Dve liptovské Mišky, študentky na Bilingválnom gymnáziu v Sučanoch, patrili k organizátorkám Palach Fest. Michaela Klobušiaková a Michaela Tholtová. Ako Palach Fest videli ony?
Bilingválne gymnázium Milana Hodžu v Sučanoch, utorok 18. a streda 19. novembra, popoludnie. Napriek tomu, že je už očividne dávno po vyučovaní, chodby sú stále plné študentov. Nie je to spôsobené prehnaným záujmom o vzdelávanie. Deväťdesiat z nich sa totiž rozhodlo oddýchnuť si, do istej miery, od vyčerpávajú- cich hodín a úmorných testov a radšej ich vymenili za športový festival Palach Fest. Takúto možnosť mali aj dve ružomberské gymnáziá, ktoré sa, bohužiaľ, organizátorom neozvali.
Súťažiaci mali pripravený program od 13. do 20. hodiny a väčšine z nich nezostala ani chvíľka na zaháľanie. Spolu s bežnými športovými disciplínami, ako sú volejbal, basketbal, bedminton, si mohli prísť na svoje aj pri sume. A aby neupadali na duchu, boli nútení potrápiť si mozgové závity pri šachu alebo pamäť pri pexese.
Oba dni festival prebiehali v budove gymnázia, nerátajúc aktivity vyžadujúce veľký otvorený priestor (lukostreľba). Namiesto rátania rovníc alebo kreslenia ekonomických grafov sa študenti rozhodli zložiť ťažkú skúšku z tímovej spolupráce. Museli nielen triafať do čierneho pri streľbe z luku, ale aj vymeniť memorovanie rokov a udalostí z dejepisu za memorovanie obrázkov bábik Barbie pri pexese. Boli nútení zabudnúť na internetovú sieť a cez tú normálnu hrať bedminton alebo volejbal. Rovnako i svoje strategické myslenie použiť pri šachu, hoci obvykle ho využívajú pri pláne, ako sa dostať čo najrýchlejšie na autobus. Namiesto výkladu o živote v stredoveku si sami budovali mestečko z tých dôb pri hre Carcassone. Jednoducho povedané, zabával sa každý, bez rozdielu veku či záujmov.
Gymnázium navštevujú študenti z mnohých krajov Slovenska. Jedným z nich je aj Matúš Bachan z Liptovskej Štiavničky pri Ružomberku, ktorý sa už tretíkrát zúčastnil Palach Festu. Spolu so svojím tímom vyhral prvé miesto. A aké sú jeho dojmy z tohto ročníka? „Tento ročník sa mi veľmi páčil. Bolo to super, mali sme možnosť zahrať si rôzne druhy športov. Ja sám sa venujem futbalu, cyklistike, plávaniu a volejbalu. Som rád, že sme sa veľmi dobre zabavili a už teraz sa teším na budúci ročník.“
Festival Palach Fest zorganizovali študenti gymnázia na počesť Jana Palacha. Pre tých, ktorým toto meno nie je známe, Jan Palach sa stal symbolom odporu proti okupácii Československa vojskami štátov Varšavskej zmluvy. J. Palach, študent Karlovej univerzity v Prahe, sa 16. januára v roku 1969 na Václavskom námestí polial benzínom a upálil sa, bojujúc proti pasivite občanov. Práve vďaka nemu sa Československo opäť dostalo do povedomia v zahraničí, keďže išlo o medializovaný prípad.
Študenti sa rozhodli zorganizovať festival nesúci Palachovo meno, aby pripomenuli obete mnohých bojovníkov za slobodu národa, ktorí pochádzali aj zo študentských radov, rovnako ako Jan Palach.
Celé podujatie organizoval krúžok Dreams & Teams – krúžok mladých lídrov, ktorý podporuje British Council (Britská rada). Za podporu pri realizácii Palach Festu je potrebné poďakovať vedeniu školy a mestu Martin. A ako každý iný festival, ani tento by sa nezaobišiel bez sponzorov.
MICHAELA KLOBUŠIAKOVÁ, MICHAELA THOLTOVÁ