Na dokončenie stavby potrebujú milióny korún.
LIPTOVSKÁ LÚŽNA. Nedokončená telocvičňa v areáli základnej školy v Liptovskej Lúžnej trápi tamojších školákov už niekoľko rokov. Keďže žiakom v jednej z najväčších liptovských obcí chýba moderný priestor na cvičenie, ich hodiny telesnej výchovy sú provizórne.
S výstavbou telocvične začali v Liptovskej Lúžnej pred jedenástimi rokmi. „Obec najskôr stavbu financovala zo svojho rozpočtu. Na pokračovanie prác už neskôr neboli peniaze, a tak rozostavaná telocvičňa odvtedy chátra,“ povedal Albín Husarčík, starosta Liptovskej Lúžnej. Obec sa snažila získať prostriedky na dokončenie diela z viacerých zdrojov, no nebola úspešná.
Rozostavaná telocvičňa by sa v budúcom roku mala dočkať aspoň prikrytia strechy. Obyvateľom druhej najväčšej dediny v okrese Ružomberok to prisľúbil predseda vlády Robert Fico. Ten obec navštívil počas druhej októbrovej soboty, keď odovzdával jedno z troch multifunkčných ihrísk v okrese Ružomberok. O tom, že potrebujú peniaze na telocvičňu, premiéra informoval starosta.
„Ihrisko máte umiestnené v prekrásnej prírode. Mrzí ma, že máte problémy s dokončením telocvične. Môžem vám sľúbiť, že v budúcom roku vám poskytneme päť miliónov korún (takmer 166-tisíc eur), nech to aspoň prikryjete,“ povedal R. Fico pred viac ako tisíc obyvateľmi, ktorí prišli na slávnostné otvorenie ihriska. „Už keď som tu bol tento rok stavať máje, dostalo sa mi od vás veľmi srdečného privítania. Vážim si to,“ dodal R. Fico.
Pomoc od predsedu vlády ocenil A. Husarčík. „Vážime si, že pochopil, v akej neľahkej situácii sa nachádzame s dostavbou telocvične. Základnú školu spolu s materskou v našej obci navštevuje viac ako 230 detí. Sme jedna z mála veľkých obcí, ktorá nemá vlastnú telocvičňu. Deti majú zlé podmienky na cvičenie počas hodín telesnej výchovy,“ uviedol starosta.
V zime cvičia na chodbách v škole, keď je teplejšie počasie, tak von. Deti sa, podľa jeho slov, ani nemajú kde osprchovať a po hodinách telesnej výchovy sedia spotené v triedach. Na kompletné dokončenie telocvične by potrebovali približne pätnásť miliónov korún (viac ako 497-tisíc eur). O financie sa budú uchádzať z fondov Európskej únie.
V dedine s viac ako 2900 obyvateľmi boli úspešní s projektom na modernizáciu školy, ktorý pôvodne počítal aj s dostavaním telocvične. Viac ako štrnásť miliónov korún (približne 464-tisíc eur) získali z fondov Európskej únie.
„Peniaze využijeme na zateplenie školy, výmenu okien a novú strechu,“ informoval A. Husarčík.
MICHAL PAŠKA