Ako výstava zasiahla do života školy, keďže prebiehala počas vyučovacieho procesu?
- Významne obohatila náš školský život, spestrila obsah i formu viacerých vyučovacích hodín. Počas dvoch týždňov dominovala v priestoroch školy, jednoznačne bola prínosom. Mnohým pomohla v pohľade na minulosť, ukázala, aké je dôležité rešpektovať iné vyznanie alebo inú rasu.
Koho ste výstavou oslovovali?
- Informácie o nej boli zverejnené na webovej stránke školy, pozvánky sme poslali viacerým inštitúciám v okrese, takisto ich dostali všetky školy ružomberského okresu. Oslovili sme miestne i regionálne médiá, informácie boli na viacerých výveskách a plochách. Výsledkom dobrej propagácie bola aj adekvátna návštevnosť na výstave. Počas dvoch týždňoch ju navštívilo viac ako 700 návštevníkov.
Ako ste výstavu využili vo vyučovacom procese?
- Výstava bola veľkým prínosom nielen pre gymnázium a našich študentov, ale pre všetkých, ktorí k nám zavítali. Bola integrálnou súčasťou vyučovacích hodín viacerých predmetov. V priestoroch expozície boli odučené hodiny náuky o spoločnosti, dejepisu, literatúry, náboženstva, mediálnej výchovy i nemeckého jazyka. Využili sme formu diskusie, formu samostatnej práce žiakov, lektori usmerňovali diskusiu, odpovedali na otázky, dopĺňali informácie a fotografie zverejnené na paneloch.
V čom vidíte prínos výstavy?
- Určite aj v tom, že bola v Ružomberku. Na vernisáži bolo veľa osobností z celého Slovenska. Veľmi nas potešila návštevnosť na výstave. Prevažovali triedy stredoškolákov a vyšších ročníkov základných škôl, ale nechýbali ani Ružomberčania, dokonca prišli turisti z Česka a Poľska. Veľmi oceňujem fakt, že lektormi výstavy boli naši študenti, ktorí sprievodcovské slovo zvládli skutočne výborne. Na záver sa stretli s Adamom Bžochom, literárnym vedcom, kritikom a prekladateľom Denníka Anny Frankovej.
ZUZANA LESÁKOVÁ