Smiech, spev a dobrá nálada sa ozývali z ihriska, kde mladí ľudia s deťmi z detského domova maľovali lavičky. Samozrejme, pestrými farbami.
Starenka zdvihla vráskavú ruku, aby pohladila tvár dievčiny, ktorá sa s ňou prišla porozprávať .
Obrázky z aktivít mladých ľudí, ktorí pôsobili alebo pôsobia v skupine mládežníkov-dobrovoľníkov pri Komunitnej nadácii Liptov. Mladí filantropi Liptova – FilLipáci. Majú za sebou štyri aktívne roky, práve vstupujú do piateho. Počas celého tohto obdobia koordinátorkou FilLipákov bola zamestnankyňa KNL Martina Ilavská.
Ako hodnotíte predchádzajúce štyri ročníky?
-Jednoznačne pozitívne. Mladí ľudia sú veľmi životaschopní a práca s nimi mi dáva pocit zadosťučinenia. Začiatkom októbra štartujeme už piaty ročník a myslím si, že päť rokov aktívnej práce hovorí samé za seba.
Akí mladí ľudia a s akými nápadmi k vám prišli?
Bolo ich veľmi veľa. Za štyri ročníky sa nám v skupine vystriedalo okolo tridsať mladých aktívnych členov a stovky dobrovoľníkov, ktorí participovali na projektoch. Projekty boli rôznorodé. Od športových aktivít až po vzdelávacie. Mali sme niekoľko projektov, ktoré podávali stredoškoláci, no cieľovou skupinou boli deti z materských škôl. Vždy sme sa snažili podporiť myšlienky, kde bola vysoká zapojiteľnosť mládeže.
Čo dokázali zrealizovať a akú pomoc od vás očakávali?
Každý projekt, ktorý sme podporili, sa podarilo zrealizovať. Medzi najzaujímavejšie patrili, napríklad vytvorenie detského ihriska, výučba základ- ných zručností pre prácu s počítačom, ktorú gymnazisti realizovali predškolákom v materskej škole. Očakávania? Väčšinou finančné zdroje, z ktorých sa mohli podporiť zaujímavé projekty.
Čo im, podľa vás, dobrovoľná práca medzi FilLipákmi dala?
Určite skúsenosti, ktoré nezískajú v škole a pravdepodobne ani v rodine. V súčasnosti nastúpila éra projektov. Z každej strany počúvame, ako sa takmer od prvej triedy alebo možno aj od škôlky skloňuje spojenie projektové vyučovanie, ako aj starostovia obcí, riaditelia škôl stavajú na projekty, od ktorých si sľubujú financie z Európskej únie. Mladí ľudia sa naučia pri dobrovoľníckej práci orientovať v systéme grantovania. Naučia sa, ako rozoznať dobrý a prospešný projekt, ale aj ako spravodlivo rozdeliť peniaze, prípadne určiť kritériá pre rozdeľovanie financií na projekty. Pracujú totiž s množstvom mladých ľudí zo svojich, ale aj zo škôl celého Liptova a sledujú, radia, pomáhajú pri vytváraní projektov. Samozrejme, do tejto práce ich nepustíme nepripravených, a tak absolvujú s nami zvyčajne víkendové vzdelávacie pobyty na nejakej chate v Liptove.
Nie je to len práca s papiermi a financiami?
-Nie. Naopak. Mladí ľudia prichádzajú do styku s rôznymi ľuďmi v rôznych profesiách. Spoznávajú nových ľudí tak trošku „z každého rožku “. Nielen svojich vrstovníkov v iných školách, ktorí sa často časom stanú ich priateľmi, ale aj podnikateľov, politikov, riaditeľov škôl, novinárov. Samozrejme, v rámci aktivít skupiny FilLip spoznávajú i ľudí, ktorým treba podať pomocnú ruku. Ide najmä o starých ľudí v domovoch dôchodcov či v domovoch sociálnych služieb, ale aj o deti, ktoré sú opustené a ktoré potrebujú nielen finančnú pomoc, ale aj teplo priateľstva.
Vaše plány a sny do jubilejného roka činnosti FilLipákov?
Aby sa aj v tomto roku vytvorila dobrá a akčná skupina mladých dobrovoľníkov.
DAGMARA