Šťastie patrí všetkým a Boh nám ho dal toľko, že ho môžeme zdieľať s ostatnými ľuďmi. (Paramhans svámi Máhešvárananda)
Svet môžeme urobiť šťastnejším my sami,“ doplnil úvodný citát Svámidží, autor Systému Joga v dennom živote. Len ak sme my sami šťastní, je aj svet okolo nás šťastný. Univerzálny návod na šťastie neexistuje, každý si slovo šťastie pretransformuje po svojom. Napriek tomu slová šťastie a láska patria k univerzálnym slovám sveta. „V šťastí sú zahrnuté, napríklad aj tri princípy – zvuk, svetlo a energia,“ pokračoval Svámidží. „Zvuk znamená naše vnútro, svetlo našu múdrosť a energiu uvoľnené konanie v pravú chvíľu. Vďaka týmto trom princípom vnímame šťastie, ale aj možnosť, ako sa s ním deliť s ostatnými. Keď človek myslí vo svojom šťastí aj na druhých a zdieľa ho s nimi, šťastie týmto spôsobom rastie. Máme tisíce možností, ako urobiť ľudí okolo nás šťastnými, ale aj tisíce možností ako ich urobiť nešťastnými.“ Hneď použil ako príklad klasický partnerský trojuholník, v ktorom vzniká na jednej strane otázne šťastie, ktoré je budované na nešťastí iného. „Nešťastie ide ruka v ruke s bolesťou, a keď urobíte niekoho nešťastným, vráti sa vám to mnohonásobne,“ upozornil a pokračoval: „V prirodzenosti každého človeka je šťastie a schopnosť zdieľať ho s inými. Ani šťastie, ani láska nemajú žiaden titul pred i za svojím meno, sú nekonečné a nikdy ich nie je dosť ani v materiálnom, ani v duchovnom svete. Ak by sme láske a šťastiu však povedali dosť, odbúdalo by ich. Je na nás a našom rozhodnutí, či svet okolo nás bude plný šťastia a lásky.“
Srnka v detskom podaní
Mrga ásana - srnka je koncentračná pozícia, ktorú rady cvičia deti. Niekedy úplne samozrejme prejdú do ásany pri hrách na koberci a rozprávajú sa v nej. Túto situáciu využila riaditeľka Materskej školy vo Veternej Porube Iveta Rošková a zo štyroch srniek zostavili s deťmi chobotnicu (na fotografii).
Ľahneme si na brucho. Oprieme sa o lakte, bradu si položíme do dlaní. Dýchame prirodzene. Pohľad uprieme na pevný bod pred sebou a pomaly a uvoľnene striedavo priťahujeme pravé a ľavé chodidlo k sedacej časti. Cvičenie uvoľňuje a harmonizuje telo aj myseľ, má priaznivé účinky na chrbticu, kolenné a bedrové kĺby. Upokojuje žalúdok a črevá, prehlbuje dýchanie a zlepšuje koncentráciu. DAGMARA