BRATISLAVA/LIPTOV. Milan Rúfus sa 10. decembra minulého roka dožil osemdesiat rokov. V deň narodenín sa v Bratislave zúčastnil na seminári o svojom diele, o deň neskôr osobne prevzal medzinárodnú Cenu Crane Summit 2008 za poéziu. Na jej udeľovaní sedel ruka v ruke so svojou milovanou dcérou Zuzankou. Jej zdravotné postihnutie otca s dcérou veľmi zblížilo. Dievča bolo pre básnika inšpiráciou i spolupracovníčkou. Vďaka nej sa zrodili zbierky Nevinnej či Modlitbičky, ktoré sú ilustrované Zuzkinými kresbičkami. Osud pripravil velikánovi slovenskej poézie mnoho skúšok, o ktorých on sám nehovoril. Možno práve preto sa však s hlbokou pokorou utiekal k slovu a modlitbe. „Báseň a modlitba sú sestry. Pozvi ich k sebe, stôl im prestri,“ tvrdil básnik.
Koncom minulého roka, 28. decembra, bol Milan Rúfus hospitalizovaný. Vo štvrtok minulý týždeň jeho manželka Magda prevzala štátne vyznamenanie Pribinov kríž za mimoriadne zásluhy Milana Rúfusa o kultúrny rozvoj Slovenska. Básnik bol nositeľom mnohých iných ocenení. V nedeľu ráno, napriek tomu, že si pri svojom poslednom jubileu želal byť zdravší, básnik ticha, ako ho mnohí volali, odišiel do svojho ticha.
V posledných rokoch sa na verejnosti často neobjavoval, mal podlomené zdravie. Napriek tomu jeho poézia oslovovala celé generácie ľudí. V čase počítačov a informačných technológií bol básnikom tichým a zároveň hlasným svedomím národa. Odsudzoval zbrojenie a necitlivý prístup súčasného sveta k prírode. Diela Milana Rúfusa vyšli v dvadsiatich jazykoch. Jeho zbierky básní vydávali len na Slovensku v desaťtisícových, niektoré až v stotisícových nákladoch, čo nemá v súčasnej Európe obdobu. Poéziou oslovoval nielen dospelých, ale i deti. Jeho básne majú ľahkosť a triafajú svojou symbolikou, jednoduchosťou pomenovania krásy rovno do srdca čitateľa. O takzvaných večných témach – svetskej i božej láske, pravde, prírode či domove písal s pokorou. Čím bola pre neho báseň? „Položiť na stôl presné ako chlieb, alebo voda, medzi dva prsty soli. To je báseň,“ napísal v básni Čo je báseň. Azda najväčší úspech dosiahli jeho Modlitbičky.
Básnik bol niekoľkonásobným kandidátom na udelenie Nobelovej ceny za literatúru.
Dvanásteho decembra na národných oslavách v Závažnej Porube slávnostne otvorili Dom Milana Rúfusa.
Slovensko i svet stratili v Milanovi Rúfusovi silnú a vnímavú osobnosť. Jeho básne budú dlho žiť v mnohých.
DAGMARA