Slovenskí a bulharskí študenti so svojimi vedúcimi vypracovali spoločný projekt a strávili týždeň v Bobrovci.
Európsky program Mládež v akcii podporuje neformálne učenie mládeže. V rámci neho vypracovalo občianske združenie Biospektrum zo Slovenska a NGO Ekoprojekt – Sliven z Bulharska projekt Zjednotená Európa – pestrá mozaika kultúrnej a prírodnej diverzity. „Zamerali sme sa nielen na predstavenie zaujímavostí, kultúrnej a prírodnej rôznorodosti našich krajín, ale aj na multikultúrnu výchovu,“ povedala hlavná autorka projektu Monika Rákaiová a pokračovala: „Projekt sa realizoval najmä formou zážitkového učenia priamo v teréne. Zahŕňal rôzne metódy, simulačné hry a ekohry. Cieľom bolo nielen čo najviac sa naučiť, ale aj posilňovať tímového ducha a pocit európskeho občianstva. Študenti sa na workshopoch učili pochopiť mentalitu ľudí z inej krajiny, vzájomne sa tolerovať. Zdokonalili sa v angličtine, pretože sa rozprávali stále po anglicky. Diskutovali, vymieňali si názory, učili sa vyjadriť svoj názor aj ponúknuť riešenie.“
Každá krajina prezentovala, čo je pre ňu typické a špecifické, ale študenti hľadali aj to, čo obe krajiny spája. Dva večerné programy boli venované slovanským koreňom. Slováci aj Bulhari predstavili svoje ľudové zvyky, kroje a tradície. „Boli sme prekvapení, ako je bulharská mládež úzko spätá s ľudovými tradíciami. Prezentovali ich s veľkou hrdosťou. Bulhari boli očarení našou prírodou a veľmi sa im páčil náš folklór. Naučili sa ľudový tanec Na dva kroky a ľudovú pieseň Čerešnička. Ale bryndzové halušky im veľmi nechutili. My sme ochutnali ich typické jedlo, šopský šalát, a veľmi nám chutil,“ poznamenala Monika Rákaiová.
Projektu sa zúčastnilo desať slovenských, desať bulharských študentov a päť vedúcich. Liptov reprezentovali dve dievčatá zo Spojenej školy v Liptovskom Mikuláši – Simona Kellová a Michaela Križianová. Spýtali sme sa, čo im projekt dal. „Pred tým som o Bulharsku nevedala takmer nič. Nečítala som o ich prírode, ani o ich kultúre, zvykoch a tradíciách. Bola som veľmi prekvapená, koľko vecí nás spája a koľko máme spoloč– ných problémov. Ale najviac ma prekvapilo, že keď sme sa rozprávali, mali sme viac-menej rovnaké názory. To som naozaj nečakala. Našla som si aj nových priateľov a teším sa na prípravu pokračovania tohto projektu. Rada by som opäť stretla kamarátov, ktorých som v Bobrovci našla“, povedala Simona Kellová.
Všetci, ktorí sa zúčastnili aktivít v rámci projektu, získali osvedčenie - youthpass. „Tento dokument by mal mladým ľuďom pomôcť v budúcom profesionálnom živote a zabezpečuje uznanie získaných kompetencií počas trvania projektu. Youthpass je vnímaný ako nástroj na uznanie neformálneho vzdelávania, čo by malo prispieť k podpore zamestnanosti mladých ľudí a k ich celkovému osobnostnému rozvoju,“ vysvetlila Monika Rákaiová. Prezradila, že už uvažujú o ďalšom projekte. Ak bude úspešný, podobné podujatie, aké sa uskutočnilo v prvý septembrový týždeň v Bobrovci, bude na budúci rok v Bulharsku a chcú pribrať k sebe aj českých študentov.
(BEA)