepla ako hlavné remeslo, dokáže ju zabezpečiť lepšie a lacnejšie ako Bytový podnik." Primátor uviedol, že jeho hlavnou úlohou by mala byť najmä starostlivosť o byty a nebytové priestory.
Poslanec Roman Mojžiš navrhol, aby sa poslanecký zbor zmluvou o tepelnom hospodárstve nezaoberal. Jeho návrh kolegovia neschválili. Poslanec Boris Vacek upozornil, že zmenený materiál poslanci dostali na stôl pred rokovaním. „Protestujem proti tomu, aby sme materiály, ktoré sme odmietli pred štyrmi dňami, boli opäť predložené na rokovanie zastupiteľstva.“ Kolegov vyzval, aby brali do úvahy aj stovky podpisov od občanov na petícii proti prenájmu tepelného hospodárstva.
Poslankyňa Edita Havránková termín mimoriadneho rokovania štyri dni po riadnom zasadnutí označila za šibeničný a krátky. Navrhla, aby hlasovali vtedy, keď budú na zastupiteľstve prítomní aj dvaja chýbajúci poslanci. „Všetci vieme, že pri predchádzajúcom hlasovaní bol jazýčkom na váhach J. Bobák. Je to fraška.“ Poslanci jej návrh nepodporili.
V diskusii poslanec Dušan Vinčur ani jeden z predložených argumentov nepovažoval za presvedčivý. „Musíme dvakrát zvážiť, ako naložíme s každou korunou. Aký dopad to bude mať na mesto v budúcnosti, ako sa bude vyvíjať cena tepla?“ pýtal sa. Primátor poznamenal, že nájom, ktorý mesto získavalo od Bytového podniku, bude dostávať aj od nájomcu. „Dvadsať rokov dostane tie isté peniaze ako z Bytového podniku,“ povedal. Zdôraznil, že cieľom mesta je zabezpečiť lacnejšie teplo pre jeho obyvateľov.
„Je to obyčajná arogancia moci, že sa stretávame už na piatom mimoriadnom zastupiteľstve. Toto mesto je z pozície primátora rozdelené na dve kategórie občanov,“ povedal poslanec Jozef Repaský. Dodal, že bol jedným z iniciátorov petície. „Podpísalo ju viac ako 2300 obyvateľov, ktorí nesúhlasia s prenájmom tepelného hospodárstva.“ Poslanec petíciu odovzdal primátorovi.
„Nie som podateľňa, ale zajtra ju tam odovzdám. Budeme ňou nakladať zodpovedne,“ reagoval J. Blcháč. „Je mi ľúto, že v opozícii je akási schizofrénia. Po vyhlásení verejnej súťaže rozbehli petičnú akciu. Pred pár dňami som si prečítal list od Alexandra Slafkovského, ktorý zmenil názor a navrhuje kritériá pre novú súťaž. Aj to možno dokumentuje, prečo nám petíciu doteraz nedoručili. Možno vás presvedčili aj naše argumenty pri debatách s domovými dôverníkmi. Veď ak cena tepla bude nižšia, to bude zaujímavé aj pre opozíciu,“ dodal primátor.
Poslanec Národnej rady a bývalý primátor Alexander Slafkovský sa pýtal, či Bytový podnik neinvestuje, nevytvára zisk a nerobí údržbu pri tepelnom hospodárstve. „Na slovenské pomery to robí nadštandardne. Pochybujem o tom, že jeho zástupcovia sú stotožnení s vaším návrhom. Z predaja tepla môže tepelné hospodárstvo ročne dosiahnuť zisk štrnásť miliónov korún (464-tisíc eur),“ dôvodil A. Slafkovský. „Je to manipulácia s občanmi a poslancami, čo vám sľubujú bokom podporu športu a podobne. Kto za to zdvihne ruku, stratil u mňa kredit. Urobte novú súťaž, kde všetci záujemcovia predložia to, čo urobia. Mesto z toho bude mať viac,“ mienil. „Pre nás je prioritou konečná cena, ktorú zaplatia občania. Zisk Bytového podniku nejde do mestskej pokladnice. Som rád, že A. Slafkovský zmenil názor a je za prenájom. To je výborná správa,“ reagoval primátor.
Zástupcovia spoločnosti, s ktorou mesto podpíše zmluvu, ešte na minulom zastupiteľstve uviedli, že ich záujmom je zníženie ceny tepla pre konečných odberateľov. „Mesto chceme oslobodiť od závislosti od plynu. Chceme využiť naše skúsenosti a pre mesto spraviť pekné projekty. Realizovať ich chceme aj z financií Európskej únie,“ povedal konateľ spoločnosti Peter Strýček. Uvažujú o zamestnaní súčasných zamestnancov Bytového podniku, ktorí sa venujú tepelnému hospodárstvu.
„Som rád, že dobrá vec sa podarila a dieťa, aj keď s bolesťami, prišlo na svet,“ komentoval výsledok rokovania zastupiteľstva primátor.
MICHAL PAŠKA