V Mestskom hokejovom klube 32 v Liptovskom Mikuláši má práca s mládežou neodmysliteľnú úlohu.
O fantastických výkonoch liptovskomikulášskych hokejistov v prebiehajúcej sezóne extraligy hovorí celé Slovensko. Povedzme si úprimne, druhé miesto po dvadsaťzápasovej porcii je viac ako prekvapujúce. V kádri Liptovského Mikuláša tvrdí muziku v tejto sezóne aj niekoľko výborných odchovancov liptovskomikulášskej hokejovej školy. Mená ako Juraj Halaj, Ján Cibuľa či bratov Hunovcov s Martinom Kriškom nikomu netreba podrobne predstavovať.
V Mestskom hokejovom klube 32 Liptovský Mikuláš si veľmi dobre uvedomujú, že ak chcú žať úspechy aj v budúcnosti, bez šikovných, mladých hokejistov sa dopredu nepohnú. Práve o tom, ako v klube funguje príprava talentovaných hráčov, sme sa porozprávali s Vlastimilom Škanderom, riaditeľom Mestského hokejového klubu 32 v Liptovskom Mikuláši, občianske združenie.
Môžete nám priblížiť činnosť občianskeho združenia Mestského hokejového klubu 32?
- V plnom rozsahu zabezpečujeme výchovu mladých hokejistov. V rámci možností sa snažíme vytvoriť čo najpriaznivejšie materiálne, kádrové a organizačné podmienky, aby sa hokeju mohlo venovať čo najviac detí. Začínajúcim hokejistom chceme dopriať čo najdokonalejšiu prípravu, ktorá pre nich bude aj pútavá. Prestaviam aj organizačnú štruktúru občianskeho združenia. Prezidentom a členom správnej rady je Vladimír Poliak, viceprezidentom a členom správnej rady Ján Žiak. V správnej rade sú aj zástupcovia mesta: primátor Ján Blcháč a poslanec Rudolf Huna. Zastúpenie v nej majú aj sponzori, konkrétne Jozef Feketík, Milan Kuska, Peter Špirko a Štefan Kuric. V dozornej rade sú Dušan Vinčur, Ján Krátky a Peter Žiak.
Zaobstarať milióny korún na činnosť seniorského hokeja je určite veľmi ťažké. Situácia zrejme nie je iná ani v mládežníckom hokeji.
- Samozrejme. V tomto smere nám veľmi pomáha liptovskomikulášska samospráva. V tomto roku nám poskytla financie, ktoré nám pokryjú približne osemdesiat percent všetkých nákladov, ktoré potrebujeme pre hokejovú mlaď. Naša vďaka patrí aj sponzorom, ktorí nám aktívne pomáhajú.
Niekoľko hokejových tried je v Základnej škole Márie Rázusovej - Martákovej na sídlisku Nábrežie. Aká je spolupráca klubu a školy?
- Práve škola nám výrazne pomáha pri neľahkom úsilí získavať nových adeptov tejto krásnej a rýchlej hry. S riaditeľkou školy Alenou Ridzoňovou spolupracujeme vo viacerých oblastiach, najmä pri získavaní rôznych grantov. V minulom školskom roku sa nám podarilo zrekonštruovať školskú posilňovňu. Verejnosť má ešte určite v živej pamäti nedávne otvorenie syntetickej ľadovej plochy. Tá pribudla práve v areáli školy. V prvom rade bude slúžiť na nácvik správnej techniky korčuľovania, ktorá je nevyhnutná.
Aká je budúcnosť liptovskomikulášskeho mládežníckeho hokeja?
- Určite sa o ňu nemusíme báť, na našom štadióne vyrastie množstvo výborných hokejistov. Koncepcia rozvoja mládežníckeho hokeja na roky 2007-2010 v našom klube má päť východísk. Je potrebné vo väčšej miere aktivizovať nábor do predprípraviek a robiť všetko pre to, aby detí v jednotlivých ročníkoch bolo stále viac. Po tréningoch na ľade treba neustále zavádzať nové netradičné formy cvikov. V spolupráci s mestom a sponzormi z radov stavebných firiem nezabúdame ani na investície do projektov na vybudovanie šatní, ktoré by využívali hokejové prípravky. V rámci možností chceme, samozrejme, skvalitňovať aj prostredie pre návštevníkov nášho zimného štadióna.
(MIŠ)