Na Dňoch kariérneho poradenstva a burze informácií o stredných, vysokých školách a zamestnávateľoch ponúkali nielen užitočné informácie, ale aj koláče či masáže.
Na podujatí, ktoré sa konalo už piatykrát, sa prezentovali štyri gymnáziá, desať stredných škôl, odborné učilište, 32 vysokých škôl, šesť zamestávateľov a dve personálne agentúry. Otvorila ho riaditeľka odboru služieb pre zamestnanosť z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Liptovskom Mikuláši Beata Sprisková, liptovskomikulášky viceprimátor Pavol Bobák a riaditeľka Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Liptovskom Mikuláši Erika Straková.Hlavným cieľom burzy bolo poskytnúť informácie žiakom končiacim základné a stredné školy. Prvé dva dni boli zamerané na výchovné poradenstvo, ktoré zastrešovalo Gymnázium M. M. Hodžu. Stredoškoláci si mohli vybrať z ponuky 32 vysokých škôl nielen slovenských, ale aj českých. Prvýkrát sa v rámci podujatia prezetovali aj letci z Košíc. Najväčší záujem mali budúci maturanti, podľa Evy Danekovej, o vysoké školy s ekonomickým zameraním. Všetci si so záujmom prezerali stánky, v ktorých študenti vystavovali výrobky a predvádzali zručnosti. Zdravotníčky merali tlak a tuk, maséri masírovali, kaderníčky česali, kozmetičky maľovali, lesníci trúbili, cukrári ponúkali koláče.
Súčasťou podujatia bol odborný seminár pre výchovných poradcov o aktuálnej drogovej scéne a iných sociálno- patologických javoch v našich školách. O liekoch a možnosti ich zneužitia prenášala Viera Mokrišová z regionálnej lekárnickej komory. Témou rokovanie za okrúhlym stolom bolo vzdelávanie v regióne a potreby trhu práce. Podľa Beaty Spriskovej v našom regióne majú zamestnávatelia najväčší záujem o kuchárov, čašníkov, stavebné a strojnícke profesie a vodičov nákladných áut.
V súčasnosti je v liptovskomikuláškom okrese evidovaných 2563 uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje 5,58 percent. Z toho je až 60 percent dlhodobo nezamestnaných.
(BEA)