Zdravotníci zo Slovenska, Čiech a Poľska sa stretli v srdci Dolného Liptova v Ružomberku na treťom ročníku Ružomberských zdravotníckych dní.
Konferenciu Ružomberské zdravotnícke dni (RZD) s názvom Nové poznatky v oblasti medicínskych vied, ošetrovateľstva a vojenského zdravotníctva organizovala druhý novembrový víkend v Kongresovej sále Ústrednej vojenskej nemocnice Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku (FZ KU) spoločne s Ústrednou vojenskou nemocnicou s podporou Veliteľstva vojenského zdravotníctva MO SR, Slovenskou lekárskou spoločnosťou a so Slovenskou spoločnosťou sestier a pôrod- ných asistentiek. Cieľom konferencie bola, ako už v predchádzajúcich ročníkoch, prezentácia vedeckých poznatkov a ich aplikácia v oblasti medicínskych vied a ošetrovateľstva. Odznelo 87 prednášok s rôznym odborným zameraním.
Minulé ročníky naznačili jednotlivé odborné oblasti, a preto boli zriadené odborné sekcie: ošetrovateľstvo a súčasná prax, gynekológia a pôrodníctvo, akútna medicína a vojenské zdravotníctvo, rómska problematika a bioetika, parazitológia a infektológia. Samozrejme, ošetrovateľstvo malo na konferencii najväčší priestor, pretože FZ KU má akreditovaný študijný program ošetrovateľstvo a pôrodnú asistenciu. Na konferencii dostala priestor aj študentka druhého ročníka magisterského štúdia Kvetoslava Kurišová, ktorá predniesla víťaznú prácu kolektívu autoriek zo súťaže o najlepšiu študentskú vedeckú a odbornú prácu pod názvom Geografické ukazovatele u sledovanej skupiny rómskych žien. Veľmi zaujímavé bolo vystúpenie riaditeľa hospicu z Prachatíc o pohľade riaditeľa hospicu na eutanáziu. Nehovoril len o eutanázii ako o zlyhaní spoločnosti, ale aj o mieste, postavení hospicu v spoločnosti a jeho finančnom zabezpečení. Zaujímavých vystúpení bolo veľa. Svedčili o tom diskusie v každej sekcii, ktoré účastníci konferencie prenášali aj do prestávok medzi jednotlivými blokmi, kde sa okrem názorov vymieňali kontakty na ďalšiu spoluprácu. Súčasťou konferencie bolo dvadsaťdeväť posterov, čo bol skoro trojnásobný nárast oproti predchádzajúcemu roku. Značný záujem bol o vydané publikácie Fakultou zdravotníctva, ktoré sú určené pre stredný zdravotnícky personál, riešia aktuálnu problematiku pre študentov vysokoškolského štúdia pre odbor ošetrovateľstvo a pôrodná asistencia. Okrem týchto publikácií predovšetkým zahraniční účastníci prejavili záujem o vydané cudzojazyčné knihy z oblasti kardiológie a nukleárnej medicíny.
(JS)