LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Na dve rozsiahle zákazky vypísala koncom minulého roka vodárenská spoločnosť súťaže. Ide o stavebný dozor a samotné stavebné práce pri odkanalizovaní a čistení odpadových vôd v hornoliptovskom regióne. Okrem peňazí z fondov Európskej únie by spoločnosť investovala aj vlastné prostriedky.
Informáciu o zákazkách zverejnil Vestník verejného obstarávania 30. decembra. Na prevzatie ponúk mali záujemcovia čas do 2. januára popoludní. A práve krátky termín sa nepozdáva poslancovi Národnej rady Slovenskej republiky Alexandrovi Slafkovskému. Má podozrenie, že súťaže neboli urobené transparentne. „Takto pripravený tender smrdí korupciou,“ vyhlásil.
„Kvôli krátkemu času sa o vyhlásení súťaže dozvedeli len zasvätení. Na to, aby si vyzdvihli potrebné doklady, mali len jeden a pol pracovného dňa,“ uviedol počas tlačovej konferencie minulý piatok. Povedal, že okrem šibeničnej lehoty je v súťaži množstvo záležitostí, ktoré nie sú v poriadku. „Podľa mojich informácií je tam niekoľko diskriminačných podmienok. Napríklad, mať v trvalom pracovnom pomere tisíc zamestnancov. Takéto spoločnosti sú v krajine možno len tri.“ Zdôraznil, že by tu bol priestor pre rôzne subdodávateľské spoločnosti. „Napríklad aj pre firmy, ktoré vlastnia tri nákladné autá a štyri bágre,“ vyhlásil.
Keby sa na podľa A. Slafkovského na celý proces pozreli kontrolné orgány Európskej únie, možno by pristúpili k pokute a vodári by museli vrátiť peniaze. „Radšej nech Liptovská vodárenská spoločnosť súťaž zopakuje a nech je celý proces transparentný. Nemôžem sa ubrániť podozreniu, že tí, čo potrebovali, si podklady stihli vyzdvihnúť.“ Podľa jeho informácií už vodárenská spoločnosť prvú súťaž na stavebný dozor zrušila. „Máme možnosť predísť tomu, aby sa zopakovala známa nástenková kauza z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja,“ dodal poslanec. Je pripravený podať podnet na Úrad pre verejné obstarávanie.
„Verejné obstarávanie prebehlo v súlade so Zákonom o verejnom obstarávaní a príslušných právnych predpisov. Súťažné podklady na zhotovenie stavby si prevzali štyria uchádzači a na činnosť stavebného dozoru siedmi. V prípade akéhokoľvek podozrenia z porušenia zákona môže každý požiadať o preše- trenie príslušným úradom," vyjadril sa Vladimír Svrbický, poverený zastupovaním generálneho riaditeľa Liptovskej vodárenskej spoločnosti.
Predseda dozornej rady spoločnosti Branislav Tréger uviedol, že situáciou sa budú zaoberať. „Počkáme na výsledky Úradu pre verejné obstarávanie. Prehodnotíme ich spoločne s riaditeľom a predsedom predstavenstva,“ skonštatoval.
Výhodnosť alebo nevýhodnosť bude, podľa slov B. Trégera, dozorná rada kontrolovať. B. Tréger, ktorý je primátorom Liptovského Hrádku, poznamenal, že v meste sa pri súťažiach snažia dať korektný termín, aby sa každý mohol zúčastniť.
Zákon o verejnom obstarávaní nerieši lehotu na prevzatie súťažných podkladov. Uviedla to hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová. „Z princípov verejného obstarávania ale jasne vyplýva, že musí byť dodržaný aj princíp rovnakého zaobchádzania bez diskriminácie. Všetci záujemcovia musia dostať rovnakú šancu. Týka sa to aj prevzatia súťažných podkladov,“ zdôraznila.
Keď obstarávateľ stanoví neúmerne krátku lehotu na prevzatie podkladov, podľa slov hovorkyne tým bráni hospodárskej súťaži a vytvoreniu konkurenčného prostredia. „A to už je proti zákonu o verejnom obstarávaní.“⋌MICHAL PAŠKA