Cena tepla dodávaného bytovým a nebytovým subjektom sa aj v priebehu tohto roka postupne zvyšovala. Prvú vlnu zdražovania sme mohli zaznamenať v marci, ďalšia prišla v júni a tretia séria čaká mnohých v súčasnosti.
Výsledkom práve prebiehajúceho zvyšovania, podľa názoru niektorých analytikov, vraj budú priemerné ceny oproti roku 2007 vyššie asi o 15 percent. Povedané v absolútnych číslach - jeden gigajoule tepla z čoraz drahšieho plynu by mal na jeseň stáť priemerne asi 750 korún.
„V Ružomberku je v súčasnosti jednotková cena tepla za jeden gigajoul, dodávku ktorého zabezpečuje spoločnosť CZT Ružomberok so 100-percentným majetkovým podielom mesta, 712,80 korún vrátane DPH (23,66 eur),“ dozvedeli sme sa od Vladimíra Lajčiaka, zástupcu primátora Mestského úradu v Ružom-berku, ktorý je zároveň konateľom spoločnosti CZT.
Avšak v období neustáleho zvyšovania základných vstupov nerastných surovín (ropa, zemný plyn, pohonné hmoty) sa na problém dodávky tepla treba pozerať z iného uhla pohľadu. Veď Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO), ktorý ako jediný môže odsúhlasiť zmenu cien tepla, v súčasnosti posudzuje cenové návrhy 120 výrobcov tepla. A v každej žiadosti ide o zvýšenie jednotkovej ceny tepla. Je v tejto kôpke aj žiadosť Ružomberčanov?
„Spoločnosť CZT Ružomberok žiadosť na zvýšenie ceny tepla na ÚRSO nepodala, takáto žiadosť sa ani nepripravuje. Z dnešného pohľadu prípadnú úpravu ceny tepla v Ružomberku by mohli ovplyvniť len špecifické závery rokovaní medzi CZT a Mondi SCP,“ prizvukoval Vladimír Lajčiak. Takže inak - dlhodobejšia stabilizácia cenovej úrovne tepla je udržateľná len v prípade primeranej starostlivosti nielen o zariadenia prioritne určené na jej výrobu, ale aj starostlivosť o ucelený systém rozvodov tepla. Pritom CZT od svojho vzniku (18. 8. 2007 – pozn. aut.) nerealizovala žiadne veľké investície a svoju pozornosť v prvom rade zamerala na odstránenie existujúcich problémov na kompenzátoroch, parnom napájači či na rozvo- doch. Pre tieto práce má spoločnosť na rok 2008 vyčlenených 4,7 milióna korún (156-tisíc eur), z ktorej doteraz preinvestovali 3,2 mil ióna korún (106-tisíc eur).
„Súčasne sa však pripravuje veľká investícia pre oblasť juhovýchodného mesta. V týchto dňoch bola CZT odovzdaná štúdia horúcovodných rozvodov tejto časti mesta Ružomberok. Na jej základe sa prijmú rozhodnutia o trasách rozvodov a o postup-nosti realizácie plánovaných prác. Štúdia je založená na vybudovaní centrálnej výmenníkovej stanice vo východnej časti mesta. Po odsúhlasení štúdie prikročíme k príprave dokumentácie pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie a následne k investičnej príprave tejto stavby,“ vysvetľoval Vladimír Lajčiak.
Ako už bolo povedané, v uplynulom období pracovníci tepelného hospodárstva odstraňovali v zásade bodové nedostatky, niektoré sa ešte odstraňujú. Ako však možno hodnotiť celkový stav tepelného hospodárstva v Ružomberku - čo by bolo potrebné v čo najkratšom čase realizovať? Odpoveď na túto otázku, podľa V. Lajčiaka, je potrebné rozčleniť na dve časti. „V západnej lokalite mesta rekonštrukciu starých parovod-ných rozvodov urobila ešte firma R. E. S., predošlý dodávateľ tepla v meste. V tejto časti mesta stav rozvodov a komplexných odovzdávacích staníc vykazuje nízke tepelné straty, čo je pozitívna skutočnosť. V juhovýchodnej časti Ružomberka však na zásobovanie teplom doteraz slúžia staré parovodné rozvody a výmenníkové stanice. Ich technický stav je veľmi zlý a vykazuje vysoké tepelné straty. Je preto nutné v najbližšom období, po spracovaní prípravných krokov, prikročiť k ich rekonštrukcii,“ skonštatoval V. Lajčiak a dodal, že bez realizácie týchto úloh nie je možné uvažovať o vnútornej stabilizácii cien tepla.
JÁN SZABÓ