LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Bola založená na základe zmluvy o prenájme tepelného hospodárstva Bytového podniku bratislavským spoločnostiam Delta Shelf Company a Prvá ružinovská, ktoré sú jej akcionármi.
Zmluvu o prenájme tepelného hospodárstva liptovskomikulášskeho Bytového podniku na dvadsať rokov bratislavským spoločnostiam schválili poslanci na mimoriadnom mestskom zastupiteľstve vlani v septembri. LMT dodáva teplo a teplú úžitkovú vodu odberateľom v takom rozsahu, ako ho dodával Bytový podnik Liptovský Mikuláš.
Obyvatelia mesta sa obávali, že v tomto roku budú preto za teplo a teplú vodu platiť ešte viac, ako vlani. Miroslava Pajchla, riaditeľa divízie výroby a rozvodu tepla spoločnosti Hetech Services, ktorej členom je aj Prvá ružinovská, sme sa spýtali, či sú ich obavy opodstatnené.
„Od tohto roka sa cena tepla na základe výnosu URSO určuje v iných jednotkách, ako sme boli zvyknutí. Variabilná zložka sa vyjadruje v korunách alebo eurách za kilowatthodinu (kWh) a fixná v korunách alebo eurách za kilowatt (kW). Okrem toho sa vo variabilnej zložke rozlišuje, či je cena pre domácnosti alebo pre iných odberateľov. Po prepočítaní na staré jednotky je celková cena za teplo pre domácnosti v Liptovskom Mikuláši od tohto roka približne 660 korún za gigajoule vrátane DPH.“
Počas uplynulého roka roka sa cena tepla v Liptovskom Mikuláši zvýšila trikrát až na takmer 800 korún za jeden gigajoul (GJ). „Bolo to spôsobené zvyšovaním vstupných nákladov na nákup plynu, lebo cena tepla kopíruje vlastne cenu plynu. Od leta cena ropy a plynu sústavne klesá, čo sa s odstupom času odrazí aj v cene tepla,“ vysvetlil generálny riaditeľ Bytového podniku v Liptovskom Mikuláši Peter Pavella.
Maximálnu cenu tepla pre výrobcov tepla určuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO).
Ceny tepla v domácnostiach klesli začiatkom tohto roka na celom Slovensku. Podľa vyjadrenia hovorcu URSO Miroslava Luptáka je cena tepla v tomto roku nižšia ako vlani aj preto, že regulačný úrad od začiatku roka reguluje ceny plynu učeného na výrobu tepla pre domácnosti.
Ceny zemného plynu pre domácnosti, ktoré si kúria samy, sú však iné, ako ceny zemného plynu určeného na výrobu tepla prostredníctvom centrálneho zásobovania teplom.
Cena, ktorú platíme za teplo v Liptovskom Mikuláši - 660 korún za GJ, je podľa Miroslava Luptáka na úrovni slovenského priemeru. Počas roka sa však môže zmeniť. Každý výrobca tepla môže URSO požiadať o zvýšenie ceny tepla, ak sa výrazným spôsobom zmenia ceny vstupných parametrov, hlavne ceny zemného plynu, z ktorého sa teplo vyrába.
Zaujímalo nás, či by obyvateľom Liptovského Mikuláša nehrozilo, ak by plynová kríza naďalej trvala, že zostanú bez tepla a teplej vody. Miroslav Pajchl sa vyjadril:
„Pokiaľ by neboli dlhodobo obnovené dodávky plynu, museli by sme regulovať dodávky tepla. Pri dlhšom výpadku dodávok plynu by bolo možné napríklad obmedziť dodávky teplej vody alebo kúriť v útlme. Súčasná situácia potvrdzuje správnosť nášho zámeru využívať obnoviteľné domáce palivo. Náš investičný zámer predpokladá vybudovanie kotolní na drevnú štiepku na sídliskách Podbreziny a Nábrežie, na čo chceme využiť aj zdroje z EÚ. Kotolňa na Podbrezinách by mala byť dokončená ešte v tomto roku, už bolo vydané platné stavebné povolenie. Na Nábreží by mala byť v roku 2010.“ Od pondelka 19. 1. by už mala byť situácia s plynom v poriadku.
BEATA CHRENKOVÁ