Ďumbier pod Ďumbierom štyridsať rokov vyrastal do krásy v podaní detských spevákov a tanečníkov. Celých štyridsať rokov so súborom žila jeho umelecká vedúca Ľudmila Štrkolcová.
„Patrí sa môjmu a nášmu Ďumbieru k jeho štyridsiatke niečo zaželať. Nuž, veľmi veľa šikovných a bystrých detí. Deťom radosť z tancovania, aby sa im stal Ďumbier dobrým kamarátom a aby aj ten prastarý Ďumbier, kraľujúci Nízkym Tatrám, bol na svojho menovca vždy hrdý,“ vyslovila želanie Ľudmila Štrkolcová, teta Ľudka, ako umeleckú vedúcu súboru volajú deti.
Súčasnosť a tradície
Program k vlastnej štyridiatke si pripravoval Detský folklórny súbor Ďumbier dlho pred hlavnou oslavou. Tá sa uskutočnila predposledný novembrový piatok v Dome kultúry v Liptovskom Mikuláši. Pod umeleckým vedením Ľudmily Štrkolcovej, pod taktovkou tanečných pedagógov Mariky Bepkovej, Jany Krakovskej, Ivety Galicovej, Eleny Chovanovej, Moniky Štrkolcovej, Zuzany Strychovej, Kristíny Uhrínovej, Mariky Húlekovej a Miroslava Dulaja, s hudobný sprievodom na akordeóne Ivana Kubinca a s detskou hudbou pod vedením Vladimíra Struhára sa Ďumbieraci predstavili vo vyše hodinovom programe pod názvom Pod Ďumbierom.
„To je trapošina," zaznelo na začiatku programu z úst Tomáša Stryhu. Hneď bolo divákom jasné, že na javisku sa bude odohrávať stretnutie moderného chlapca s ľudovými tradíciami. Vrch Ďumbier - hlas Juraja Štrkolca - sa Tomášovi prihovoril a pozval ho sledovať hry, tance a spevy detí zo súboru Ďumbier. Chlapec spočiatku nad výkonmi detí ohŕňal nos, postupne sa však roztápal. Najprv opatrne priznal, že výkony tanečníkov sú dobré, potom sa sám zapojil do tanečného programu. Vyzvŕtal malú hoľu v podaní Hanky Štrkolcovej, potom staršiu hoľu, ktorú predstavovala Betka Palanová. Nakoniec Tomáš, alias súčasný chlapec, priznal, že všetko, čo predviedli deti z Ďumbiera, nie je „trapošina". V programe sa ozval aj majestátny vrch Kriváň v podaní hlasu Stana Štofčíka.
Gratulanti na javisku
Záverečná scéna programu členov z Detského folklórneho súboru Ďumbier už bola veľkou pyramídou všetkých účinkujúcich. K nim vystúpili dospelí vedúci súboru a gratulanti. Medzi gratulantami nechýbali členovia Jednoty dôchodcov zo Závažnej Poruby, kde žije Ľudmila Štrkolcová. Veľkou kyticou jej vyjadrili obdiv. Rovnaké slová poďakovania vyslovil za všetkých Ďumbierakov tanečný pedagóg Miroslav Dulaj či bývalí členovia súboru. Tí dokonca konštatovali, že aj napriek tomu, že už netancujú v súbore, stále sa cítia Ďumbierakmi.
Niet v školských osnovách
Zriaďovateľom folklórneho súboru Ďumbier je Centrum voľného času v Liptovskom Mikuláši a jeho riaditeľ Jozef Daník povedal: „Oceňujem snahu všetkých, vedúcich i tanečníkov, ktorí sa pre radosť rodičov a svoju radosť naučili cez srdiečko precítiť to, čo hovorí rodná Zem a hrdosť našich predkov. V mene Centra voľného času chcem poďakovať deťom, ktoré sú ochotné svoj voľný čas venovať tancu, spevu a učeniu sa toho, čo v školských osnovách určite nie je." Jozef Daník ocenil trpezlivosť rodičov či starých rodičov, ktorí svoje ratolesti vodia alebo posielajú do DFS Ďumbier. Samozrejme, nezabudol ani na tých, ktorí voľný čas nevenujú len svojej rodine, ale všetkým deťom v súbore.
Po hlavnom slávnostnom programe čakala na oslavujúcich členov súboru a ich vedúcich diskotéka s množstvom koláčikov. Napiekli ich maminy a staré mamy detí. Na slávnostne prestretom diskotékovom stole nechýbali ani torty. Tri. S ružami a nápisom 40. výročie detského súboru Ďumbier. Hoci sa diskotékový tanec natiahol do neskorého večera, deťom sa domov nechcelo. Niektoré na naliehanie rodičov odchádzali so slzami v očiach.
Sprievodné akcie
Okrem hlavného programu pre rodičov, starých rodičov a blízkych tanečníkom z Ďumbiera sa Ďumbieraci predstavili svojim rovesníkom z materských a základných škôl na výchovných koncertoch. Potom sa súčasní členovia súboru stretli v Posádkovom klube v Liptovskom Mikuláši s bývalými členmi súboru. Sprievodným podujatím narodeninových osláv bola aj výstava fotografií z vystúpení a zo života súboru za 40 rokov existencie v priestoroch Domu kultúry.
DAGMARA