Príbeh o malej Viky, ktorá ťažko prežívala narodenie súrodenca a tragický príbeh o koníkovi Oblakovi boli súčasťou Mikulášskeho gašparka.
Mikulášsky gašparko je nesúťažná prehliadka amatérskeho bábkarstva spojená s tvorivými dielňami. V liptovskomikulášskom Dome kultúry sa od 9. do 11. októbra konal už jeho piaty ročník. „Prehliadka je nesúťažná preto, lebo nie je naším cieľom určovať, kto je najlepší. Na Slovensku je veľmi málo bábkar-ských súborov a ľudí, ktorí sa venujú bábkarstvu. Chceli by sme, aby sa ich počet rozšíril. Mikulášsky gašparko je predovšetkým o tom, aby sme si navzájom pomohli, inšpirovali sa, vymenili si skúsenosti a vedomosti,“ povedala Eva Štofčíková z Liptovského kultúrneho strediska, ktoré bolo hlavným organizátorom trojdňového podujatia. Počas neho sa predstavil Detský divadelný súbor Dubové s bábkovým muzikálom Tajomný Hippopotamus, Divadelné štúdio zo Spišskej Novej Vsi s bábkovou inscenáciou O koníkovi Oblakovi a Bábkové divadlo spod Spišského hradu s inscenáciou Vrešťadlo. Príbeh o malej Viki, ktorá sa dlho nevedela vysporiadať s narodením súrodenca, si so záujmom pozreli aj deti v Ľubeli. Inscenácie Tajomný Hippopotamus a príbeh o koníkovi Oblakovi videli okrem seminaristov aj žiaci Evanjelickej základnej školy Juraja Janošku a deti materských škôl v Liptovskom Mikuláši. Putovanie hrocha Huga a levice Lindy deti v preplnenej sále zaujali natoľko, že nechceli pustiť bábkohercov z javiska. Dovolili malým divákom poobzerať si bábky a rozlúčiť sa s nimi osobne.
Po predstaveniach sa uskutočnili semináre s tvorcami inscenácie. Režisérka Pavla Musilová porozprávala, ako postupuje pri príprave detského interpreta, ktorý musí zvládnuť vodenie bábky na javisku.
V tvorivých dielňach, ktoré boli v Demänovej, vyrábali deti i dospelí pod vedením lektora Juraja Jašku z Prievidze bábky koníkov. Každý si zhotovil koníka podľa vlastnej predstavy. Potom navrhovali témy a s vlastnoručne vyrobenými tátošmi nacvičili krátke etudy. Na záver boli preteky koníkov v parkúre. Víťaz-stvo bolo sladké.
Účastníkmi tvorivých dielní boli žiaci a pedagógovia z literárno-dramatického odboru Základnej umeleckej školy z Ru-žomberka, členovia Detského divadelného súboru Halúzky z Hrboltovej a Divadelného štúdia pri Dome Matice slovenskej v Spišskej Novej Vsi.
(RED)