Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Kone z Beňadikovej pobežia na svetových pretekoch v Malajzii

NA SVETOVÉ JAZDECKÉ PRETEKY do Malajzie sa kvalifikoval iba jeden kôň z Anglicka, ale až tri z Beňadikovej z jazdeckého klubu Al Asil. Jeho zakladateľom je Hilmi Boulbol. V Liptove žije už štyridsať rokov, chová a trénuje čistokrvné arabské kone.

„Najskôr Boh stvoril Adama a Evu a potom arabského koňa. Lebo ľudia by nemohli sami existovať, len vďaka koňovi prišiel rozvoj,“ povedal Hilmi Boulbol. Narodil sa v Sýrii v roku 1964 prišiel študovať do Zvolena lesnícku školu. Ťahalo ho to však stále ku koňom. Choval ich doma jeho otec aj starý otec. Hilmi bez koní nemohol existovať a keďže vo Zvolene nebol žiaden jazdecký klub, za koňmi cestoval až do Liptovského Mikuláša na Mútnik. Láska ku koňom bola silnejšia ako láska k štúdiu, a tak sa v Liptove usadil natrvalo. Oženil sa, prišli deti. „Najskôr sme bývali v podnájmoch, vystriedal som rôzne zamestnania. Keď mi dali byt na Nábreží, bola to veľká sláva. Ale nechcel som bývať v paneláku. Plánoval som chovať kone, tak som kúpil pozemok v Beňadikovej a začal som stavať. Ešte predtým sa stala na Mútniku jedna príhoda. Mali tam kobylku, už vyradenú, volala sa Fortuna. Trénoval som ju s mojím synom Ferasom a vyhrávala. A zrazu ju predali na mäso za pár korún. Tak som išiel v roku 1978 do Sýrie, priviezol som od otca tri kobylky a povedal synovi: Neboj sa, tieto ti už nikto nepredá. Kobylky boli na Mútniku len pár dní, musel som odtiaľ odísť. V ústrety mi vyšlo vtedajšie JRD, ktorého predsedom bol Ján Blcháč. Najskôr mi dal „rajčulu“, (z nemeckého raitschule – jazdecká škola). Trénoval som družstevné aj svoje kone, ktoré boli ustajnené na družstve. Za každého som mesačne platil tisíc korún. Na začiatku som mal živnosť a kone som trénoval zadarmo, popri tom som robil v Lesnej správe. Až po desiatich rokoch, keď som mal výsledky, som si odvážil pýtať zamestnanie na družstve. Jazdecký klub pri JRD 1. máj bol v tých časoch už slávny oddiel. Vyhrali sme na majstrovstvách kraja v parkúre v Žiline, syn vyhral aj na majstrovstvách Československa. Z každého preteku priniesol nejakú medailu. Nebohý Ján Blcháč vybudoval v Pod– turni krásny jazdecký areál s parkúrom a tribúnou. Keď odišiel, všetko začalo chátrať. Jazdecký oddiel zrušili, kone predali, tribúny sú zničené, všetko je rozkradnuté. Ale ja som sa svojich koní nechcel vzdať, tak sme v Beňadikovej založili vlastný oddiel. Keďže však nebolo kde trénovať, museli sme sa preorientovať z parkúru a military na vytrvalostné jazdenie.“

