DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Doterajší starosta Ivan Šimko zvíťazil vo voľbách, ktoré Ústavný súd, po námietkach niekoľkých obyvateľov Demänovskej Doliny, označil za neplatné. Stalo sa to takmer dva roky po voľbách.
Do vypísania termínu nových komunálnych volieb, o ktorom rozhodne predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška, sa funkcií ujmú predchádzajúci poslanci obecného zastupiteľstve na čele so Štefanom Šramkom. Ten bol starostom štyri volebné obdobia. Vo voľbách v roku 2006 zvíťazil I. Šimko.
Voľby v Doline, ktorá je známa najmä vďaka lyžiarskym strediskám, boli poznačené kupovaním voličských hlasov. Dva mesiace pred voľbami sa do Doliny prihlásilo na trvalý pobyt približne 180 obyvateľov, pričom volebný lístok odovzdali takmer všetci.
Rozhodnutie Ústavného súdu nadobudlo právoplatnosť ešte koncom minulého roka. I. Šimko povedal, že „oficiálne ešte nedostal nič“. Jeho právnik ho ale 27. decembra informoval o rozhodnutí súdu. „Chcel som úrad odovzdať predchádzajúcemu starostovi čím skôr. Preto som aj minulý pondelok inicioval stretnutie na Obvodnom úrade v Liptovskom Mikuláši, aby som úrad mohol bez problémov odovzdať,“ povedal I. Šimko. Minulú stredu sa na obecnom úrade stretol so Š. Šramkom a hlavným kontrolórom obce Jaroslavom Lehotským. Dohodli sa na postupe pri odovzdávaní úradu.
Staronový starosta Š. Šramka sa po rozhodnutí Ústavného súdu začal zaoberať vzniknutou situáciou. „Obrátil som sa na sekciu verejnej správy ministerstva vnútra. Požiadal som ich o vyjadrenie, ktoré mi doručili v uplynulých dňoch. V ňom sa jednoznačne píše, že vyhlásením Ústavného súdu, že voľby sú neplatné, je neplatný aj výsledok volieb. To znamená, že v roku 2006 nebol zvolený nový starosta ani poslanci obecného zastupiteľstva,“ vyhlásil Š. Šramka.
V odpovedi rezortu vnútra sa ďalej píše, že „nový“ starosta ani nemohol zložiť sľub, pretože nebol zvolený. „Mne teda starostovský mandát ani nezanikol,“ poznamenal. Ministerstvo v liste priznalo, že v právnom poriadku chýba priama úprava postupu v prípadoch, keď sú voľby do orgánov územnej samosprávy vyhlásené za neplatné.
„Trpia tým ľudia, ktorí chcú serióznym spôsobom dosiahnuť nápravu. Je to nezávideniahodná situácia,“ zhodnotil Š. Šramka. Po vynesení verdiktu Ústavného súdu sa zaoberal vzniknutou situáciou. Skonštatoval, že v obci sú vytvorené tábory. „Každý chce presadiť svoje názory. Do vyhlásenia termínu nových volieb chcem dosiahnuť rovnováhu medzi obyvateľmi, podnikateľskou sférou a vlastníkmi pozemkov.“
Priznal, že tým, či Ústavný súd mohol rozhodnúť skôr ako takmer dva roky po voľbách, sa nezaoberal. „Ale určite sa to dalo urobiť skôr.“ Poslancov obecného zastupiteľstva chce v naj-bližších dňoch oboznámiť s krokmi, ktoré hodlá zrealizovať do vyhlásenia nových volieb. „Tie by mohli byť, odhadujem, za dva-tri mesiace. Musíme sa na ne pripraviť s chladnou hlavou.“ Či bude kandidovať, ešte nevedel. I. Šimko v nových voľbách bude kandidovať určite. Chce pokračovať v začatej práci.
Zastupiteľstvo pod vedením I. Šimka schválilo minulý mesiac nový územný plán. Ten umožňuje výstavbu v okolí Chopku. Poslanec Vlastislav Čabo informoval, že na prokuratúre je podnet, ktorý namieta proces schválenia územného plánu. „Počkáme na výsledok z prokuratúry. Územný plán bol, podľa môjho názoru, schválený v rozpore so zákonom.“
Ďalší z poslancov, Jozef Veverica, si myslí, že staronové zastupiteľstvo by sa plánom malo zaoberať. „Keď sa robil, nebol som poslancom, nepoznám ho preto až tak podrobne,“ povedal. „Ak na to bude čas, mali by sme sa tým zaoberať. K prijatému uzneseniu mám pripomienky,“ vyjadrila sa poslankyňa Daniela Setteyová.
„Územný plán je zatiaľ právoplatný. Pri jeho príprave sme nadviazali na predchádzajúci plán. Bola to moja dvojročná robota, ktorú som chcel dokončiť. Chcel som, aby bol územný plán, ktorý je dôležitým dokumentom, schválený,“ povedal I. Šimko.
Hlavný kontrolór J. Lehotský poznamenal, že územný plán sa robil veľmi dlho. „Mal niekoľ-kých spracovateľov, veľakrát sa začínalo od začiatku. Územný plán zrejme nikdy nebude každému po vôli. Malo by sa z neho vychádzať aj pri prípadných zmenách a doplnkoch.“ Hlavný kontrolór dodal, že obec je konsolidovaná a nie sú v nej problémy, ktoré by bolo treba bezprostredne riešiť. „Riešiť treba záležitosti ako v každej inej obci,“ dodal.
Poslanci I. Šimkovi zároveň odsúhlasili aj odmenu vo výške približne 6638 eur (200-tisíc korún). Minimálne polovicu schválenej odmeny plánuje I. Šimko dať na skrášlenie obce.
MICHAL PAŠKA