Do funkcie riaditeľa liptovskomikulášskej nemocnice navrhol predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár na základe výberového konania, do ktorého sa prihlásili dvaja uchádzači, Jána Vyšňana.
Poslanci ŽSK návrh na menovanie Jána Vyšňana za riaditeľa nemocnice na zastupiteľstve 31. októbra neschválili. Nechcel sa k tomu vyjadrovať, prezradil iba, že býva v Liptovskom Jáne a v súčasnosti pracuje pre slovensko-nemeckú firmu, ktorá sa zaoberá rôznorodou činnosťou.
Vedením Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši bola poverená od 1. novembra Želmíra Kvetková, vedúca organizačno-právneho odboru nemocnice. Do konca októbra bola vedením nemocnice poverená jej bývalá riaditeľka Marta Španková. „Podľa dodatku pracovnej zmluvy som stále riaditeľkou, nikto mi nedal výpoveď. Ale vedením nemocnice poverili Želmíru Kvetkovú, s ktorom máme, mimochodom, veľmi dobré vzťahy a rozumieme si, ale nemôžu byť dve riaditeľky. Preto som si od prvého novembra zobrala dovolenku. Čo bude ďalej, netuším. Rozhodne nemienim zavadzať,“ povedala Marta Španková. Podľa vyjadrenia hovorcu ŽSK Petra Kubicu však nemocnica nemá dve riaditeľky, dokonca ani jednu. „Martu Špankovú z postu riaditeľky odvolali krajskí poslanci k 1. máju tohto roka, odvtedy bola iba poverená jej vedením. Želmíra Kvetková je tak isto iba poverená, kým poslanci ŽSK neschvália na zastupiteľstve nového riaditeľa.“
Marta Španková sa do výberového konania na post riaditeľky neprihlásila, pretože má pocit, že je nežiadúca. „Naplno som si to uvedomila vtedy, keď som dostala platový dekrét, v ktorom mi od 1. júla znížili plat o 35 percent bez uvedenia dôvodu.“
Alexander Slafkovský síce na zastupiteľstve ŽSK 31. októbra nebol z rodinných dôvodov, ale povedal nám, že keby bol, určite by nehlasoval za nikoho, kto má nahradiť Martu Špankovú, lebo nevidí dôvod na jej odvolanie.
Krajskí poslanci neschválili ani návrh na vymenovanie Petra Huťana za riaditeľa Domova dôchodcov, domova sociálnych služieb pre dospelých a útulok v L. Mikuláši, ale bol poverený jeho vedením. Stal sa víťazom výberového konania, do ktorého sa prihlásila aj bývalá riaditeľka zariadenia Jana Hapčová a poslanec mestského zastupiteľstva Dušan Plaček. Domov dôchodcov, domov sociálnych služieb pre dospelých a útulok spojili s Krízovým strediskom Pálkovo centrum. Jeho bývalý riaditeľ Ján Palider sa stal jeho vedúcim. Zlúčili aj Domov sociálnych služieb pre dospelých v Liptovskom Hrádku a Smrečanoch. Do funkcie riaditeľa zlúčených domovov menovali Miroslava Vozárika. V Ružomberku zlúčili Domov dôchodcov, domov sociálnych služieb pre deti a dospelých, domov pre osamelých rodičov a útulok s Domovom sociálnych služieb pre deti a dospelých. Riaditeľom zlúčeného domova je Anton Machola.
Na vedúcich postoch Liptovského múzea, Liptovskej knižnice G. F. Belopotockého a Liptovskej galérie P. M. Bohúňa sa nič nezmenilo. Ich riaditeľkami zostali Iveta Zuskinová, Marcela Feriančeková a Zuzana Gažíková. Kým prvé dve boli vo výberovom konaní jediné kandidátky, do vý-berového konania na post riaditeľa galérie sa prihlásil aj jej bývalý riaditeľ Pavol Petráš.
Zmena nastala v Liptovskom kultúrnom stredisku v Liptovskom Mikuláši. Jeho riaditeľkou sa stala Miroslava Palanová. Do výberového konania sa prihlásila aj bývalá riaditeľka Mária Kubíková.
Krajskí poslanci odvolali pred pol rokom 65 riaditeľov inštitúcii, ktorých zriaďovateľom je ŽSK. V Liptove ich bolo dvanásť. Vedením inštitúcií poverili väčšinou odvolaných riaditeľov s tým, že do pol roka budú výberové konania a po nich vymenujú nových riaditeľov.
Peter Kubica pripomenul, že „zákon neukladá povinnosť robiť výberové konania na pozície riaditeľov, napriek tomu ich vznik inicioval predseda ŽSK, aby bola zachovaná transparentnosť a odbornosť v rozhodovaní o kandidátoch na riaditeľov. O víťazoch rozhodovala výberová komisia, ktorej členmi boli poslanci, odborníci ŽSK aj externého prostredia a zástupcovia zamestnancov.“
(BEA)