Feiruz a Feras
Rozprávanie Hilmiho Boulbola prerušil mobil. Namiesto zvonenia sa z neho ozvalo erdžanie. Kým telefonoval, prezerali sme si fotografie. Na jednej sme ho zazreli v turbane a s koňmi v pr– vomájovom sprievode v Liptov– skom Mikuláši. Pútali vraj väčšiu pozornosť ľudí ako súdruhovia na tribúne.
Medzitým jeho dcéra Feiruz, ktorú všetci volajú Faja, priniesla pravú arabskú kávu a nadviazala na rozprávanie svojho otca. „Vytrvalostné jazdenie bolo pre nás novinkou. Spočiatku sa mi do toho príliš nechcelo, ale otec s bratom ma prehovorili. V roku 2004 sme sa vybrali do Topoľčianok, kde boli preteky na 40 km. Skončila som posledná. Boli sme aj na Orave a v Novom Meste nad Váhom, ale nepáčila sa nám úroveň pretekov ani organizácia. Tak som navrhla, aby sme sa išli pozrieť do zahraničia. V roku 2005 sme sa vybrali do Nemecka na medzinárodné preteky na 80 km. Zúčastnilo sa na nich dvanásť štátov, my sme boli zo Slovenska jediný. Keď sme tam dorazili, uvideli sme asi štyridsať čiernych mercedesov, luxusné stany, prívesy, dubajské zástavky, ľudí v rovnakých tričkách. Hovorím otcovi: „Preboha, čo my tu robíme? Poďme domov.“ Ale otec povedal: „Máme síce najhoršie auto, najhorší príves, stan aj oblečenie, ale najlepšie kone.“ Faja skončila na pretekoch druhá, jej brat Feras tretí. Ešte v tom istom roku sa im podarilo ísť na majstrovstvá sveta do Bahrajnu, kde sa im síce veľmi nedarilo, ale už v nasledujúcom roku excelovali na pretekoch v Maďarsku. Na ich počesť znela prvýkrát na takomto podujatí slovenská hymna. Zvíťazil Feras, Faja bola druhá. Onedlho v Rakúsku si poradie na prvých dvoch miestach vymenili a nasledovali ďalšie úspechy. Na Stredoeurópskom pohári vyhlásili Ferasa za najlepšieho jazdca a kobylu Medinu z boulbolovskej stajne za tretieho najlepšieho koňa strednej Európy. Dvakrát po sebe ju vyhlásili aj za najlepšieho koňa roka na Slovensku. Faja s koňom Habibom bola vlani dokonca na čele svetového rebríčka najlepších vytrvalostných jazdcov a koní. V sedle vlastne vyrástla, na koni jazdí od piatich rokov. Naučila to aj svoju dcéru Charlotte, ktorá bola tento rok na medzinárodných jazdeckých pretekoch v Maďarsku druhá. Je aj výborná lyžiarka.

Habib, Medina a Nazira
Na 160-kilometrové svetové jazdecké preteky do Malajzie, ktoré budú začiatkom novembra, sa kvalifikovali z Beňadikovej tri kone – Habib, Medina a Nazira. Habib si však v júni zlomil nohu a museli ho utratiť. A tak v Malajzii budú súťažiť „iba“ dva. Na Medine pôjde Feras Boulbol, na Nazire Katka Šarafová. „Keby išli tri kone, boli by sme družstvo,“ skonštatovala smutne Faja, ktorá mala ísť na Habibovi. Keď sme sa jej spýtali, prečo nejde na inom koni, vysvetlila, že už by nestihla urobiť kvalifikáciu. Podmienkou kvalifikácie totiž bolo absolvovať do konca augusta dva 160-kilometrové preteky, aby sa do Malajzie dostali iba najlepší z najlepších. Po každom z nich by si mal kôň aspoň na dva-tri mesiace oddýchnuť.
Vytrvalostné jazdecké preteky (endurance) sú náročné a často sa stáva, že do cieľa dorazí iba tretina jazdcov. Jazdia sa na kolá v rôznom teréne – po tráve, po blate, po púšti aj asfaltke. Jeden okruh meria od 20 do 40 km. Po každom kole je povinná prestávka, počas ktorej koňa skontroluje veterinár. Kôň nesmie mať vyšší tep ako 64 za minútu, nesmie krívať a mať zdravotné problémy, inak je z pretekov vyradený.

