„Keď som počul, ako sa lekári nevedeli dohovoriť, či ma dať do sadry, či zdrôtovať, alebo operovať, rozhodol som sa ísť na vlastnú žiadosť domov," povedal Vitalij Čabala z Liptovského Hrádku.
Havaroval. Štyridsať minút ho záchranári vyrezávali z rozbitého auta. Stále bol pri vedomí. Aj v nemocnici. Počul, ako sa lekári nevedeli dohovoriť, akú liečbu mu nasadiť. „Hoci som bol takmer na trikrát prelomený a mal som polámané všetky rebrá, po necelých dvoch dňoch strávených v nemocnici som sa rozhodol odísť domov," vysvetlil svoje správanie po nehode Vitalij. Rýchle rozhodnutie nebolo bezbolestné. Okolo postele a nad ňou vraj mal naviazané oká z obväzov, aby sa mohol nadvihnúť či obrátiť, ale celé telo ho neskutočne bolelo.
Pochádza z Ruska
Pred nehodou cvičil jogu, neprestal ani po nehode. „Joga mi vtedy zahránila život, na posteli som z nej využil všetko, čo som vedel." Keď sa Vitalij Čabala vystrábil zo zranení, začal pomáhať ľuďom. Mal vlastnú skúsenosť s polámanou a vyliečenou chrbticou, a tak sa zameral na pohybový aparát.
Vitalij pochádza z Ruska. Na Slovensku žije tridsať rokov. Dvadsať z nich sa venuje liečeniu chrbtice, v posledných štyroch rokoch aj masážam. Tvrdí, že každý človek má inú chrbticu. Rozhoduje jeho spôsob života a to, ako pristupoval k riešeniu, často veľmi ťaž- kých, fyzických alebo psychických situácií. Najmä však starosti, ktoré ho tlačia k zemi.
„V súčasnosti neexistuje na svete človek, ktorý by nemal problémy s pohybovým aparátom – chrbticou a kĺbmi. O ľuďoch, ktorí majú dnes nad sedemdesiat rokov, hovorím, že vyrastali na hnoji, to znamená, že rastliny, ktoré ľudia kedysi jedli, neboli hnojené umelými hnojivami. U nich začínali problémy s chrbticou možno v šesťdesiatke či sedemdesiatke. Stredná generácia vyrastala čiastočne aj na hnoji, aj na umelých hnojivách, u nej prichádzali problémy v tridsaťpäťke, u mladšej generácie začínajú v dvadsiatke. Najmladšia generácia má problémy už v puberte," rozanalyzoval zdravotné problémy „chrbtičiarov" Vitalij. Dodal, že pri poruche rôznych stavcov je iný, špecifický problém. „Ak má človek blok, napríklad v krčnej chrbtici, je veľká pravdepodobnosť, že to je len jeho momentálny pocit, ktorý sa prvý prejavil. Pre mňa to však znamená, že problém bude aj niekde inde na chrbtici, len sa ešte neprejavil. Zjednodušene povedané, krčná chrbitca spôsobuje problémy s hlavou, hrudná s ramenami, prieduškami a tak ďalej. Krížová časť sa zase prejaví bolesťami v danej oblasti s vystreľovaním bolesti až do nôh.
Okrem fyzických problémov, vidím na chrbtici aj psychické. Psychológovia majú pravdu, keď tvrdia, že za mnohé choroby zodpovedá psychika," pokračoval V. Čabala.
Má v sebe kontrolku
Pomôže Vitalij každému, kto k nemu príde? „Nie. Viem, s kým môžem manipulovať alebo viem, u koho treba od manipulácie odstúpiť. Musím mať v sebe kontrolku, ktorá ma zastaví tam, kde pomôcť nemôžem, alebo kde hrozí riziko. Ľudia sa ma často pýtajú, či sa bojím. Samozrejme, že sa vtedy bojím s chrbticou čokoľvek robiť. Prečo?
Keď sa prestanem báť, postavím sa do pozície pánbožka a to nechcem," vysvetlil masér, ktorý robí netypické masáže. „Sú to hmaty, ktoré som si vytvoril na základe vlastných skúseností sám.
DAGMARA