Stredná odborná škola drevárska v Liptovskom Hrádku sa vlani zapojila do dvojročného projektu Comenius.
Prvé stretnutie zástupcov projektu zo štyroch krajín – Nemecko, Maďarsko, Turecko a Slovensko – sa uskutočnilo minulú jeseň v škole nemeckého partnera Marcel-Breuer-schule. „Nemeckí partneri nás vtedy oslovili, či by sme ich neprijali v januári mimo naplánovaných aktivít,“ povedal riaditeľ školy Marián Pozor. A tak osem nemeckých a šesť maďarských študentov s vyučujúcimi prišlo minulú stredu do hornoliptovského mestečka. Vedenie liptovskej strednej školy im, okrem iného, pripravilo pracovný program v dielňach. Pre zahraničných študentov už len príchod do nich bol zaujímavý. Hostitelia totiž pripravili neveľké výstavy rezbárov Jozefa Lukáča a Jakuba Moravčíka.
Najmä Nemcom, ktorí pracujú na dokonalých drevoobrábacích strojoch, ručná práca učarila. Opatrne chytali do rúk črpáky, hladkali ich vyrezávanie a obzerali si ich z každej strany. Keď im J. Moravčík ponúkol možnosť pracovať s dlátom na jeho rozrobenej soche, neisto pozreli na seba. Našli sa medzi nimi dvaja odvážlivci, ktorí len zľahka niekoľkokrát zarezali dlátom do dreva.
Hrádočania však pre všetkých zahraničných študentov pripravili prácu s dlátami. Vzorku podľa časti starých hodín z Kráľovej Lehoty si museli do pripraveného dreva nakresliť a potom vyrezať. Ak mali s niečím problém, pomohli hrádockí žiaci Natália Kundisová, Šimon Štepita a Vladimír Jamnický.
„Návšteva z partnerských škôl bola len na päťdesiat percent pracovná. Chceli sme im ukázať našu krajinu a keďže v projekte Comenius ide z našej strany aj o znovuobjavovanie tradícií a remeselnej zručnosti, navštívili sme s nimi pribylinský skanzen a Ovčiarske múzeum.“
Na stretnutí sa partneri projektu Comenius dohovorili aj na záverečnej prezentácii v apríli v Maďarsku, kam hrádockí študenti ponesú, podľa programu vypracovaný, rečnícky pult. ⋌(DAG)