Na symbolickom cintoríne v Žiarskej doline zazvonil zvon tým, ktorí za posledný rok zahynuli v Západných Tatrách.
ŽIAR. V decembri pochovala lavína pod Prostredným grúňom Júliusa Páričku z Liptovského Mikuláša a Romana Malagu z Martina. Koncom septembra im na symbolickom cintoríne odhalili pamätnú tabuľu, na ktorú sa poskladali ich priatelia. Ladislav Tóth z Oravy je nezvestný. V lete sa vybral na Roháče a domov sa nevrátil.
Na poľskej strane Západ- ných Tatier zomreli tento rok traja ľudia. Mená obetí a ich osudy spomenul Pavol Nemeš, predseda oblasti Západné Tatry - Juh a člen poľskej Horskej služby. Každému zazvonil zvon a zahrali muzikanti zo Zakopaného.
Hlavným organizátorom pietnej spomienky, ktorá sa konala poslednú októbrovú nedeľu, bola Horská služba Západné Tatry - Juh, obec a urbárske spoločenstvo Žiar. Zúčastnili sa na nej slovenskí aj poľskí profesionálni aj dobrovoľní záchranári, horolezci, turisti a priatelia hôr. Oravci sa vybrali zo Zuberca cez Smutné sedlo, kde sa stretli s Liptákmi, ktorí im išli oproti. Ďalej kráčali spolu - všetci v krojoch.
Členovia Horskej služby položili veniec pri kameni s menami všetkých obetí. Pri zvonici predniesla spamäti Hviezdoslavovu báseň Pozdravujem vás, hory, lesy 80-ročná Božena Trnková, zarecitovali študenti z liptovskohrádockého gymnázia a zaspievala spevácka skupina zo Smrečian. Súčasťou pietnej spomienky bola ekumenická bohoslužba. Za obete hôr sa pomodlili dvaja evanjelickí farári Ján Paciga a Ján Mojzsis a katolícky kňaz Jozef Tomaga. Na záver zaspievali Zuberčania pieseň Hory naše.
Pod Žiarskou chatou čakal na účastníkov pietnej spomienky guláš, ktorý navaril sponzor až z Prahy. Pripravil dokonca dva druhy – pikantný a detský.
Pri chate mnohí spomínali najmä na Jula Páričku, ktorý poznal Žiarsku dolinu ako vlastnú dlaň, a predsa sa mu stala osudnou. „Zlyžoval Elbrus aj Monte Rosu, na bicykli prešiel kus sveta. Bol to skvelý chlap a bola s ním zábava. Hory nadovšetko miloval a veľmi nám chýba,“ povedal jeden z jeho priateľov.
Prvé známe obete Západ- ných Tatier sa datujú od roku 1911. V súčasnosti je na symbolickom sintoríne v Žiarskej doline 116 štítkov s menami obetí.
(BEA)