Bude to asi tak, ako povedal Pichanda

web_jakubisko.jpg„NEŠLO MI O TO, UROBIŤ KRVÁK," povedal režisér Juraj Jakubisko na besede o filme Bathory. Bola v prvú októbrovú sobotu v Bešeňovej. S manželkou Deanou hovorili o tom, čo vo filme bolo aj nebolo a prečo nebude kandidovať na Oscara.

Film začali nakrúcať 17. decembra 2005 v pribylinskom skanzene. Už vtedy Juraj Jakubisko povedal, že napriek tomu, že Alžbeta Bátoryová je v Guinnessovej knihe rekordov zapísaná ako najväčšia vrahyňa všetkých čias a má na svedomí 650 vrážd mladých dievčat a žien, on je presvedčený o jej nevine. Vo filme ju nevykreslil ako krvavú grófku, ktorá sa kúpala v krvi, ale ako obeť intríg. Bola totiž najbohatšou uhorskou grófkou a niektorí túžili získať jej majetok. Najväčším intrigánom vo filme bol palatín Thurzo, ktorého stvárnil český herec Karel Roden.

Pravda je uprostred ako vo včele žihadlo
Filmová Bátorička je úplne iná, ako ju doteraz predstavovali spisovatelia a historici. Obviňujú Juraja Jakubiska, že prekrúca históriu. „Preštudoval som veľa materiálov o Alžbete Bátoryovej a dobe, v ktorej žila. Pochádzam z generácie, ktorá musela o všetkom pochybovať. Učili nás napríklad, že Lenin je večne živý a peniaze nebudú. To druhé sa v istom slova zmysle splnilo,“ poznamenal s úsmevom Juraj Jakubisko a dodal: „Ani historici nepopierajú, že Bátorička nikdy nestála pred súdom. Nedokázali jej vinu. Vypočuli síce veľa svedkov, ale v tých časoch upaľovali bosorky, ľudí mučili, žeravými kliešťami z nich trhali mäso, aby z nich dostali, čo chceli. Nenašla sa ani železná panna, do ktorej údajne zatvárala dievčatá a v nej prebodnuté nožmi vykrvácali. Inkvizícia ich začala používať až sto rokov po Bátoričke. Nezostalo po nej nič, iba legendy. Je to vlastne virtuálna osoba. Aká bola, sa už asi nikdy nedozvieme. Myslím si, že to bude asi tak, ako povedal Pichanda: Pravda je niekde uprostred ako vo včele žihadlo.“

Uhorsko pripomínalo Európsku úniu
Juraj Jakubisko zdôraznil, že vo filme mu išlo hlavne o to, aby priblížil Európanom našu históriu. „Uhorsko bolo kedysi obrovskou krajinou, ktorá pripomína dnešnú Európsku úniu. Žilo v nej trinásť národov. V časoch, keď žila Bátorička, sužovali Európu turecké vpády. V bojoch proti Turkom sa vyznamenal aj jej manžel František Nádašdy, ktorého volali Čierny bej. Práve na území Slovenska sa podarilo moslimov zastaviť, a tak zachrániť kultúru a kresťanstvo v západnej Európy. Keby Turci prekročili Karpaty, čo by tu dnes bolo? Chcel som, aby aj v cudzine vedeli, že máme svoju históriu a že sme nerástli na stromoch. Vo filme vystupuje aj uhorský kráľ Matyáš II., ktorého hrá Franco Nero. V zahraničí boli prekvapení, že aj my sme mali kráľov. Mysleli si, že kráľov mali iba Angličania a Francúzi.“

