Ak sa včas a radikálne nezasiahne, podkôrny hmyz zlikviduje v Tatrách smrekové lesy. Zaznelo na valnom zhromaždení Klubu lesníkov a priateľov lesa Liptova.
Valné zhromaždenie sa konalo v Dome poľovníkov v Liptovskom Mikuláši v prvú septembrovú sobotu. Občianske združenie Klub lesníkov a priateľov lesa Liptova vyvíja svoju činnosť na území Liptova od roku 1999. Jeho hlavným cieľom je združovať lesníkov, ochrancov a priateľov lesa a prírody, zachovávať a roz-víjať kultúrne hodnoty lesníc-kych a poľovníckych tradícií, podieľať sa na riešení celospoločenských problémov v lesníctve a poľovníctve a na ochrane prírody. V tomto duchu sa nieslo aj rokovanie valného zhromaždenia.
V správe predsedu Klubu Igora Košeckého rezonovala predovšetkým problematika katastrofálnych následkov veternej smršte, ktorá zasiahla v roku 2004 Vysoké a neskôr aj Nízke Tatry. „Nespracovanie kalamitného dreva, jeho ponechanie na samovývoj lesa, ako to presadzovali niektoré ochranárske organizácie, zapríčinilo ďalšiu katastrofu – enormné rozšírenie podkôrneho hmyzu. Napadol smrekové porasty vo Vysokých a Nízkych Tatrách a rozširuje sa aj do ďalších oblastí Slovenska. Je pohromou na Orave, Kysuciach, v Malej a Veľkej Fatre, v Strážovských vrchoch a inde," konštatoval Igor Košecký a dodal: „Naše lesy zomierajú ticho a postojačky. Stačí si pozrieť klenoty našej prírody Tichú a Kôprovú dolinu vo Vysokých Tatrách. Ak vznikne epidémia medzi živočíchmi, napríklad vtáčia chrípka alebo mor ošípaných, krívačka či slintačka, robia sa okamžité radikálne zásahy likvidáciou celých chovov, aby sa zamedzilo jej ďalšiemu šíreniu. A taká istá epidémia je rozširovanie podkôrneho hmyzu. Ak sa včas a radikálne nezasiahne, odumrie posledný smreko- vý strom. Po odumretí lesa dôjde v strmých svahoch Tatier k zosilneniu erózie, k splaveniu pôdy, k odkrytiu skál, k zníženiu hornej hranice lesa a k násled-ným, z toho vyplývajúcim, dôsledkom."
Témou ďalšej časti rokovania bola ochranársko-poľovnícka problematika, najmä enormné rozšírenie a premnoženie dosiaľ zákonom chránených živočíchov – medveďa, vlka, krkavca a kormoránov. Účastníci valného zhromaždenia sa zhodli na tom, že ďalšie pokračovanie ochranárskej politiky je kontraproduktívne. Medvede sú, podľa nich, v súčasnosti premnožené. Zo svojich prirodzených teritórií ich vytláčajú silnejší jedinci do blízkosti ľudských obydlí, kde spôsobujú škody poľnohospodárom, včelárom, ohrozujú turistov a objavujú sa už v intravilánoch niektorých podhorských obcí. Zaznamenali aj prípady priameho napadnutia človeka. „Možnosti odchytu sú obmedzené, zoologické záhrady majú medveďov nadbytok, zahraničie nechce o medveďoch ani počuť (poučovať nás však dokážu). Jediným možným riešením je preto regulovaný odstrel," myslí si Igor Košecký a členovia Klubu lesníkov a priateľov lesa Liptova. Podľa ich názoru treba riešiť aj situáciu s krkavcami, ktorí ohrozujú stavy vzácnych tetrovov a s kormoránmi, ktoré neúmerne likvidujú stavy rýb. Poukázali aj na ďalší vážny problém - nekontrolovateľný pohyb motorových vozidiel, štvorkoliek, terénnych motocyklov a snežných skútrov v našich lesoch. Svojou hlučnosťou rušia pokoj lesnej zvery a spôsobujú eróziu lesných ciest a chodníkov.
V záverečnej časti rokovania schválili účastníci text otvoreného listu, ktorý adresovali kancelárii prezidenta republiky, predsedovi vlády a ministrovi životného prostredia. Žiadajú v ňom účinné a urýchlené riešenie vzniknutých problémov.
V tajnej voľbe zvolili nové predstavenstvo na čele so staronovým predsedom Igorom Košeckým a dozornú radu. Schválili úlohy pre ďalšie skvalitnenie práce organizácie a zvýšenie jej vplyvu na racionálne využívanie a ochranu lesov regiónu Liptova.
FRANTIŠEK JAROŠ