ORIGINALITA, KREATIVITA A INOVÁCIA, kresliarska zručnosť, spôsob spracovania témy a zohľadnenie súčasných módnych trendov, technická a technologická vyspelosť, súlad estetického a funkčného riešenia, vhodný výber materiálu, farebné cítenie a úroveň realizácie výtvarných návrhov boli kritériá 2. pokračovania verejnej súťaže Brillance Fashion Talent 2008.
Mladí módni dizajnéri zo Slovenskej republiky a z Česka mali zadanú tému: Desaťkarátová vášeň. Cieľom súťaže bolo nielen podporiť mladých módnych návrhárov, ale aj vyzdvihnúť nové riešenia v odevnom dizajne a najtvorivejšie nápady zrealizovať do módnej, trendovej kolekcie jeseň/zima 2008.
Hlavnou cenou súťaže, ktorej výsledky vyhlásili v rámci módnej prehliadky súťažných kolekcií v Bratislave vo štvrtok 23. októbra, je garantovaná honorovaná zmluva od slovenskej módnej značky v hodnote 100-tisíc korún (3 320 eur). Víťaz bude autorskú kolekciu realizovať, ponesie jeho meno a bude sa predávať v sieti predajní slovenskej módnej značky v Európe a Ázii.
Do súťaže sa mohli zapojiť študenti stredných a vysokých škôl s umeleckým zameraním. V prvom kole porota vybrala desať finalistov. Medzi nimi bol aj dvadsaťdvaročný študent odboru odevný dizajn tretieho ročníka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave Martin Hrča z Jakubovian. Zo štyroch možných cien získal až tri.
Hodnotu nemeria peniazmi
Martin mal vzťah k vymýšľaniu a šitiu oblečenia už odmalička. Najskôr navrhoval a šil šaty pre bábiky. Jeho mama si spomína, ako jej počas svojich začínajúcich návrhárskych aktivít ešte ako školák zadrhol šijací stroj. Nerobilo mu problém odstrihnúť kus zo záclony alebo z niekoľkometrovej látky, ktorú si mamina kúpila na šaty, vystrihnúť časť priamo zo stredu. To sa už u neho začínal prejavovať zmysel pre materiál.
Martin je skromný a sympatický mladý muž. Jeho štýl obliekania je neprehliadnuteľný. Pre seba si zatiaľ síce veľa kusov oblečenia nenavrhol ani neušil. Napriek tomu je vždy oblečený zaujímavo a nezapadá do uniformného štýlu svo– jich rovesníkov. Ako sa mu to darí? „Už odmalička som si sám robil doplnky, napríklad prívesky. Na strednej škole som začal prerábať otcove košele. Až tento rok v júni som si prvýkrát pre seba navrhol a ušil nohavice,“ odpovedá Martin. Napríklad, otcove košele pomaľoval, na baretku poprišíval desiatky gombíkov rôznych veľkostí a farieb, maľoval aj na šatky. A tak vznikli z obyčaj– ných zaujímavé a originálne kusy.
Zaujímalo nás, aký najdrahší kus oblečenia či doplnkov má Martin vo svojom šatníku? „Nepreferujem drahé oblečenie. Najdrahšie mám nohavice, ktoré by mohli stáť okolo desaťtisíc korún, ale tie som dostal od kamarátky návrhárky. Ja osobne som najviac investoval do botasiek, boli to asi tri tisícky. Viac ako na vysokú cenu kladiem pri obliekaní dôraz, aby som bol sám sebou. Neriešim trendy a vízie, ktoré niekto diktuje. Mám veci, ktoré nosím aj päť rokov a stále sa v nich dobre cítim. V obliekaní mám rád nadčasovosť, ktorú dopĺňam detailmi. Takými doplnkami, ktoré majú pre mňa hodnotu. Nie však hodnotu peňažnú. Medzi ne patria napríklad hodinky od starkého, ktoré síce nefungujú, ale pre mňa majú hodnotu citovú, pretože majú dušu,“ vysvetľuje Martin. Aj keď priznal, že niekedy nosil „kreatívne výlevy“ na úkor pohodlnosti. Už ho to prešlo a dnes dáva prednosť pohodlnému oblečeniu.
Vášeň ukrytá vnútri...
Vráťme sa ešte k súťaži mla– dých módnych dizajnérov Brillance Fashion Talent 2008, ktorej témou bola: Desaťkarátová vášeň. Ako sa na súťaž pripravoval Martin a kde hľadal inšpiráciu na šesť súťažných návrhov modelov? „Najskôr bolo treba rozpracovať koncept celej kolekcie, vymyslieť ideu a jej filozofiu. Reagoval som na svoje súčasné ponímanie ženy. Impulzom bola pre mňa diskotéka. Videl som na nej tancovať sporo oblečené dievčatá a to ma vyprovokovalo. Možno si mladé ženy myslia, že ak veľa ukážu, sú príťažlivé a vzbudzujú vášeň. Na mňa však taký štýl obliekania sa žien pôsobí skôr vulgárne. Preto som na súťaž navrhol kolekciu šiat, v ktorých je vášeň ženy zahalená akoby do brnenia. Žena je, podľa mňa, krásna najmä vtedy, keď vášeň ukrýva vo vnútri a nevystavuje ju lacno navonok. Celková kultúrnosť našej spoločnosti a ideál ženy ako dámy sa už z našich končín úplne vytratili. Žena nemusí byť „preplácaná“, aby zaujala,“ vysvetľuje Martin filozofiu svojej kolekcie.
...sa postupne ukázala
Martinova súťažná kolekcia, ktorú koncom októbra modelky predviedli na finálovej módnej prehliadke súťaže pred vyhlásením výsledkov, bola na prvý pohľad jednoduchá. Na mólo vyšli modelky v uzatvorených šatách oceľovo-sivej farby. Vášeň, mali skutočne ukrytú vnútri, aby ju porote a publiku na chvíľu ukázali. Časti šiat sa akoby roztvárali, pričom vynikol kontrast s krvavočervenou farbou, ktorá postupne vychádzala na povrch. Z uzatvorených červených častí šiat sa ako vášeň vynorili červené kamene či volány. Pri určitom pohybe modelky sa šaty opäť zatvorili do jednoduchého, ale nápaditého tvaru.
Ako sa Martin vysporiadal s realizáciou navonok možno jednoduchých ale strihovo a technicky zložitých modelov?
„Šaty som sám navrhol, vymodeloval strih a napokon aj ušil. Najzložitejšie bolo vymyslieť princíp, aby sa pri určitom pohybe šaty roztvorili a potom zasa dali do pôvodného stavu. Použil som na to metre gumičiek, skúšal som ich našívať dovtedy, kým to nefungovalo tak ako malo,“ dozvedeli sme sa.
Mladý módny dizajnér si veľmi dáva záležať nielen na výbere kvalitných materiálov, ale aj na kvalitu vypracovania. „Každý model musí byť dotiahnutý do posledných detailov, práve v tom je čaro dokona– lých vecí. Ani najkreatívnejší model z kvalitného materiálu neobstojí, keď z neho vnútri trčia zle zapracované nitky.“
Dostal tri zo štyroch cien
Martin je perfekcionista, o tom sa mali možnosť presvedčiť diváci aj na iných jeho módnych prehliadkach. Jeho práca nekončí realizáciou modelov. Pracuje nielen s modelkami a vysvetľuje im, ako sa v jeho modeloch majú pohybovať, ale aj s hudbou. Na finálovej módnej prehliadke to ocenila nielen porota, ale aj diváci. Publikum vyjadrilo nadšenie so súhrou modelov, hudby a pohybov povzbudzovaním a potleskom.
Po prehliadke súťažných kolekcií porota vyhlásila výsledky. Martin Hrča získal tri ceny: hlavnú cenu odbornej poroty - garantovanú zmluvu na vytvorenie kolekcie, ktorá sa bude predávať v sieti predajní slovenskej módnej značky pod jeho menom, nafotenie módneho editoriálu do lifestylového časopisu a cenu divákov. Ako zareagoval na tieto ocenenia a čo pre neho znamenajú? „Po prezentácii svojej kolekcie som bol spokojný, že dopadla dobre, lebo reakcie publika boli pozitívne. Bezprostredne po vyhlásení výsledkov súťaže som si však ešte neuvedomoval, čo ma čaká. Obklopili ma novinári, bolo to celkom zaujímavé,“ hovorí Martin a s úsmevom dodáva: „Prežil som si svojich pätnásť minút slávy.“ Pokračuje už s vážnym hlasom: „Vyplýva z toho však aj zodpovednosť a veľa práce pri realizovaní záväzkov vyplývajúcich z garantovanej zmluvy. Ale je príjemné, keď má človek na svoju tvorbu odozvu. Najhoršie je, keď človek tvorí a nič sa nedeje. Lepšia je negatívna reakcia ako žiadna. Takže z výsledkov súťaže sa veľmi teším.“
Leopardí motív nemá rád
Dojatá bola aj Martinova maminka, ktorá neskrývala emócie a slzy radosti. Na svojho syna je hrdá. Napriek tomu, že jej už dlho sľubuje šaty a zatiaľ má od neho len šatku, vždy stojí pri ňom. Keď Martin dobehne, čo v štúdiu zameškal kvôli súťaži a zrealizuje záväzky vyplývajúce z garantovanej zmluvy, určite niečo pekné do šatníka vytvorí aj pre ňu. Ak bude mať Martin Hrča príležitosť, rád by v budúcnosti absolvoval stáž v zahraničí. Keby si mal vybrať, ktorí zo zná– mych módnych návrhárov ho oslovujú, bola by to škandinávska dvojica Viktor & Rolf. Preto, lebo majú zaujímavé nápady, napríklad koncept módnej prehliadky zrealizovali od konca. „Páči sa mi, keď sú ľudia kreatívni a dokážu urobiť aj takéto vtipné záležitosti.“ A čo by si nikdy neobliekol? ,,Ja osobne nenávidím motív leopardej kože na látkach, neviem, či som vôbec niekedy videl niečo pekné s týmto vzorom. A potom klasické šiltovky. V tom mám hlavu ako zemiak," dodal Martin so smiechom.
EVA PETRANOVÁ