V tomto kalendárnom roku sa preto zameriame na jogové cvičenia pre zdravý chrbát zo Systému Joga v dennom živote autora Paramhans svámi Máhešvaránandu.
V cvičeniach sa však nezameriame na svojpomocné liečenie špecifických chorôb chrbtice. To patrí do rúk lekárom. My sa zameriame najmä na prevenciu. Jogové cvičenia budeme brať ako kompenzácia k sedavému spôsobu života. Samozrejme, s väčšou koncentráciou na chrbticu.
Joga existuje už vyše dvetisíc rokov a pri všetkých cvičeniach berie do úvahy jednotu tela a duše. Do telesných cvičení zapája psychiku a cvičenec si uvedomuje situáciu „tu a teraz“. Treba si však pripustiť, že silnou reakciou takmer každého človeka na psychickú záťaž je svalové napätie. Najmä v oblasti krčnej chrbtice, a preto schopnosť uvoľniť sa bude dôležitou súčasťou cvičení. Pohybové aktivity budeme vykonávať po krátkom fyzickom a psychickom uvoľnení v relaxácii alebo, ak sa naučíme rýchlo uvoľniť po výdychu, po dychovom uvoľnení.
Joga si všíma funkčnú súvislosť medzi všetkými úsekmi chrbtice, a tak do cvičení budeme zapájať chrbticu ako celok. Nesprávna funkcia v jednej časti chrbtice totiž často ovplyvňuje celé telo. Funkčne podmienené bolesti chrbta vznikajú, mierne odhliadnuc od psychických záťaží, najmä vtedy, keď máme zlé návyky v držaní tela a v pohy-boch, nesprávnu polohu v spánku, pri práci, jednostrannom zaťažení v športe či pri nesprávnom dvíhaní a nosení ťažkých predmetov.
Kedy je správne držanie tela a kedy vykonávame správne pohyby? Keď postoj a pohyb sú vykonávané efektívne. Pohyb pôsobí prirodzene, harmonicky a nezapríčiňuje bolesti. To znamená, že s minimálnym úsilím podávame optimálny výkon.
Na chrbtici rozoznávame štyri časti - krčnú, hrudnú, driekovú časť a kostrč. Každá z nich si nesie svoje špecifické psychické aj fyzické problémy a na každú z nich sú v joge špeciálne cvičenia zamerané najmä na prevenciu. Mnohé z nich cvičíme na podložke v ľahu, keď je chrbtica najmenej zaťažená.
DAGMARA