Európsky týždeň lesov v Hrádockom arboréte sa niesol v znamení prednášok, brigád, dotazníkov a rozhovorov s obyvateľmi mesta.
LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Prales, divočina, tak vyzeralo arborétum,“ skonštatoval Marián Plenta, technický vedúci arboréta, pracovník Strediska odbornej praxe v Strednej odbornej škole lesníckej J. D. Matejovie v Liptovskom Hrádku. Stredisko sa od 1. septembra stará o arborétum, a tak študenti pod vedením Mariána Plentu, Dušana Strapoňa a Jozefa Latináka v rámci praxe v ňom robia úpravy. „Do prác v arboréte sme sa pustili spolu s Ondrejom Makarom, ktorý je naším odborným garantom. Veľa prác urobíme svojpomocne, a tak majiteľovi arboréta, ktorým je Žilinský samosprávny kraj, ušetríme státisíce korún," doplnil M. Plenta.
Nezisková organizácia Národný Trust, Komunitná nadácia Liptov v spolupráci s Mestským úradom v Liptovskom Hrádku a správcom arboréta, ktorým je hrádocká lesnícka škola, zorganizovali minulý týždeň akciu pod názvom Arborétum - zelené srdce Hrádku. „Privítali sme túto aktivitu, " povedal Edmund Hatiar, zástupca riaditeľa školy. „Nejde len o brigádnickú prácu, ale najmä o osvetu. Veľa ľudí totiž vníma hrádocké arborétum ako park. Medzi parkom a arborétom je však veľký rozdiel. Park plní prevažne rekreačnú funkciu, v arboréte sú zbierky vzácnych drevín. Hoci sa dreviny v Hrádockom arboréte na prvý pohľad podobajú, majú svoje odlišnosti, vzájomne sa dopĺňajú a tvoria širokú jedinečnú zbierku. V každom strome, v každej drevine je jej vlastný príbeh a bolo by vhodné, aby o nich vedeli aj občania. Určite by si stromy zaslúžili tabuľky s popisom. Plánujeme robiť prezentácie o arboréte v základných školách. Pripravujú ich naši študenti a oslovia nimi práve vekovú skupinu, ktorá najviac ničí arborétum – mladých ľudí."
Do brigád v rámci akcie Zelené srdce Hrádku sa zapojilo 22. októbra vyše dvesto žiakov hrádockých základných a stredných škôl a len jeden obyvateľ mesta. „Uvítali by sme, keby brigádnici prichádzali pomáhať priebežne,“ doplnil E. Hatiar. „Našou snahou bolo, aby sa ľudia fyzicky zapojili do konkrétnych udržiavacích prác v arboréte alebo využili možnosť prostredníctvom ankety vyjadriť názor na budúci osud arboréta, či zoznámili sa s novovzniknutým letákom o vzniku, vývoji a význame arboréta," vysvetlila Michaela Kubíková, riaditeľka Národného Trustu. „Veríme, že naša „mini“ aktivita sa stane užitočným krokom k záchrane a zmysluplnému využívaniu „zeleného srdca“ Liptovského Hrádku a za ňou budú nasledova ďalšie aktivity a zmeny k lepšiemu."
DAGMARA