Jiháda kúpili od princeznej
Boulbolovci sú na svoje kone patrične hrdí. Väčšinou pochádzajú z ich vlastného chovu, ale niektoré kúpili. Napríklad, Jiháda od jordánskej princeznej. Keď sme sa pozastavili nad jeho menom, vysvetlili nám, že Jihád nie je iba svätá vojna, ale aj krstné meno, ktoré v preklade znamená čistý, pravdovravný, idúci za svojím cieľom. Vedľa Jiháda stál v boxe jeho syn Musafer. V lete skončil na majstrovstvách sveta sedemročných koní vo Francúzsku na trinástom mieste. „A to ho Francúzi zablokovali, aby nebol prvý,“ poznamenal Hilmi Boulbol. V súčasnosti má dvadsať koní, troch priviezli nedávno zo Sýrie ešte z chovu jeho otca. Bol policajt a hlásenie nadriadeným chodil podávať dvakrát za mesiac do Damasku. Ako inak – na koni. Cesta merala 160 km. Zomrel počas návštevy v Liptove a je pochovaný na Vrbickom cintoríne.
Svetové jazdecké preteky v Malajzii budú v noci zo 7. na 8. novembra a zúčastnia sa ich pretekári zo štyridsiatich krajín. Okrem dvoch jazdcov a koní z Beňadikovej pôjde do Malajzie aj veterinárka Marta Kollárová a servisný tím, ktorého členmi sú aj Hilmi a Feiruz Boulbolovci. Preteky organizuje a financuje sultán Maljazie, pretekári platia štartovné 400 eur. „Boli sme príjemne prekvapení, lebo prvýkrát v histórii nám štartovné zaplatila Slovenská jazdecká federácia. Trikrát po sebe sme boli vyhlásení za najlepší jazdecký klub na Slovensku, ale ešte sa to nestalo. Sme totiž čierna ovca medzi jazdcami, volajú nás slovenskí šejkovia. Máme síce veľa koní, ale aj veľa roboty s nimi. Staráme sa o ne sami. Šejkovia majú na to ľudí.“

BEATA CHRENKOVÁ

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Trh s nehnuteľnosťami praje prenájmom
 2. Wüstenrot rástol v segmente životného aj neživotného poistenia
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 4. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 5. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 6. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 7. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 8 409
 3. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 6 394
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 137
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 426
 7. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 358
 8. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 277

Blogy SME

 1. Maroš Hrnčiar: Striptérka
 2. Otilia Horrocks: Druhý dych pre bezbariérové ihrisko na Markušovej ulici v Košiciach
 3. Ján Šeďo: 30. september mal navrhnúť Fico, volili by sme v lete.
 4. Jozef Purdeš: Tisíc dní bežcom
 5. Internátny život UK: Ako sa zbaviť stresu?
 6. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Slovenský Grob
 8. Věra Tepličková: Že by sa dvaja tak dlho hľadali, až sa našli?
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 050
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 416
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 718
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 675
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 594
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 732
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 664
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 655
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Vizualizácia budúceho vzhľadu jazera.

Miestne úrady so zámerom súhlasia.


10 h
Tréner Liskovej Rudolf Grom.

V 7. lige futbalisti OŠK Lisková zimujú na 5. mieste s 21 bodmi (6 víťazstiev, 3 remízy, 4 prehry), pri pasívnom skóre 31:32, pod ktoré sa zvlášť podpísali dva výsledkové výbuchy – v Ludrovej a Ľubeli .


Ján Svrček 31. jan
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


31. jan
Doprava je odkláňaná ez miestne komunikácie v Bielom Potoku.

Na mieste zasahujú hasiči z celého okresu.


31. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Maroš Hrnčiar: Striptérka
 2. Otilia Horrocks: Druhý dych pre bezbariérové ihrisko na Markušovej ulici v Košiciach
 3. Ján Šeďo: 30. september mal navrhnúť Fico, volili by sme v lete.
 4. Jozef Purdeš: Tisíc dní bežcom
 5. Internátny život UK: Ako sa zbaviť stresu?
 6. Ján Valchár: Irán, F-16 a vrcholný výkon čečenských bojovníkov
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Slovenský Grob
 8. Věra Tepličková: Že by sa dvaja tak dlho hľadali, až sa našli?
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 050
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 416
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 718
 4. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 675
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 594
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 2 732
 7. Ján Valchár: When the Leopards broke free (jubilejný stý blog) 2 664
 8. Ján Šeďo: "Ja nechcem byť ako moji rodičia", vypadlo z rómskeho chlapca. 2 655
 1. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 2. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 3. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 5. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 6. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 8. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu