Liptovská Kokava možno práve vďaka „objavu“ z vrtu, odkiaľ vyteká teplá mineralizovaná voda, začne písať svoju novú históriu. Aj na to sme sa pýtali starostu obce Júliusa Porubäna.
Prečo vznikla nádrž pri rieke Belá, do ktorej tečie teplá voda?
- Bola to hydrodynamická skúška, ktorá pozostávala z vlastnej čerpacej skúšky a z vypracovania záverečnej správy o výdatnosti vody z vrtu. Trvala šesťdesiat dní a minulý piatok sme už odstavili prítok vody do sedimentačnej nádrže. Doteraz som bol raz alebo dvakrát do týždňa s pracovníkmi odbornej firmy zo Žiliny, ktorí skúšku robili a pravidelne ma informovali o jej priebehu. Firma nám vydá certifikát o vrte a bude garantom výdatnosti prameňa. Jeho výdatnosť sa približuje k dvadsiatim litrom za sekundu. Voda je silne mineralizovaná, čo vidno na usadzovacej nádrži. Uhličitan vápenatý v styku s kyslíkom sa vyzráža a uhličitany pokryli trávu, kamene i nádrž, dokonca sa vytvárali kvaple krémovej farby. Teplota vody je 42 stupňov vonku, v hĺbke 107 metrov dosahuje 43,5 stupňa.
Aké hlboké sú vrty?
- Kokavský vrt má 2373 metra. Vodu čerpáme z hĺbky 107 metrov. Vtedy je hladina ustálená, v pokoji. Keď sa nečerpá, hladina sa zdvihne na 52 metrov pod povrch. Nadmorská výška podbrežia je okolo 770 metrov, takže nedochádza k samovýtoku.
Očakávania?
- Či sa potvrdia parametre. Pred dvadsiatimi rokmi už vodu odtiaľ čerpala maďarská firma, ale skúška netrvala dlho, len 21 dní. 60-dňová skúška ukazuje, že geologické pomery sa nezmenia desaťročia. Plánujeme urobiť v tejto oblasti rekreačné stredisko. Závisí to však aj od budúceho partnera – investora, ktorého plánujeme pribrať do spoločnosti. Niečo na spôsob Bešeňovej. U nás je predpokladaná hodinová kapacita asi osemsto až deväťsto ľudí, teda niečo menšie, pokojnejšie. Areál však nebude tam, kde bola doteraz vyvedená voda, ale pod cestou Kokava – Pribylina. Pozemky sú už vysporiadané.
Život obce?
- Vo funkcii starostu som šesť rokov a počas nich poklesol počet obyvateľov asi o sto ľudí. Neboli v nej doteraz stavebné pozemky. Mladí ľudia utekali do sveta za prácou i za bývaním. V rámci ROEP-ky sa nám podarilo vysporiadať niekoľko obecných pozemkov, kde môžeme stavať bytovky. Jednu plánujeme kolaudovať v júni, hneď na to chceme začať s výstavbou druhej. Bude to spolu šestnásť bytov. Súčasne sme vysporiadali pozemky na vý- stavbu ďalších troch bytoviek, kde získame spolu 36 bytov. Od cirkvi sme kúpili trojhektárovú parcelu na individuálnu bytovú výstavbu. Pozemky sú už rozpredané, pribudne tridsať rodin- ných domov. S ich výstavbou budú môcť stavebníci začať v lete tohto roku.
Majú ľudia možnosť zamestnať sa v obci?
- Jediný väčší zamestnávateľ je roľnícke družstvo, ale Liptovský Hrádok je blízko. V okolitých hoteloch a chatách zas robia ženy ako kuchárky a upratovačky. V novom rekreačnom stredisku budú tiež pracovné príležitosti.
Vy ste aktívni aj v protipovod-ňovom monitoringu.
- My ho už máme v obci realizovaný. V apríli sa zúčastníme odborného seminára prednostov obvodných úradov z celého Slovenska, kde budeme prezentovať náš protipovodňový varovný systém. Náš projekt je realizovaný niečo viac ako rok a čím dlhšie bude fungovať, tým budú výsledky presnejšie, lebo jeden rok je suchý, v druhom je viac zrážok. V dolinách od Kôprovej cez Tichú, Kamenistú, Bystrú až po Jamnickú máme umiestnené zrážkomery a na výtokoch z dolín limnigrafy na meranie prietokov.
Čo to znamená, že projekt funguje?
- Vlani v júli sme registrovali zvýšené zrážky na monitorovacom území Západných Tatier. Bol predpoklad zdvihnutia hladín z jednotlivých potokov, čo sa aj s oneskorením niekoľkých hodín potvrdilo. Pri sledovaní stálych zrážok na počítači náš systém hlásil možný povodňový stav, ktorý bol aj na základe našej informácie vyhlásený na toku Belá, štábom okresnej civilnej ochrany. S predstihom teda vieme, kde aké zrážky a prietoky v našom povodí sú a čo môžeme očakávať v priebehu 6 až 8 hodín dopredu.
Dá sa zabrániť povodni?
- Zabrániť nie, len varovať. Čo urobíme, keď vieme o blížiacej sa povodni? Vyhlásime povodňový stupeň podľa dvíhania sa hladiny a ľudia sú pripravení. Napríklad prichystajú k mostu medzi Kokavou a Pribylinou žeriav, nákladné auto, prípadne buldozér, pretože voda Belej tým, že je štrkonosná a po jej okrajoch rastú stromy, môže strhnúť breh so stromami. Tie upchajú most, voda následne naplaví štrky a z mosta sa stane hrádza. V ohrozenej oblasti bude, napríklad, aj budúce rekreačné zariadenie, v súčasnosti sú v nej domy v Pribyline okolo Belej, rómska osada, skanzen.
Ktoré organizácie v obci fungujú?
- Družstvo, urbár – je s nimi dobrá spolupráca. Organizácie svoje klubovne nemajú, ale využívajú priestory na obecnom úrade. V zasadačke sa striedajú hasiči, dôchodcovia, Červený kríž. Telovýchovná jednota funguje úplne spoľahlivo. Trénera Jaroslava Pozora Stredoslovenský futbalový zväz v Banskej Bystrici vyhlásil za najúspešnejšieho trénera stredoslovenského kraja pre mládež za rok 2008. S naším turistickým oddielom chodievajú aj Hrádočania, aj Pribylinci.
Ktorý rok počas funkčného obdobia bol pre vás najvýznamnejší?
- Vlaňajší. Rok 2007 bol, napríklad, významný z hľadiska prípravy projektov, ktoré sme zúročili v minulom roku. Papierovú robotu, ktorú bolo treba urobiť, nikto nevidí. Niekedy trvá naozaj rok zodpovedne pripraviť projekty. Vlani sme však preinvestovali osemnásť miliónov (takmer 600-tisíc €), čo je toľko ako za celé minulé volebné obdobie.
Plány na tento rok?
- Bude to dokončenie inžinierskych sietí pre výstavbu IBV, dokončenie bytovky a začatie novej, rekonštrukcia miestnych komunikácií v celej obci, to aj v roku 2010, príprava projektovej dokumentácie na výstavbu rekreačného zariadenia na využitie geotermálneho vrtu.⋌
DAGMARA