V ponuke supermarketov sa zákazníci zameriavajú, okrem oblečenia, najmä na nákup potrieb do domácnosti, hračiek a, samozrejme, potravín.
Mnohí zákazníci už prichádzajú na nákupy s letákom o cenových akciách, ktorý si našli v schránke: „Som na dôchodku, takže sa snažím šetriť, ako sa len dá a porovnávam ceny,“ hovorí pani Júlia, ktorú sme oslovili pri Tescu v Topoľčanoch.
Odevy aj elektrospotrebiče
„Povianočné zľavy využívajú najmä tí, ktorí si nestihli nakúpiť pred Vianocami, alebo tí, ktorí preferujú práve najnižšiu cenu,“ hovorí Gabriel Točka z oddelenia vonkajších vzťahov Tesco na Slovensku.
Počas tohtoročných výpredajov môžu zákazníci siete týchto obchodov využiť päťdesiat až sedemdesiatpercentné zľavy na vybrané druhy odevov. Napríklad dámsky zimný kabát sme našli iba za 38,17 € (1150 korún, pôvodná cena 2 300 korún). Hračky a vianočné dekorácie nakúpite za polovičné ceny a zaujímavé zľavy sa týkajú aj domácich elektrospotrebičov. Varnú kanvicu sme objavili za 18,22 € (549 korún).
Východ je cenovo citlivejší
„Vianočný výpredaj v Hypernove patrí medzi najobľúbenejší,“ hovorí PR manažérka spoločnosti Lenka Juríková.
Zľavy na vybraný tovar sa aj v sieti týchto obchodov pohybujú do výšky 70 percent. Ide najmä o zimný sortiment v oddelení textilu a obuvi, ale aj vianočné dekorácie, hračky a darčekové kozmetické balíčky. Dobre sa predávajú najmä odevy.
Veľký záujem mali zákazníci aj o vianočné dekorácie. V Hypernove v Nitre sme krátko pred Silvestrom našli pri ceduľkách vianočné gule, svietniky a reťaze už iba prázdne regále.
Podľa slov Juríkovej výpredaje vyhľadávajú najmä obyvatelia východného Slovenska: „Tieto oblasti sú cenovo senzitívnejšie ako na západe.“ Najčastejšie sem zavítajú najmä rodiny s deťmi a dôchodcovia. Vplyv finančnej krízy počas výpredajov Hypernova zatiaľ nepocítila.
Zľavy budú pokračovať
Martin Görtner, vedúci oddelenia marketingu siete obchodov Kaufland hovorí, že hospodárska kríza môže ovplyvniť správanie zákazníkov: „Zákazník môže byť cenovo citlivejší a opatrnejší.“ Podľa jeho názoru sa práve dobre zvolená obchodná ponuka môže stať zaujímavou alternatívou splňujúcou očakávania zákazníka.
V Kauflande môžete teraz využiť napríklad zľavy na nákup ovocia a zeleniny, ktoré klesnú až o polovicu. Napríklad kilogram jabĺk tu momentálne kúpite za 0,29 € (8,74 korún).
Cenovo výhodná ponuka sa vzťahuje aj na výrobky auto-príslušenstva, domácich potrieb a textilu. Kaufland avizuje, že v zľavách 50 a viac percent na vybraný tovar plánuje pokračovať aj po zavedení eura.
⋌(HAV)