Všetky Caravaggiove obrazy namaľoval Jakubisko
Anglický herec Hans Matheson, známy z filmu Doktor Živago, stvárnil Bátoričkinho milenca, slávneho talianskeho maliara Caravaggia. „Caravaggio v tom čase zabil v súboji svojho druha, utiekol a tri roky sa ukrýval. Ani talianski historici nevedia kde. Tak som si vymyslel, že ho zajal Nádašdy a daroval ako korisť Bátoričke, aby ju namaľoval. A on sa do nej aj zamiloval. Hovorí sa síce o ňom, že bol homosexuál, dohadujú sa o tom na základe jeho obrazov. Pravdu sa už nedozvieme. Ale vtedy sa homosexualita trestala kastráciou alebo pochovaním zaživa.“
Juraj Jakubisko prezradil, že všetky Caravaggiove skice a obrazy, ktoré sme videli vo filme, namaľoval on sám. Maľovanie je jeho koníčkom, 13. októbra bude mať výstavu v prezidentskom paláci. Pridal aj veselý zážitok z natáčania. „V jednej scéne habsburskí vojaci prepadli turecký tábor, v ktorom bol hárem a naháňali nahé turecké slečny. Najali sme si dievčatá z modelingovej agentúry. Keď sme točili, musel som to stopnúť, lebo sa vyskytol problém. Dievčatá boli totiž vyholené, a tak sme im museli na určité miesta nalepiť kožušinku. Potom prišla za mnou jedna slečna a hovorí: „Pán Jakubisko, taká som rada, že ste mi dali tú kožušinku a nemusím hrať nahá.“
Na otázku, prečo sa vo filme neobjavili napríklad scény s dvojhlavým teľaťom a ďalšie, ktoré točili v Pribyline, odpovedal, že do filmu sa všetko nevošlo. Uvidíme ich pravdepodobne v trojdielnom televíznom filme. Niektoré postavy, ktoré na filmovom plátne zomreli, v televízii ožijú a všetko sa vraj skončí happyendom.

Darvulia a Deana majú vraj niečo spoločné
Deana Jakubisková hrala liečiteľku a vedmu Darvuliu. Bola to vraj skutočná historická postava a ovládala aj hypnózu. Juraj Jakubisko povedal, že jeho manželka má tiež zázračné schopnosti, keď sa jej podarilo získať toľko peňazí na film a podotkol, že bez nej by ho nikdy nenatočil. Náklady naň sa vyšplhali na 400 miliónov korún (13,3 milióna eur), čím sa stal najdrahším slovenským aj stredoeurópskym filmom. V Čechách a na Slovensku ho videlo v kinách už viac ako milión divákov. Vznikol v slovensko-česko-anglicko-maďarskej koprodukcii a natáčali ho v štyroch jazykových mutáciách. Všetky štyri štáty sú spoluvlastníkmi umeleckého diela, majoritným je Slovensko.

Film Slovensko v boji o Oscara zastupovať nebude
Film mal ambície bojovať o Oscara, ale Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) ho do súťaže neprihlásila, pretože podľa jej vyjadrenia „nespĺňa kritériá ceny pre cudzojazyčný film". Producentka filmu Deana Jakubisková si to však nemyslí. „Rozhodlo o tom totiž prezídium SFTA, členom akadémie nedovolili o nominácii ani hlasovať. Keby akademici hlasovali a film nevybrali, rešpektovala by som to.“ Dodala, že všetko ešte nie je definitívne. „Ak na olympiáde niekto získa zlatú medailu a potom zistia, že dopoval, tak mu ju vezmú.“ Podľa nej rozhodnutie akadémie poškodilo celému slovenskému filmu. „Kto seje vietor, žne búrku, kto seje úspech, žne závisť. Nezvykli sme si mať radosť, že susedovi sa darí, stále sme v oblasti Kaina a Ábela,“ skonštatoval Juraj Jakubisko. Prezradil, že by chcel urobiť film o Svätoplukovi, magický film, ktorý by zaujal okolitý svet. Nielen o našich dejinách, aj o pohanstve. Pohania mali veľa bohov a veľa slobody. Ako sa stalo, že naši predkovia prijali kresťanstvo, ktoré to všetko zakazovalo?“
Na záver besedy poznamenala Mária Pružinská z Bešeňovej, že aj keď film Bathory Oscara nezíska, Juraj Jakubisko je Oscarom našich sŕdc.

Autor: BEA

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 068
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 003
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 987
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 557
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 474
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 975
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 426
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 625
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 428
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 363
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 544
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 625
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 662
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 465
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 428
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 413
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 389
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 363
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 6 544
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu