Vstupnú bránu do Demänovskej Doliny otvorili pri záchytnom parkovisku minulý piatok.
Vybudovanie brány inicioval starosta Demänovskej Doliny Ivan Šimko, ktorý si to dal aj do volebného programu. Prečo?
„Lebo nikdy sa presne nevedelo, kde sa začína chotár obce Demänovská Dolina. Myslelo sa, že pri odbočke do Pavčinej Lehoty. Toto miesto sme zistili, až keď sme sa začali zaoberať územným plánom rozvoja obce. Brána stojí presne na mieste, kde sa začína katastrálne územie Demänovskej Doliny,“ povedal starosta.
Autorom brány je Stanislav Bystriansky so synom Jurajom. Obaja sú lesní inžinieri a vyrobili ju z miestneho smreka. Je široká viac ako 14 metrov, bezpečne pod ňom prejde auto s nákladom a výškou 5,2 metra a váži asi desať ton. Iba vodorovné brvno, na ktorom je nápis Vitajte v Demänovskej Doline, váži tri tony. Určite je to jedna z najväčších drevených brán na Slovensku. Na jej návrhu sa podieľali viacerí autori, o víťaznom rozhodla kultúrna komisia pod vedením Štefana Packu. Zasponzoroval ju Juraj Hirner, z obecnej kasy na ňu nešla ani koruna.
Pásku prestrihla najstaršia občianka Demänovskej Doliny Magda Holá a prednostka Obvodného úradu Viera Töröková. Na slávnosti privítal starosta aj generálneho riaditeľa spoločnosti Jasná Bohuša Hlavatého. „Na nich sa najviac spolieham, lebo majú veľa peňazí,“ povedal s úsmevom a dodal: „Obec bude úzko spolupracovať nielen s akciovou spoločnosťou, ale aj so všetkými subjektami, ktoré sú tu, aby sme vytvorili čo najlepšie prostredie nielen pre našich obyvateľov, ale aj návštevníkov doliny.“
V týchto dňoch skolaudovali aj nový chodník vedúci od záchytného parkoviska po Demänovskú ľadovú jaskyňu, dlhý takmer dva kilometre. Začali ho budovať pred dvoma rokmi a stál takmer deväť miliónov korún (299 tisíc eur).
Začiatkom decembra slávnostne otvoria v Demänovskej Doline v lokalite Stodôlky symbolický cintorín venovaný obetiam Nízkych Tatier. Mal by prísť aj prezident republiky Ivan Gašparovič.
BEATA CHRENKOVÁ